Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

RECENZE: Modrý Avatar přináší revoluční rozměr, ale také protivnou zelenou rétoriku

  8:00
Propagace sci-fi Avatar Jamese Camerona dosáhla takových rozměrů, že se ho diváci začali bát. Logicky, říká se, že pýcha předchází pád, a Cameron svůj film nekriticky adoruje už od první klapky. Myslet si můžeme své, ale po premiéře je jasné, že na pýchu má nárok. I když by mohla být menší. Avatar je revoluční, nikoli však revolučně dobrý.

Boj za svobodu utlačovaného lidu a zelenou planetu: i takovou tvář má Avatar Jamese Camerona. | foto: Bontonfilm

Modrý premiérový koberec, modré plakáty, modré postavy: Avatar dostal od svých tvůrců do vínku modrou jako jednotící barvu. Mnohem, víc by mu slušela zelená. Jestli je totiž pro Cameronův velkofilm něco příznačné, pak je to jeho nepříjemně tezovitý ekologický apel.

Zelená, jedině zelená

Boj za deštné pralesy, nepostradatelnost obnovitelných zdrojů, život v symbióze s přírodou jako jediná správná cesta - to vše nám režisér Titaniku, nejvýdělečnějšího filmu všech dob, servíruje jako na stříbrném podnose.

Avatar

Režie: James Cameron, 166 minut

Hrají: Zoe Saldana, Sigourney Weaverová, Sam Worthington

Hodnocení­: 70 %

Tedy abychom byli spravedliví: nejprve je ten podnos sotva viditelný. Pak ho ale tvůrci začnou leštit - jednou, dvakrát, třikrát a pro jistotu ještě po čtvrté, aby i těm nejméně chápavým došlo, co jim dojít má.

Že totiž vůbec není hezké, když kácíme stromy, vysáváme planetu a myslíme jen na své vlastní blaho. Kam se hrabe Al Gore a „jeho“ oscarová Nepříjemná pravda.

Když Cameronovi modří hrdinové z planety Pandora začnou vytahovat hesla jako „neberte nám naše lesy“ a hlavní hrdina Jake (Sam Worthington) po vzoru aktivistů zaútočí na mamutí bagry, člověk si z pocitu trapnosti začne sundávat 3D brýle (ne že by tím zelené ubylo).

Revoluční rozměr

Smutné je to o to víc, že na začátku si je naopak sundat odmítáme, tak působivou podívanou Avatar nabízí. Nově objevená planeta Pandora, kam nás zavádí, je místo jako vystřižené ze snu. Divukrásné, jiskrně barevné, šťavnatě živé, zkrátka dokonalé.

Z Cameronova filmu Avatar

Když do něj prostřednictvím speciálních 3D brýlí vplujeme, nemůžeme se na tu krásu vynadívat. Střídavě šilháme nad obroučky, abychom se přesvědčili, že se nám nezdá, a když zjistíme, že nikoli, zase se do ní uhranutě zahledíme.

Cameron vytvořil svět, který je nám povědomý, a zároveň se ničemu nepodobá. Svět, kde skutečně vládne pouze fantazie.

Nutno říct, že kouzlo Cameronova snímku netkví v trojrozměrnosti; respektive tkví v tom, jak nově dokáže s trojrozměrnou technologií pracovat. Nebudu přehánět, když řeknu, že Cameron je první režisér, který pochopil, jak ji využít ve prospěch, a nikoli tak jako jiní tvůrci na úkor samotného filmu.

Do diváckých řad neposílá smrtící kulky ani kopí (i když by mohl - akčními scénami rozhodně nešetří). Nebolí z něj oči, nepracuje s bezobsažným efektem. 3D formát bere jako bonbónek, odměnu pro diváka, který se chce dívat na svět opravdově. Není bezpodmínečně nutný, neobtěžuje a objevuje se jen tam, kde má doopravdy smysl.

Z Cameronova filmu AvatarZ Cameronova filmu Avatar

Co je ale nejpozoruhodnější, nepřidává „směrem ven“, nýbrž prohlubuje. Zatímco v nejnovějších 3D hororech stříká krev až do zadních řad, tady k nám dolétne maximálně kapka vody.

Stačí se chvíli dívat bez brýlí a zjistíme, že přední plán lze často sledovat bez nich: trojrozměrný efekt vytvářejí především detaily v plánech zadních. Výsledkem tak není realita vystupující z plátna, ale naopak svět, který vtáhne dovnitř.

Podobá se to pohledu z okna, obyčejnému, a přitom bohatému. Což je osvěžující, příjemné a nevtíravé. Dokonce tak, že za dvacet minut zapomeneme, že jsme přišli na „revoluční 3D film“.

A tady pozor. Právě v tom, jak Cameron pracuje s hloubkou prostoru (a v ničem jiném) Avatar skutečně revoluční je. Ještě žádný film nedokázal vytvořit tak věrohodnou iluzi prostoru. Stejně jako byl Cameron o krok dopředu, když před dvacet lety přišel s Terminátorem, je o krok dál i teď.

Vrtulky, mašiny a humor

Ostatně pozoruhodná je vedle technologie i výtvarná stránka filmu: od útlých třímetrových postav modrých obyvatel Pandory, přes nápadité kreatury z rostlinné i živočišné říše či propracované futuristické mašiny až po dechberoucí barevné valéry.

Premiéra Avataru - Leicester Square obehnaly plakáty filmuV londýnském kině Odeon na premiéře filmu Avatar - objektivem autorky

Jako průvodce po říši fantazie Cameron nezklamal. Při procházce krajinou Pandory nepřestává překvapovat hravými detaily (vzduchem se vznášejí „medúzky“, zářivé vrtulky a světélkující kořeny stromů). A co je ještě lepší, nechybí ani humor, který jsme tak milovali v jeho raných filmech.

Jake, který se do říše lidu Na’vi dostává ve formě genetického dvojníka člověka, totiž na začátku „zlobí“. Exmariňák, jehož válka přivedla na invalidní vozík, vcelku pochopitelně bojkotuje vojenskou disciplínu, a tak mu není zatěžko tu něco/někoho pošťouchnout, tu vlézt, kam lézt nemá. A hlavně to všechno vtipně glosovat.

Z Cameronova filmu Avatar

Problém nastane ve chvíli, kdy si uvědomí, že „má poslání“. Z cynického veterána se stává patetický řečník a vůdce „revoluce“, který jde proti „civilizačnímu zlu“. A utlačovaný, respektive bezcitnými armádními silami devastovaný lid zachraňuje před vyhlazením.

Když ani Ripleyová nebere

Cameron je jistě dobrý režisér, ale také megaloman a kazatel. A právě tato jeho stránka ničí vše dobré, co vytvořil Cameron - průvodce v prvních šedesáti minutách.

Nanicovaté projevy a prázdné dialogy tak nemůžou zachránit ani herci, respektive jejich počítačové „klony“. Jakkoli jsou výrazy tváří nečekaně dobře čitelné i v elektronické podobě (není sporu že trikaři z novozélandského studia odvedli skutečně špičkovou práci) a jakkoli věrohodně působí umělý jazyk, jímž se lidé na Pandoře mezi sebou domlouvají, výsledku to nijak nepomůže.

Sam Worthington a Zoe Soldano

Zoe Saldana, která hraje domorodkyni a Jakeovu lásku Neytiri, je neuvěřitelně svůdná (ne nadarmo se Avataru přezdívá „šmoulí porno“). Sam Worthington má svaly i šarm a v jeho šedomodrých očích se určitě utopí nejedna fanynka (a to i ve chvíli, kdy nejsou lidské, ale avatarské).

Ani Sigourney Weaverové alias bioložce Augustinové, specialistce na kulturu a jazyk Na´vi, nechybí osobitost (stačí, že první věta, kterou pronese, když ji proberou z hibernace, zní: „Kde mám sakra tu cigaretu?“). Máme tu lovestory i dramatický souboj. Přesto to nestačí. Herci, hybridy - úplně jedno, kdo je zrovna na scéně. Jak by řekl klasik: kde není co hrát, ani Ripleyová „nebere“.

Hybrid Avatar

Cameron se zkrátka tak jako spousta jiných režisérů, kterým dali do ruky miliardy a moc ovlivňovat masy (protože co jiného je dobrý marketing), nechal unést a pokoru ve vztahu k řemeslu nahradil bezobsažným gestem. Naznačil novou cestu, ale sám se zapomněl posunout.

Z Cameronova filmu Avatar

Po první hodině začne bezmála tříhodinový film drhnout a postupně ztrácí na atraktivitě. Dokonce ani závěrečná bitva, na kterou je režisér tak hrdý, nezabírá, ba co hůř - zřejmá inspirace bitevní choreografií Pána prstenů (domorodé masy na bájných zvířatech) prokládaná apokalyptickými výbuchy působí jako filmová svatokrádež.

Výsledný dojem z projektu, který by mohl být nejdražší v dosavadní historii filmu (přestože to producenti popírají), je tak více než rozpačitý.

Skoro by se chtělo říct, že hybridem není ani tak Avatar jako postava, nýbrž sám film. Podivná směs moorovského envinromentalismu, zemanovské poetiky a vinnetouovské naivity „říznutá“ estetikou Pána prstenů zůstává na půl cesty mezi proklamovanou revolucí a zcela průměrným velkofilmem.

  • Nejčtenější

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Zemřel muzikant František Prošek. Spoluhráč Ivana Mládka podlehl koronaviru

Ve věku 79 let zemřel František Prošek, kapelník a zakladatel countryové skupiny Mustangové a také spoluhráč Ivana...

Pro Netflix se rýsuje čas rekordů a možná i příval oscarových šancí

V éře zavřených kin zažívá streamovací služba Netflix úspěch. Právě oznámila, že její Dámský gambit, příběh dívky ze...

RECENZE: Kdo touží po pravdě, ať přepne. Koruna je hlavně znamenité drama

Čtvrtá série fenoménu Koruna, seriálu o osudech britské královské rodiny, postavila před jeho tvůrce Petera Morgana...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Milionář mezi námi, který má pět set padesát korun na týden

„Nic není nahrané, nešetřili jsme je, opravdu si museli týden tvrdě odpracovat,“ tvrdí tvůrci nové reality show...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Petr Jákl produkuje americké filmy s Bobem Dylanem a Georgem Clooneym

Producent a režisér Petr Jákl dokončuje střih svého velkofilmu Jan Žižka, ale současně se podílí na thrilleru o...

RECENZE: Polský Bond na švédské lodi. Špionážní seriál Nelegální

Protahované čekání na novou bondovku může zpestřit desetidílný seriál Nelegální, který má v pátek večer premiéru na...

VIDEO: Milionář mezi námi, který má pět set padesát korun na týden

„Nic není nahrané, nešetřili jsme je, opravdu si museli týden tvrdě odpracovat,“ tvrdí tvůrci nové reality show...

Zařaďte kina do třetího stupně, žádají zástupci filmových organizací

Zástupci filmových producentů a distributorů žádají ministra zdravotnictví, aby přeřadil kina do odpovídajícího třetího...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...