Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: Modrý Avatar přináší revoluční rozměr, ale také protivnou zelenou rétoriku

  8:00
Propagace sci-fi Avatar Jamese Camerona dosáhla takových rozměrů, že se ho diváci začali bát. Logicky, říká se, že pýcha předchází pád, a Cameron svůj film nekriticky adoruje už od první klapky. Myslet si můžeme své, ale po premiéře je jasné, že na pýchu má nárok. I když by mohla být menší. Avatar je revoluční, nikoli však revolučně dobrý.
Boj za svobodu utlačovaného lidu a zelenou planetu: i takovou tvář má Avatar Jamese Camerona.

Boj za svobodu utlačovaného lidu a zelenou planetu: i takovou tvář má Avatar Jamese Camerona. | foto: Bontonfilm

Modrý premiérový koberec, modré plakáty, modré postavy: Avatar dostal od svých tvůrců do vínku modrou jako jednotící barvu. Mnohem, víc by mu slušela zelená. Jestli je totiž pro Cameronův velkofilm něco příznačné, pak je to jeho nepříjemně tezovitý ekologický apel.

Zelená, jedině zelená

Boj za deštné pralesy, nepostradatelnost obnovitelných zdrojů, život v symbióze s přírodou jako jediná správná cesta - to vše nám režisér Titaniku, nejvýdělečnějšího filmu všech dob, servíruje jako na stříbrném podnose.

Avatar

70 %

Režie: James Cameron, 166 minut

Hrají: Zoe Saldana, Sigourney Weaverová, Sam Worthington

Kinobox: 83 %

IMDb: 7.9

Tedy abychom byli spravedliví: nejprve je ten podnos sotva viditelný. Pak ho ale tvůrci začnou leštit - jednou, dvakrát, třikrát a pro jistotu ještě po čtvrté, aby i těm nejméně chápavým došlo, co jim dojít má.

Že totiž vůbec není hezké, když kácíme stromy, vysáváme planetu a myslíme jen na své vlastní blaho. Kam se hrabe Al Gore a „jeho“ oscarová Nepříjemná pravda.

Když Cameronovi modří hrdinové z planety Pandora začnou vytahovat hesla jako „neberte nám naše lesy“ a hlavní hrdina Jake (Sam Worthington) po vzoru aktivistů zaútočí na mamutí bagry, člověk si z pocitu trapnosti začne sundávat 3D brýle (ne že by tím zelené ubylo).

Revoluční rozměr

Smutné je to o to víc, že na začátku si je naopak sundat odmítáme, tak působivou podívanou Avatar nabízí. Nově objevená planeta Pandora, kam nás zavádí, je místo jako vystřižené ze snu. Divukrásné, jiskrně barevné, šťavnatě živé, zkrátka dokonalé.

Z Cameronova filmu Avatar

Když do něj prostřednictvím speciálních 3D brýlí vplujeme, nemůžeme se na tu krásu vynadívat. Střídavě šilháme nad obroučky, abychom se přesvědčili, že se nám nezdá, a když zjistíme, že nikoli, zase se do ní uhranutě zahledíme.

Cameron vytvořil svět, který je nám povědomý, a zároveň se ničemu nepodobá. Svět, kde skutečně vládne pouze fantazie.

Nutno říct, že kouzlo Cameronova snímku netkví v trojrozměrnosti; respektive tkví v tom, jak nově dokáže s trojrozměrnou technologií pracovat. Nebudu přehánět, když řeknu, že Cameron je první režisér, který pochopil, jak ji využít ve prospěch, a nikoli tak jako jiní tvůrci na úkor samotného filmu.

Do diváckých řad neposílá smrtící kulky ani kopí (i když by mohl - akčními scénami rozhodně nešetří). Nebolí z něj oči, nepracuje s bezobsažným efektem. 3D formát bere jako bonbónek, odměnu pro diváka, který se chce dívat na svět opravdově. Není bezpodmínečně nutný, neobtěžuje a objevuje se jen tam, kde má doopravdy smysl.

Z Cameronova filmu AvatarZ Cameronova filmu Avatar

Co je ale nejpozoruhodnější, nepřidává „směrem ven“, nýbrž prohlubuje. Zatímco v nejnovějších 3D hororech stříká krev až do zadních řad, tady k nám dolétne maximálně kapka vody.

Stačí se chvíli dívat bez brýlí a zjistíme, že přední plán lze často sledovat bez nich: trojrozměrný efekt vytvářejí především detaily v plánech zadních. Výsledkem tak není realita vystupující z plátna, ale naopak svět, který vtáhne dovnitř.

Podobá se to pohledu z okna, obyčejnému, a přitom bohatému. Což je osvěžující, příjemné a nevtíravé. Dokonce tak, že za dvacet minut zapomeneme, že jsme přišli na „revoluční 3D film“.

A tady pozor. Právě v tom, jak Cameron pracuje s hloubkou prostoru (a v ničem jiném) Avatar skutečně revoluční je. Ještě žádný film nedokázal vytvořit tak věrohodnou iluzi prostoru. Stejně jako byl Cameron o krok dopředu, když před dvacet lety přišel s Terminátorem, je o krok dál i teď.

Vrtulky, mašiny a humor

Ostatně pozoruhodná je vedle technologie i výtvarná stránka filmu: od útlých třímetrových postav modrých obyvatel Pandory, přes nápadité kreatury z rostlinné i živočišné říše či propracované futuristické mašiny až po dechberoucí barevné valéry.

Premiéra Avataru - Leicester Square obehnaly plakáty filmuV londýnském kině Odeon na premiéře filmu Avatar - objektivem autorky

Jako průvodce po říši fantazie Cameron nezklamal. Při procházce krajinou Pandory nepřestává překvapovat hravými detaily (vzduchem se vznášejí „medúzky“, zářivé vrtulky a světélkující kořeny stromů). A co je ještě lepší, nechybí ani humor, který jsme tak milovali v jeho raných filmech.

Jake, který se do říše lidu Na’vi dostává ve formě genetického dvojníka člověka, totiž na začátku „zlobí“. Exmariňák, jehož válka přivedla na invalidní vozík, vcelku pochopitelně bojkotuje vojenskou disciplínu, a tak mu není zatěžko tu něco/někoho pošťouchnout, tu vlézt, kam lézt nemá. A hlavně to všechno vtipně glosovat.

Z Cameronova filmu Avatar

Problém nastane ve chvíli, kdy si uvědomí, že „má poslání“. Z cynického veterána se stává patetický řečník a vůdce „revoluce“, který jde proti „civilizačnímu zlu“. A utlačovaný, respektive bezcitnými armádními silami devastovaný lid zachraňuje před vyhlazením.

Když ani Ripleyová nebere

Cameron je jistě dobrý režisér, ale také megaloman a kazatel. A právě tato jeho stránka ničí vše dobré, co vytvořil Cameron - průvodce v prvních šedesáti minutách.

Nanicovaté projevy a prázdné dialogy tak nemůžou zachránit ani herci, respektive jejich počítačové „klony“. Jakkoli jsou výrazy tváří nečekaně dobře čitelné i v elektronické podobě (není sporu že trikaři z novozélandského studia odvedli skutečně špičkovou práci) a jakkoli věrohodně působí umělý jazyk, jímž se lidé na Pandoře mezi sebou domlouvají, výsledku to nijak nepomůže.

Sam Worthington a Zoe Soldana

Zoe Saldana, která hraje domorodkyni a Jakeovu lásku Neytiri, je neuvěřitelně svůdná (ne nadarmo se Avataru přezdívá „šmoulí porno“). Sam Worthington má svaly i šarm a v jeho šedomodrých očích se určitě utopí nejedna fanynka (a to i ve chvíli, kdy nejsou lidské, ale avatarské).

Ani Sigourney Weaverové alias bioložce Augustinové, specialistce na kulturu a jazyk Na´vi, nechybí osobitost (stačí, že první věta, kterou pronese, když ji proberou z hibernace, zní: „Kde mám sakra tu cigaretu?“). Máme tu lovestory i dramatický souboj. Přesto to nestačí. Herci, hybridy - úplně jedno, kdo je zrovna na scéně. Jak by řekl klasik: kde není co hrát, ani Ripleyová „nebere“.

Hybrid Avatar

Cameron se zkrátka tak jako spousta jiných režisérů, kterým dali do ruky miliardy a moc ovlivňovat masy (protože co jiného je dobrý marketing), nechal unést a pokoru ve vztahu k řemeslu nahradil bezobsažným gestem. Naznačil novou cestu, ale sám se zapomněl posunout.

Z Cameronova filmu Avatar

Po první hodině začne bezmála tříhodinový film drhnout a postupně ztrácí na atraktivitě. Dokonce ani závěrečná bitva, na kterou je režisér tak hrdý, nezabírá, ba co hůř - zřejmá inspirace bitevní choreografií Pána prstenů (domorodé masy na bájných zvířatech) prokládaná apokalyptickými výbuchy působí jako filmová svatokrádež.

Výsledný dojem z projektu, který by mohl být nejdražší v dosavadní historii filmu (přestože to producenti popírají), je tak více než rozpačitý.

Skoro by se chtělo říct, že hybridem není ani tak Avatar jako postava, nýbrž sám film. Podivná směs moorovského envinromentalismu, zemanovské poetiky a vinnetouovské naivity „říznutá“ estetikou Pána prstenů zůstává na půl cesty mezi proklamovanou revolucí a zcela průměrným velkofilmem.

Lidi si mě škatulkovali. Nejdřív princezny, pak mrchy a vražedkyně, vzpomíná Rybová

Nejčtenější

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho zastupovala. Freund byl známý především rolemi obětí v českých kriminálkách, ale objevil se také ve známé...

RECENZE: Mám svý lehátko, zdřímnu si nakrátko. Texty Michala Davida jsou kolosální průšvih

Premium

Na obale alba Život je náš pózuje Michal David v modré bundě s rozpřaženýma rukama, trademarkovými klávesami kolem krku na jakési ranveji uprostřed skalisek. Snímku byla jistě věnována náležitá...

Chcete snad žít navěky? Kultovní Hvězdná pěchota se dočká nové verze

Slavný satirický sci-fi film Hvězdná pěchota se po třiceti letech dočká nového zpracování. Režisérem by se měl stát Neill Blomkamp, který se proslavil sci-fi snímky District 9 či Elysium. Děj bude...

RECENZE: Polívka, Donutil, doslovné vtipy, opsaný humor. Jak se nám to mohlo stát

45 % Premium

Už se stalo smutným zvykem, že si české komedie opisují zahraniční hity. V novince Jak se nám to mohlo stát!?, natočené podle francouzské veselohry Cocorico, se jen vymění moravská šlechta za...

Ve 43 letech zemřela belgická hvězda Dequenneová, trpěla vzácnou rakovinou

Belgická herečka Émilie Dequenneová, která se v osmnácti letech proslavila svou první rolí v dramatu Rosetta, zemřela v neděli na vzácný druh rakoviny. Bylo jí 43 let. O úmrtí informovala agentura...

Od Terminátora 2 po Matrix. Devadesátky měly na film zásadní vliv, líčí producent

Premium

Producent, filmový recenzent a podcaster Petr Cífka patří mezi nejznámější české filmové publicisty. Věnuje se hlavně popkulturním fenoménům a dnes oblíbeným žánrům, jako jsou horory, komiksové...

19. března 2025

Sexualita i společenská hierarchie. Museum Kampa láká na významnou sbírku

Dva prostory a dvě hlavní vize světa - v jednom prožívání prostřednictvím těla, v tom druhém skrze vzájemné sociální vztahy. Spojují je aktuální témata: gender a sexualita. Výstava, která momentálně...

19. března 2025  16:30

Slavnou Rampu vystřídá Stage. Bubeník Krucipüsku otevře v Jablonci nový klub

Místo klubu Na Rampě budou milovníci hudby chodit v Jablonci nad Nisou nově do klubu Stage. V září ho ve zdejším Eurocentru otevře bubeník kapely Krucipüsk a bývalý provozovatel libereckého klubu...

19. března 2025  10:07

Oproti Ester jsem totální flákač. Ona je náš rodinný motor, říká Janek Ledecký

Vysíláme

Říká o sobě, že je líný, ale pokud se podíváte na jeho dosavadní život, dá se tomu jen těžko věřit. Stačí připomenout jen zlomek z toho, co má Janek Ledecký za sebou: Žentour, muzikály Hamlet a...

19. března 2025

Animovaný Spermageddon slibuje „první jízdu na plné koule“. Doslova

Premium

Norský animovaný muzikál by asi řada diváků přehlédla, kdyby se nejmenoval Spermageddon a nebyl do patnácti let nepřístupný. Na teenagerskou komedii o prvním sexu z pohledu spermií zve distributor...

19. března 2025

KVÍZ: Poslední skaut Bruce Willis slaví jubileum. Vyzkoušejte si kvízový průlet jeho filmografií

Bruce Willis se dožil 70 let. S jeho hereckou kariérou už je kvůli diagnostikované frontotemporální demenci už konec, ale ohlédneme-li se zpět, zjistíme, v kolika skvělých, zásadních, klasických a...

vydáno 19. března 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co pět let jsem měnil ženu i kontinent. Výtvarník Máška a jeho neobyčejný život

Premium

Malíř, sochař, pivovarník, hostinský, emigrant, podnikatel, milovník lodí, cestovatel a dobrodruh Jiří Máška prožil (a stále prožívá) až neuvěřitelný život. Představte si člověka, který jednou...

18. března 2025

Jde to dobře. Autor Hry o trůny náhle oznámil, že práce na Vichrech zimy pokračují

Málokterý spisovatel si se svými čtenáři tak rád hraje a šponuje jejich trpělivost jako George R. R. Martin, autor ságy Píseň ledu a ohně, podle které vznikl seriál Hra o trůny. Po jeho skeptickém...

18. března 2025  14:13

Magnesia Litera oznámila nominace. Šanci mají Klabouchová, Pitínský i Hussar

Už 24. ročník soutěže Magnesia Litera zná své nominace. Získalo je celkem 33 titulů v 11 kategoriích. Porota přitom posuzovala více než 550 loni vydaných knih. Vyhlášení cen se uskuteční 24. dubna na...

18. března 2025  12:38

Ve věku 94 let zemřel Jaroslav Vostrý, spoluzakladatel Činoherního klubu

Ve věku 94 let zemřel dramaturg, režisér a dramatik Jaroslav Vostrý. ČTK to sdělila rodina. V polovině 60. let stál společně s režisérem Ladislavem Smočkem u zrodu Činoherního klubu. Na legendární...

18. března 2025  11:20,  aktualizováno  12:10

RECENZE: Polívka, Donutil, doslovné vtipy, opsaný humor. Jak se nám to mohlo stát

45 % Premium

Už se stalo smutným zvykem, že si české komedie opisují zahraniční hity. V novince Jak se nám to mohlo stát!?, natočené podle francouzské veselohry Cocorico, se jen vymění moravská šlechta za...

18. března 2025

To by se mohlo stát i nám! Šokující krimisérie Adolescent zaujala diváky i kritiky

Co byste dělali, kdyby byl váš dospívající syn obviněn z vraždy? To je jedna z otázek nového britského krimi dramatu Adolescent, který divákům přináší streamovací platforma Netflix. Čtyřdílná...

17. března 2025  14:10