Petr Zelenka natočil Karamazovy v ocelárně

  1:22aktualizováno  1:22
Ruský klasik by žasl, kde skončili jeho Bratři Karamazovi: v ocelárně. Čtyřdílný román o otcovraždě, který Fjodor Michajlovič Dostojevskij psal před téměř sto třiceti lety, dospěl od slavné dramatizace Evalda Schorma přes nynější představení pražského Dejvického divadla až k filmové verzi režiséra Petra Zelenky, která z dejvické podoby vychází. Ale liší se.

Z natáčení filmu Karamazovi v ocelárně v Hrádku nad Nisou | foto: ČTK

"Ta látka podle mě do továrny patří. Připsal jsem k ní jednak příběhy diváků v čele s dělníkem, kterému během představení zemře dítě, jednak rámec festivalu avantgardních divadel v průmyslové zóně, kde soubor zkouší právě Karamazovy. Jde tedy o divadlo ve filmu založené na podobném principu jako v Carmen," vysvětluje tvůrce Knoflíkářů zrod své česko-polské novinky.

"Původně jsem psal scénář pro gdaňské doky, ale točit tam nebylo technicky možné. Hledali jsme marně v Krakově, Katovicích a nakonec jsme našli ideální halu ve výrobně oceli v Hrádku u Rokycan," líčí Zelenka.

Po devatenáct dnů patřila ve dne filmařům, v noci dělníkům. Jeden den se točilo v Polsku, odkud vedle peněžního vkladu a několika herců přišla i část štábu. Lidé, kteří pracují třeba s Romanem Polanským, byli dle Čechů "tiší, přesní, neúnavní".

Nicméně hlavní role ponechal režisér většinou na původním "dejvickém" obsazení nastudovaném Lukášem Hlavicou, jehož výkony chtěl Zelenka zachovat – v čele s Ivanem Trojanem.

"Troufám si říci, že je to dosud nejlepší jeho role. Sám sebe čili Trojana hraje civilně a starého Karamazova s nadsázkou. Ale i David Novotný či Radek Holub v rolích synů, to je vyloženě radostná záležitost," prohlašuje Zelenka.

S klasikem do světa
Kromě toho chválí kameramana Alexandra Šurkalu, díky jehož umu prý Karamazovi "na rozdíl od jiných mých filmů vypadají krásně", a těší se na muziku, kterou píše nositel Oscara za hudbu k filmu Hledání Země Nezemě Jan A. P. Kaczmarek.

Do českých a zřejmě i polských kin vejdou Karamazovi 24. dubna 2008, současně už tvůrci přemýšlejí o zahraničních festivalech.

"Někteří lidé se bojí, že je to příběh pochmurný, vážný a čistě ruský – podle mě však Dostojevskij patří všem, můžou ho dávat klidně třeba v Singapuru. Všichni jsme Karamazovi," cituje Zelenka motto filmu.

"Proč? Protože nenávidíme, milujeme i lžeme jako oni, máme jejich lidské vlastnosti. Náš film je jen sleduje z jiného historického pohledu."

Distribuční společnost Cinemart, která vyšle Karamazovy do kin ve dvaceti kopiích, chystá pro diváky filmovou obměnu tištěných divadelních programů a počítá i se školními projekcemi.

Ale režisér namítá: "Nemyslím, že je to film vhodný pro školy. Je určený dospělým, kteří si už něco odžili a vytvořili si svůj názor. Ovšem právě tenhle typ lidí do kina moc nechodí, takže o to těžší bude je přesvědčit," uvědomuje si Zelenka.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

VIDEO: Do hororu Doktor Spánek si Stephen King vybral Ewana McGregora

Trailer k filmu Doktor Spánek

Od 31. října vstoupí do kin horor Doktor Spánek, který podle knihy Stephena Kinga navazující na jeho legendární...

Najdete na iDNES.cz