DiCaprio, Stallone, černošský protest. Tři oscarové tajenky čeká rozluštění

  11:54aktualizováno  11:54
V noci z neděle na pondělí našeho času, v přímém přenosu ČT2 z Dolby Theatre v Hollywoodu, se odehraje udílení 88. výročních cen Americké filmové akademie. Čeká se vítězství filmu Revenant Zmrtvýchvstání a projevy o diskriminaci.

Dámy a pánové, přichází Chris Rock! Hned úvodní věta ceremoniálu, která ohlásí návrat černošského moderátora oscarového večera, se může stát rozbuškou náloží, jež se hromadí už od lednového vyhlášení nominací. Sám Rock na Twitteru oznámil oscarový „blackout“.

Někteří černošští tvůrci, zejména herci roztrpčení faktem, že letos nemají ve finále zastoupení, totiž hrozí bojkotem „příliš bílých Oscarů“. Jako na objednávku se objevují statistiky dokazující, že Hollywood umělce jiné než bílé rasy – ale také ženy či homosexuály – diskriminuje. Prezidentka Americké filmové akademie Cheryl Boone, sama žena tmavé pleti, slíbila, že profesní organizace do roku 2020 zdvojnásobí počet menšin a žen s hlasujícím právem. To zase vyvolalo námitky, že jde o pokrytectví a diskriminaci naruby – ostatně Hollywood už dnes kvůli korektnosti dosazuje černošské postavy i do remaků či pokračování příběhů, kde působí překvapivě.

Kdo vyhraje podle MF DNES

Nejlepší film
Revenant Zmrtvýchvstání

Režie
Alejandro González Iňárritu, Revenant Zmrtvýchvstání

Herec v hlavní roli
Leonardo DiCaprio, Revenant Zmrtvýchvstání

Herečka v hlavní roli
Brie Larsonová, Room

Herec ve vedlejší roli
Sylvester Stallone, Creed

Herečka ve vedlejší roli
Alicia Vikanderová, Dánská dívka

Hudba
Ennio Morricone, Osm hrozných

Zahraniční film
Saulův syn, Maďarsko

Animovaný film
V hlavě

A dvousečnou cestu zvolil Chris Rock: nevyhověl sice výzvě svých afroamerických kolegů, aby moderování Oscarů solidárně odřekl, nicméně naznačil, že si na dané téma připraví peprný projev.

Takže si Hollywood posype hlavu popelem, umyje si ruce a vlastně až na druhou kolej odsune původní podstatu filmového svátku, totiž oslavu těch nejlepších bez ohledu na jejich původ.

Přitom právě letošní ročník jí nahrává: přinejmenším hispánská komunita nemá k protestu důvod, vůbec poprvé může vyhrát dva roky po sobě týž neamerický režisér, mexický rodák Alejandro González Iňárritu. Loni slavil se svým Birdmanem, nyní je favoritem jeho Revenant Zmrtvýchvstání s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Hercovo jméno znamená druhou z oscarových tajenek; ne náhodou už mu v Rusku slibují náhradní trofej, kdyby snad znovu neuspěl. Hrdina Titaniku totiž čeká na svou šanci už popáté, byl nominován za snímky Co žere Gilberta Grapea, Letec, Krvavý diamant a za předloňského Vlka z Wall Street, kde mohl herecky předvést rozhodně víc než v Revenantovi, spíše fyzicky náročné postavě zraněného lovce plazícího se divočinou za pomstou.

Herecké kategorie vůbec poutají největší pozornost a letošní volbu ještě zpestřil fakt, že mezi finalisty se potkalo osm nováčků. Ze jmen, která nominaci získala poprvé, má k ceně asi nejblíže Brie Larsonová, představující ve filmu Room ženu vězněnou i s malým synem. Ač dosud nepatřila do čela hvězdné ligy, herectví se věnuje už od sedmi let.

Její kolegyně Alicia Vikanderová, která začínala ve švédské televizi, je navržena za Dánskou dívku, loni však zářila i ve snímku Ex machina. Rachel McAdamsová zastupuje novinářské drama Spotlight, Jennifer Jason Leighová western Osm hrozných a Charlotte Ramplingová, která právě oslavila sedmdesátku, má svou první nominaci na Oscara za manželské drama 45 roků.

Fotogalerie

Mezi muži čekají na oscarovou premiéru Mark Rylance z Mostu špionů, Bryan Cranston za životopis Trumbo a Tom Hardy, jenž sice převzal po Melu Gibsonovi titulní úlohu Šíleného Maxe, ale nominaci má coby DiCapriův sok v Revenantovi za vedlejší roli. Tudíž má i smůlu, neboť v témže oboru proti němu stojí Sylvester Stallone, třetí tajenka Oscarů. Odhaduje se, že mu akademici pofoukají dávnou bolístku: v roce 1977 totiž Rocky v kategorii nejlepších filmů překvapivě porazil všechny soky včetně Taxikáře, ale představitel titulní role svou nominaci neproměnil. Snad až nyní, kdy se jeho Rocky vrací ve filmu Creed.

Oscary už zažily napínavější i silnější ročníky, z osmi titulů aspirujících na film roku není letos ani jediný z rodu zázraků. Nezaskočí také, že mezi ně pronikly žánrové snímky Marťan a Šílený Max: Zběsilá cesta; v minulosti už sbíraly ceny horor Rosemary má děťátko, sci-fi Gravitace, fantasy Pán prstenů i Heath Ledger z komiksu Temný rytíř.

A byť sázky vyhlížejí dost jednoznačně, na Oscarech je nejzábavnější, že vždycky mohou dopadnout úplně jinak. Za nejkřiklavější případ se zpravidla označuje rok 1942, kdy byl ve hře Občan Kane, vyhrávající dodnes odborné ankety o nejpodstatnější dílo celé filmové historie. Průlomový film Orsona Wellese měl tehdy devět nominací, proměnil jedinou – za scénář. Vyhrál romantický příběh ze vsi zasažené rozvojem hornictví Bylo jednou zelené údolí; kdo o něm dneska ví?


Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Další z rubriky

Tarantino má smůlu, Zlatou palmu si z Cannes odnesl Parazit a Banderas

Antonio Banderas pózuje fotografům po skončení slavnostní ceremonie v Cannes...

Hlavní cenu letošního 72. ročníku filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu letos získalo drama Kisaengčchung (Parazit)...

RECENZE: Ach, ty plenky! Jak Daddy Cool opsal S tebou mě baví svět

Záběr z filmu Daddy Cool

Francouzská rodinná komedie Daddy Cool trvá půldruhé hodiny, z hlavy se vykouří za pět minut a domácí klasice S tebou...

Vyhrají ženy, či Tarantino? Jeho film s Pittem se dočkal sedmi minut ovací

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po vítězství Pulp Fiction: Historek z podsvětí by mohla v Cannes vyhrát i Tarantinova novinka Tenkrát v...

Najdete na iDNES.cz