Oscar

Oscar | foto: Reuters

Oscaři se politizují, jako protipól Bushe

  • 9
George Bushe nepřivedla v poslední době do úzkých otázka týkající se Iráku nebo Íránu, ale dotaz, zda už viděl film Zkrocená hora.

"Slyšel jsem o tom...," koktal americký prezident. Ale vidět? Ne, neviděl. "A to je všechno, co vám k tomu můžu říct."

Zkrocená hora není ten druh westernu, který by se Bushovi líbil, píše agentura DPA. Jde v něm o homosexuální lásku dvou kovbojů. Nezávislá produkce s nízkým rozpočtem se letos stala s osmi nominacemi velkým favoritem na zisk prestižních Oscarů.

Náboženská pravice v USA je v šoku. Konzervativní producent Michael Class dokonce už založil novou cenu, která by měla v budoucnu Oscarům konkurovat. Je to cena pro "filmy s vlasteneckým citem a respektem k rodině a americkým hodnotám".

Zkrocená hora navíc není letos zdaleka jediným nominovaným filmem, který by Class nejraději vůbec nepustil do kin. Syriana se mu nelíbí proto, že jsou v ní Spojené státy obviňovány ze spoluodpovědnosti za terorismus; Spielbergův Mnichov, film o spirále násilí po teroristickém útoku při olympijských hrách, zpochybňuje podle Classova názoru neprávem odvetné akce Izraelců.

K tomu přicházejí filmy jako Crash o americkém rasismu nebo pozitivní zobrazení transsexuála ve filmu Transamerica. To všechno jsou filmy, které jsou "z morálního hlediska matoucí", soudí Class. Jeho favorité, tedy příběhy, v nichž je jasně odděleno dobro a zlo, například Letopisy Narnie nebo Harry Potter, vyšly v nominacích téměř naprázdno.

Hollywood se změnil. Jsou to pouhé dva roky od chvíle, kdy byl film Pán prstenů - návrat krále zahrnut jedenácti Oscary. Po 11. září byly v módě filmy o bitvách. Úspěch filmu Mela Gibsona Umučení Krista z roku 2004, v němž krev tekla proudem, vzbudil naděje náboženské pravice na trvalou změnu nálad. List New York Times tehdy s obavami napsal: "Mýtus odhodlaně liberálního Hollywoodu je mrtvý."

Letos ale 5800 členů americké filmové akademie všechny velkofilmy prakticky ignorovalo a vsadilo na nezávislé snímky se společensko-politickými tématy. "Tento rok je rokem malých filmů, které nastolují otázky, místo aby dávaly odpovědi," řekl Ang Lee, režisér Zkrocené hory.

Typický je vývoj George Clooneyho. Z bezproblémové hollywoodské hvězdy se změnil v politického filmaře, který získal hned tři nominace. V jeho filmu Good Night, and Good Luck o štvanici na komunisty v Americe padesátých let poznává divák dnešní náladu za Bushe.

"Natočil jsem ho proto, že jsem byl rozhořčen nad tím, co se dělo v televizní žurnalistice. Všichni, včetně New York Times, by měli klást tvrdší otázky," říká Clooney.

Už potřetí za poslední čtyři roky je na Oscara za neanglicky mluvený film nominován německý snímek, tentokrát Sophie Schollová - Poslední dny v životě bojovnice proti nacismu. I tato nominace zapadá do celkového obrazu.

"Lidé to tady velmi rychle vztahují na sebe," říká představitelka hlavní role Julia Jentschová po prvních představeních filmu v USA. A režisér Marc Rothemund dodává: "Je to první země, kde za mnou okamžitě přišlo tolik lidí a říkalo, že doufají, že film uvidí co nejvíc mladých Američanů."

I to má bezpochyby co dělat s nynější politickou situací v USA, kde vytáhl religiózní prezident do války pod falešnou záminkou. Na druhé straně bychom se ale neměli nechat mýlit: Většinu amerických návštěvníků kin tento trend míjí. Jen deset cizojazyčných filmů vydělalo loni ve Spojených státech více než jeden milion dolarů. A to ještě šlo většinou o filmy s asijským bojovým uměním kung-fu.

,