Japonce v létě rozhořčila reklamní kampaň spojená s filmem, která podle kritiků bagatelizovala svržení atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki na konci druhé světové války.
Ve Spojených státech byl film uveden 21. července, tedy ve stejný den jako snímek Barbie. To dalo vzniknout fenoménu Barbenheimer a na internetu se začaly šířit obrázky spojující známou panenku s výbuchem atomové bomby, což v Japonsku vyvolalo vlnu kritiky.
Společnost Bitters End, která je distributorem snímku v Japonsku, v prosinci sdělila, že se nakonec rozhodla v zemi film uvést v roce 2024. Dospěla k tomu „po dlouhých debatách a pečlivém zvažování, protože téma snímku má pro Japonce zvláštní význam“.
KVÍZ: Jak znáte život Roberta Oppenheimera?![]() |
Japonsko je jedinou zemí světa, která se stala terčem jaderného útoku, když Spojené státy svrhly na konci druhé světové války atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. V Hirošimě 6. srpna 1945 na následky výbuchu zemřelo asi 140 tisíc lidí. Nagasaki potkal stejný osud 9. srpna, výbuch si celkem vyžádal více než 80 tisíc životů. O šest dnů později Japonsko kapitulovalo, a ukončilo tím druhou světovou válku.
Zlaté glóby ovládl Oppenheimer. Film získal cenu za nejlepší drama i za režii |
Snímek Christophera Nolana pojednává o vědci Robertu Oppenheimerovi, který pracoval na tajném výzkumu zvaném Projekt Manhattan, jehož výsledkem byl vynález ničivé jaderné zbraně.