Mrtvá nevěsta je královnou vtipu

  1:00aktualizováno  1:00
Hledat na Mrtvé nevěstě Tima Burtona chybičku je stejně marné jako polepšovat komunisty. Film má pouhých osmasedmdesát minut; ani jedna nepřebývá, ani jediná nechybí.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona - Fotografie z filmu Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005) | foto: Warner Bros

Pracuje s animovanými loutkami, jejichž výraz strčí do kapsy mnohé herce a těm, kteří postavičkám propůjčili hlas i podobu, ještě vylepšuje beztak už hvězdné jméno.

Spojuje prvky romance a hororu, ruské báje a Shakespeara, komedie, opery i muzikálu v naprosto jedinečný soudržný žánr. A od prvního tónu skvělé hudby, od prvního výtvarného tahu si drží styl – a jaký!

Hrdina zmítaný mezi dvěma ženami, nesmělý nešikovný snílek z rodu bledých rachitických básníků, je přesným otiskem Johnnyho Deppa včetně mrkání či zajíkání.

Jeho křehká snoubenka vypadá jako skleníková květinka z ústavu pro šlechtičny a jejich odporní rodiče ještě stvrzují podobnost s osudy Romea a Julie. "Mor na ty vaše rody" tu sice nezazní, zato jed si ve finále zahraje.

Ponuré pozemské město připomíná svět Krysaře od usekaných rybích hlav přes chrchlavého kočího po rozlehlá chladná sídla, skvostný strašidelný les probudí přízračnost Burtonovy Ospalé díry a ve chvíli, kdy hrdinu uchvátí bezmasá ručka nevěsty z podsvětí, na mysli vytane Erbenova Svatební košile – jen v opačném gardu.

Leccos je tu obráceně, hlavně pak podsvětí. Zatímco "nahoře" se zpívané pasáže blíží operní nadsázce, "dole" se notuje a tančí jako v šantánu.

Záhrobí vládne pestré zábavné panoptikum v jasně světélkujících barvách míchaných koktejlů, kde nádherná kapela kostlivců "odvypráví" pouťový krvák o zrádné vraždě a její oběť v potrhaném závoji křepčí, až jí občas upadnou noha či oko. Což zprvu vyděšeného ženicha brzy přestane mást: oko otře o vlastní sako a dvorně vrátí, při společné hře na piano bere samozřejmě, že se dívčina ručka "utrhne" a běhá po klávesách sama.

Takové rozkošné drobnosti, rozvíjené v duchu gagů němé grotesky a korunované slovním humorem, jiskří z plátna v rychlém sledu.

Ty zjevné jako etudu se svíčkou ústící v požár ocení divák hned, letmé si plně vychutná napodruhé či napotřetí: třeba doslovný záhrobní secondhand, námluvy pavouka vdovy či sestřih svatebních příprav, zahrnující mrtvé dětičky coby družičky, pejska Kosťu i dort ozdobený lebkami.

Přitom však, ač to zní neuvěřitelně, humor Mrtvé nevěsty není morbidní. Naopak vyzařuje laskavost a něhu příbuznou Rodině Addamsových, dokonce i smíření obou světů v jímavé scéně paniky živých z příchodu mrtvých, kdy první capart obejme kostru svého dědečka.

Člověk se přistihne, že drží palce celému milostnému trojúhelníku: ať už si "Depp" po akční šermířské scéně vybere jednu, či druhou slečnu, tu odmítnutou celý sál obrečí. Ruku na srdce: kdo jiný dokáže rozplakat loutkami? A kdy jindy pocítí kino nutkání tleskat po každé scéně jako v divadle?

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz