Letní filmová škola má zmrzlinovou cenu a Josefa Somra s razítkem

  9:45aktualizováno  9:45
Zapálení filmem. Tak si říkají účastníci největší tuzemské klubové akce, Letní filmové školy, která dnes v Uherském Hradišti zahajuje svůj čtyřicátý ročník. Potrvá do 2. srpna a zahrne program od němé éry po čerstvé předpremiéry.

Zrenovované Ostře sledované vlaky do Varů přivezli Jiří Menzel, Václav Neckář, Jitka Zelenohorská i Květa Fialová (5. července 2014) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Do jubilejního roku vstupují pořadatelé s několika novinkami. Poprvé se tu odehrají zážitkové projekce „naslepo“, poprvé se bude udílet obměněná výroční trofej –  porcelánový dvaatřiceticentimetrový kornout točené zmrzliny od Adama Turečka a Štěpána Malovce.

A jeho prvním držitelem se v sobotu stane britský režisér Peter Greenaway, autor Architektova břicha, Umělcovy smlouvy i výroku, že snad nikdy neviděl film, „jen sto let ilustrovaného textu“.

Greenaway slíbil přednášku, o své tvorbě budou s diváky debatovat i další hosté včetně slovenské dokumentaristky Zuzany Piussi. Slíbenou účast odvolal jen Michel Gondry, nicméně na programu zůstává premiéra jeho dokumentu Je muž, který je vysoký, šťastný?, režisérovy nevšední animované konverzace s filozofem Noamem Chomským.

Z Hradiště do vybraných kin se vydá v rámci putovního Projektu 100 digitálně restaurovaná oscarová prvotina Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky; na slavnostní projekci dorazí Josef Somr, jenž coby výpravčí Hubička v Menzelově filmu tak zálibně razítkoval zadeček telegrafistky.

V distribučních předpremiérách se návštěvníci setkají se dvěma osobitými hudebními legendami, s Nickem Cavem a Frankem Sidebottomem. Dokument Nick Cave: 20 000 dní na Zemi, který byl diváckým lákadlem už na karlovarském festivalu, propojuje smyšlenku se skutečností, Sidebottom je hrdinou tragikomedie Frank.

Setkání obsáhne na jedné straně příspěvky nejmladší generace ve Studentském maratonu, přenášeném Českou televizí, na druhé straně se vydá hluboko do minulosti. Chystá se opět promítání němých filmů s živou hudbou, vesměs příběhů s osudovými ženami. Svůdná kouzelnice, Salome, Lulu, Bella Donna, travička či Žena beze studu se vrátí na plátno za doprovodu kapel Bratři Orffové nebo Zrní.

A ještě jeden kuriózní návrat festival zažije, pod názvem L. P. 1914 aneb Do biografu před sto lety napodobí raná představení z roku 1914 se vším všudy. Tedy včetně scénických předělů mezi filmy od tanečních čísel po výstup kouzelníka, ale také včetně přestávky, kdy se měl podle úředních c. a k. předpisů vyvětrat sál.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Druhý Tajný život mazlíčků vyhrál s náskokem, přišlo 54 tisíc diváků

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Animovaný snímek Tajný život mazlíčků 2 prokázal i v Česku statut rodinného hitu. Na vítězné pokračování pohádky přišlo...

Od Pulp Fiction se časy určitě změnily, líčí režisér Quentin Tarantino

Quentin Tarantino (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po premiéře filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí se režisér Quentin Tarantino vrací, aby vzdal hold...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz