Krátké animované filmy předních českých tvůrců hubí reklama

  9:20aktualizováno  9:20
S velkou úctou si připomínáme sté narozeniny Jiřího Trnky, ale současných mistrů si nevážíme. Krátké snímky předních profesionálů takřka zmizely.

Pamětní kámen medvědů z animovaného seriálu Pojďte pane, budeme si hrát (Potkali se u Kolína) | foto: ČTK

Množství a počet titulů je sice srovnatelný s přelomem 80. a 90.let, ale práce špiček krátkého filmu mizí z animované tvorby. Dvě stě krátkometrážních filmů, které ročně spatří světlo světa, vznikne díky tvorbě filmových škol a televizním večerníčkům.

Hlavní příčinou je nemožnost distribuce v kinech. Americké společnosti totiž vyžadují, aby se před jejich filmy nehrálo nic jiného než reklama a upoutávky na filmy z USA.

Tvorbu mladších kolegů stále sleduje 88letý autor seriálu Pojďte pane, budeme si hrát Břetislav Pojar. V nových technologiích výhodu nespatřuje."Technika je jen na to, aby sloužila technické úrovni. To, co vypadne nakonec, je vždy závislé na tom, co se vám zrodí v hlavě – ty knoflíky to za vás neudělají," řekl Pojar.

Anifest Autopohádky v Písku

Anifest Autopohádky v Písku

Animované tvorbě se věnuje mezinárodní festival Anifest, 11.ročník začne 26.dubna v Teplicích a Duchcově a potrvá týden. "Chceme reflektovat všechny aspekty žánru," komentoval to programový šéf Pavel Horáček. Upozornil na to, že podle nabídky kin neexistuje jiná animační technika než počítačově 3D animovaný film, případně rotoskopie, kterou využil Alois Nebel.

"Z filmů vyplývá opačný trend; překvapivě velká část autorů se vyjadřuje klasickým kresleným, malovaným filmem či loutkami. Vedle toho samozřejmě existují i počítačově generované snímky," dodal.

Fotogalerie

Loni bylo na této přehlídce představeno už druhé DVD s výběrem nové české animace, obsahující práce posluchačů vysokých a středních škol. Reprezentují různé techniky animace jako loutku (David Súkup a Jan Bubeníček), kreslený film (Pavel Kout), plošku (Martin Krkošek a Štěpán Batoušek), malbu na sklo (Kristina Dufková) i kombinace různých technik s počítačovou animací (Libor Pixa, Lukáš Glaser).

DVD prezentují na zahraničních festivalech, letos například v Aténách na festivalu Animfest, na polské přehlídce Planete Doc a v Hirošimě.

Ohlas měla závěrečná část trilogie Fimfárum do třetice všeho dobrého. V Česku a na Slovensku ji od ledna 2011 zhlédlo 80 000 diváků, byla uvedena na 30 festivalech a v lednu vstoupila do francouzských kin. Také tento snímek kombinuje různé techniky a nabízí možnost projekcí v 3D verzi.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

VIDEO: Královské sestry, kry a sobi. Vrací se Ledové království

První ukázka z filmu Ledové království 2

Princezny Anna a Elsa se vydají hluboko do lesů, aby vypátraly záhadnou minulost vlastní říše. Tak mlhavě tvůrci...

RECENZE: Bojový anděl Alita? Už vznikly nudnější a hloupější komiksy

Záběr z filmu Alita: Bojový Anděl

Při sledování akčního filmu Alita: Bojový Anděl, který vznikl podle japonského komiksu, je třeba na nějaký čas vyřadit...

RECENZE: Žádná romantika. V Lásce mezi regály září tajuplný velkosklad

Záběr z filmu Láska mezi regály

Snímek Láska mezi regály nabídne noční jízdu ještěrkami v tajuplném zákulisí supermarketu. Ač může český název trochu...

Najdete na iDNES.cz