Fotografie z filmu Válka světů

Fotografie z filmu Válka světů | foto: Bontonfilm

Král vypravěčů rozpoutá Válku světů

  • 2
Na filmovém nebi se schyluje k souboji titánů. Kdo z dávných přátel uspěje víc – George Lucas, jehož Hvězdné války: Pomsta Sithů od května utržily 660 milionů dolarů, nebo Steven Spielberg zvaný král vypravěčů, jenž svou novinku Válka světů nasadí do kin celého světa včetně Česka 29. června?

Internetem kolují vzkazy asi osmi set šťastlivců, kterým se už podařilo proniknout na některé uzavřené promítání. Vesměs hýří nadšením.

"Spielberg proti světu!" píše Francesco Bori. "Je to film roku, nový nástup moderní kinematografie, ale tentokrát bez přátelského E. T. Mimozemšťana." V dalších soudech se objevují výkřiky typu "Od Pána prstenů jsem nic tak dokonalého neviděl", ale také výrazy jako surreálné, hororové, šokující.

Oscarového režiséra Spielberga však vedlo jiné, osobní přání. "Kdyby se film stal mou poctou Orsonu Wellesovi, byl bych víc než šťastný," připomněl svého předchůdce, který klasickou sci-fi H. G. Wellse z roku 1898 převedl čtyřicet let poté do rozhlasové hry tak věrohodné, že vyvolala celonárodní paniku. Tehdy posluchači skutečně uvěřili, že Marťané útočí na Zemi, ale ani Spielberg nehodlá diváky šetřit: "Nečekejte nic sladkého a líbivého, nýbrž krutý boj o přežití očima jedné rodiny."

Tom Cruise hraje dělníka z doků, kterému bývalá manželka v podání Mirandy Ottové půjčí děti – Justina Chatwina a Dakotu Fanningovou – právě v den, kdy se strhne mohutná bouře.

Vzápětí se z hlubin země vynoří obří třínohý válečný stroj, jenž spaluje vše v dosahu. Začal první úder mimozemšťanů. Bezpečný úkryt neexistuje, jen otcova vůle za každou cenu zachránit děti.

"Nastal čas podívat se na mimozemšťany z opačné stránky, natočit opravdu děsivý příběh se skutečně hrozivými bytostmi," prohlásil Spielberg. Jeho vesmírní hosté dosud hlásali mír, byť podle pamětníků se i vlídný E. T. vyvinul z původně mnohem temnější režisérovy vize. "Ale s E. T. z Války světů vážně není radno diskutovat," dodává Cruise.

Podle výtvarníka Ricka Cartera se milým filmem o E. T. "uspokojilo dítě v nás", teď je však Spielberg zralý a svět jiný.

Cruise nadchlo Spielbergovo vnímání příběhu. "Ohrožen je celý svět, ale on vše pozoruje jen očima mého hrdiny," říká herec. "Tím víc to prožíváte, máte pocit, že jste stejně postiženi jako tři členové té záměrně zcela obyčejné rodiny."

Natáčení, jež navštívil i vnuk autora předlohy Martin Wells, se vyhýbalo také všem katastrofickým klišé. "Žádné ničení známých budov, záběry na Manhattan či generály nad mapou, žádné televizní štáby zachycující zkázu. A žádní Marťané!" zdůraznil Spielberg.

"Už víme, že na Marsu není život." Ani Cruise není supermanem, nýbrž nehrdinským hrdinou. Otcem, kterého děti nezajímají a ony k němu jezdí také nerady, mužem, který na sebe odmítal brát odpovědnost. A náhle se musí vpravit do role, jíž se vyhýbal.

Zatímco Justin Chatwin v roli syna zmítaného rebelskou pubertou je téměř nováčkem, Dakota Fanningová coby jeho mladší sestra patří k dětským hvězdám.

"Nikdo v jejím věku není tak dobrý. Jako by už měla zkušenosti z několika prožitých životů," říká o ní Spielberg. Tim Robbins, jehož postava se ve filmu stává lidem nebezpečnější než kosmičtí vetřelci, souhlasí: "Když jsem ji viděl při práci, pomyslel jsem si: Té dívce snad musí být aspoň pětatřicet, jak je vyzrálá." Do epizodních rolí pozval Spielberg herce Války světů z roku 1953 Gena Barryho a Ann Robinsonovou.

Děj postupuje se záplavou uprchlíků z měst po dálnicích a řekách, až se zastaví v temném sklepě domu na kopci, za nímž zuří válka. "S mimozemšťany bojují ti nejlepší, celá armáda, my se ocitáme v malém prostoru. Místo aby působil jako útočiště, vše ještě zhorší," líčí režisér svou verzi Odyssey.

"Pouť začíná v New Jersey a končí v Bostonu. Vedle vzdáleností vesmíru je to kousek – ale současně cesta bez návratu."

,