KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

  6:54aktualizováno  6:54
Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle takzvaného jarního schématu.

Ze seriálu Strážmistr Topinka | foto: ČT

Třebaže reálný svět za okny obýváků se topí v závějích a tituly slibující převratnou diváckou revoluci nového roku se buďto ještě drží někde u ledu, nebo se teprve ztěžka probíjejí pevnou bariérou trvalek.

V každém případě se zatím nekonají ani vysněné rekordy, ani kýžené zázraky, leda by se za mimořádný úkaz považoval fakt, že Jan Palach pokořil Harryho Pottera, jmenovitě díl Princ dvojí krve.

Ovšem vzhledem k tomu, že vítěz i poražený se svorně pohybovali jen nad šesti sty tisíci diváků, přestože se oba filmy vysílaly v nejsledovanějším čase sobotního večera, vypadá to spíše na hromadnou varovnou stávku obyvatelstva. Nebo kam se v lednu poschovávaly miliony fanoušků archivních vánočních pohádek, jejichž nakoupený roční limit se na přelomu letopočtů vyčerpal?

Takový programový vývojář aby si při pohledu na novoroční peoplemetry zoufal. Na Nově třeba mohutně propagovali premiérový ročník kuchařské soutěže MasterChef Česko; nakonec její první díl startoval teprve na třetím místě, až za Výměnou manželek a reprízou Nejlepších trapasů. Lehce přes milion se na Nově dostává pouze Ordinace v růžové zahradě, která se za objevný průlom vskutku nedá považovat.

Fotogalerie

Navíc jinou oporu Novy, krimiseriál Specialisté, porazily při svém prologu obě novinky České televize, jmenovitě druhá řada krimi Rapl i komediální Most!, třebaže to znovu nebylo vítězství vyloženě závratné. Obnášelo u Rapla II přes 1,4 milionu, u Mostu! 1,3 milionu diváků.

Dejme tomu, že svou roli tady sehrála přirozená prvotní zvědavost a že se část publika ke Specialistům zase časem navrátí, ovšem v natolik rozdrobeném poli se výraznější matematické výboje beztak nedají předpokládat.

Dosud nejvýše z novoročních premiér, zhruba na půldruhého milionu diváků, se vyšplhala úvodní epizoda seriálu Strážmistr Topinka. Nicméně opět se dá namítat, že jednak nejde o čistou novinku, nýbrž o zcela účelovou odvozeninu z beskydské ságy Doktora Martina, jednak hned v závěsu za Strážmistrem Topinkou bodovala stará dobrá Všechnopárty, která patří k vůbec nejstabilnějším tuzemským továrnám na milionovou sledovanost.

Pro pořádek, přírůstek stejného typu besedy s hosty jménem Koptashow se uvedl pod hranicí osmi set tisíc lidí.

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

A Prima, která hlavně díky novému tematickému kanálu Krimi zaznamenala v loňském roce nejvyšší nárůst ze všech televizních skupin, se i po Novém roce bezpečně brodí v mělkých vodách svých seriálů Modrý kód a Krejzovi. Hlavně žádný prudký pohyb, žádný experiment, natož v období, kdy se teprve čeká na sezonní restart reklamy. Máme už sice jarní schéma, ale netřeba je brát zase tak úplně doslova.

Aby byl obraz úplný, nelze opominout ještě jednu takzvanou novinku, estrádní výkřik jménem Cabaret na TV Barrandov. Zaprvé je převzatý z TV Relax, zadruhé jeho premiérový díl skončil pod čtvrt milionem diváků, což znamenalo i pod výsledky sólistického pořadu ředitele téže stanice Jaromíra Soukupa Moje zprávy.

Což je moudré. Předně není radno pohněvat si pana šéfa případným vyšším zájmem publika, když přece musí být každému nad slunce jasné, že v kategorii zábavnosti nemá Soukupův pohled na svět konkurenci.

Nemluvě o tom, že barrandovská čísla sledovanosti obecně nestojí za řeč, natožpak za interní palácovou revoluci.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

VIDEO: Plastová lahev u volby krále. I ve finále Hry o trůny našli chybu

Další chyba? Ve finále GoT se objevila lahev

Kelímek s kávou, který lze na okamžik spatřit ve čtvrtém díle poslední série Hry o trůny, se už stal symbolem...

VIDEO: Pět minut vestoje tleskali v Cannes příběhu Eltona Johna

Trailer k filmu ROCKETMAN

Festivalová noc plná emocí, píše se o canneské premiéře životopisného snímku Rocketman, na níž se potkali Elton John i...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Najdete na iDNES.cz