Jiří Bartoška se v thrilleru postaví tsunami

  14:09aktualizováno  14:09
Jiří Bartoška odletěl na deset dní do Thajska, aby dokončil natáčení třídílného televizního thrilleru Vlna, inspirovaného tragickými událostmi z konce roku 2004.

Jiří Bartoška | foto: ČTK

„V Thajsku budeme natáčet sekvence odehrávající se o Vánocích 2004 v letovisku, kde se setkávají dva čeští kamarádi Adam a Robert, jejichž osudy podstatným způsobem ovlivní Tsunami,“ prozradil režisér Jiří Svoboda.

Vlna popisuje příběh muže, který tsunami přežil a v bezvědomí jej převezli do Prahy. Po probuzení se potýká se ztrátou paměti a postupně si vybavuje útržky z minulosti.

Druhou linii vyprávění tvoří příběh dvou kamarádů, které v sedmdesátých letech spojovalo hraní v bigbeatové kapele. Po emigraci jednoho z nich se ale jejich cesty rozdělily.

Scény, ve kterých se Adam v podání Jiřího Bartošky vrací do vlasti a pomalu se mu vrací paměť a fyzické síly, se natáčely za plného provozu v kladenské nemocnici.

„V této fázi do jeho osudů vstupují nové postavy, které se k němu hlásí, zatímco on ještě neví, kdo vlastně je,“ prozradil Svoboda, podle kterého je kladenská nemocnice k filmařům vstřícná. V jeho případě možná i proto, že je kladenský rodák.

Obsazení je, stejně jako u všech Svobodových filmů, hvězdné. V hlavních rolích se kromě Bartošky představí Jiří Schmitzer, Táňa Vilhelmová, Táňa Pauhofová, Marek Vašut nebo Vilma Cibulková.

Další z představitelů jedné z klíčových rolí, Vladimír Dlouhý, ke své postavě odmítl cokoli povědět. „Myslím si, že za herce by měla hovořit jeho práce, a ne to, co si myslí o své postavě,“ míní.

Námětem minisérie se stala tragická událost z 26. prosince 2004, kdy pobřeží Indického oceánu čelilo mimořádně ničivé vlně tsunami.

Scénáristicky téma zpracoval Josef Klíma, s nímž Svoboda nespolupracuje poprvé. Potkali se už při práci na filmu podle případu orlických vražd Sametoví vrazi a na televizní kriminálce Rána z milosti.    

Dvaašedesátiletý režisér Jiří Svoboda má na svém kontě už třináct celovečerních a na pětadvacet televizních filmů. Známý je ale také díky své politické kariéře.

V roce 1990 byl totiž zvolen předsedou KSČM, o tři roky později ale na všechny politické funkce i členství ve straně rezignoval. Nebyly totiž přijaty jeho návrhy na razantní reformu a přejmenování strany.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Zemřela herečka Troškových komedií Alena Karešová, vypravěčka Arabely

Alena Karešová ve filmu Bota jménem Melichar (1983)

V 92 letech zemřela herečka Alena Karešová. „Hrála v mých filmech, v Botě jménem Melichar představovala protivnou...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz