Z filmu Tahle doba není pro nás

Z filmu Tahle doba není pro nás | foto: Ji.hlava

Od Nedvědovy zpovědi přes Jane Birkinovou až k deseti tisícům mnišek

  • 0
Režijní debut herečky Charlotte Gainsbourgové, příběh popularizátora LSD Timothyho Learyho či portrét písničkáře Jana Nedvěda zahrne festival dokumentů Ji.hlava, který se po roční pandemické pauze vrací 26.–31. října do kinosálů.

Právě kvůli minulým omezením nasadí jedno z festivalových kin výběr z děl uvedených v loňském roce, na druhé straně však pořadatelé neopouštějí ani internet: na reálnou přehlídku naváže 1. listopadu čtrnáctidenní festival online.  „Každý prostor – fyzický i digitální – má svá specifika, proto se program obou podob festivalu liší,“ uvedl ředitel akce Marek Hovorka.

Pětadvacátý ročník jinak nabídne tradiční sekce od klasiky přes experimenty a retrospektivy až po soutěže, kterým vévodí národní Česká radost. Sem spadá film Martina Kohouta Hlasy pro prezidenta aneb Pokus o kontrarevoluci, který zachycuje dění před prezidentskými volbami 2018 na základě výpovědí lidí známých i neznámých.

Jan Látal pozve do světa písničkáře Jana Nedvěda ve filmu Tahle doba není pro nás, kde sleduje populárního hudebníka na jeho možná posledním turné. „Mám rád rozporuplné osobnosti, jako je on. Půlka lidí jeho tvorbu miluje, druhá se jí směje. Zajímalo mě, kým je ve skutečnosti. Nejvíce nás překvapil svou otevřeností,“ přiznal režisér.

Do České radosti pronikl též animovaný dokument Milý tati, založený na dopisech, které režisérce Dianě Cam Van Nguyen posílal její otec z vazební věznice. Jako dospělá mu na ně teď odpovídá filmem.

V sekci Souhvězdí, která vybírá to nejlepší ze světových festivalů za poslední rok, dojde mimo jiné na snímek Jane by Charlotte. Herečka Charlotte Gainsbourgová ve svém režijním debutu odhaluje komplikovaný vztah s vlastní matkou, rovněž slavnou herečkou Jane Birkinovou. „Nechtěla jsem být brutální ani provokativní. Prostě jsem se jí chtěla zeptat na spoustu věcí,“ uvedla režisérka v Cannes.

Historii pracující třídy přiblíží adaptace memoárů Didiera Eribona Návrat do Remeše, pod názvem Má psychedelická love story se promítne příběh amerického popularizátora LSD Timothyho Learyho, jehož Richard Nixon nazval „nejnebezpečnějším mužem v Americe“, líčený pohledem Learyho milenky.

Z Číny dorazí Temně rudý les, který zachycuje život na náhorní plošině, kde se jednou za rok sejde deset tisíc buddhistických mnišek. Retrospektivám pak dominuje přehlídka titulů slovensko-českého etnografa a filmaře Karola Plicky, která obsáhne patnáct děl včetně slavného snímku Zem spieva.

Novinkou budou ceny za nejlepší kameru, střih, zvuk i za dokumentární knihu. Hudební doprovodný program pozve na Martina Kyšperského, Midi Lidi či Bibione, v sekci Zkouška sirén najdou diváci osmdesátkovou popkulturu Italo Disco, film o britském producentu Matthewu Herbertovi i příběh Karla Gotta s raritními ukázkami z jeho tvorby včetně německé.

Na fórum zasvěcené diskusím přijede polská ženskoprávní aktivistka Marta Lempartová, jež spoluzaložila hnutí Celostátní stávka žen, americký psychiatr Bruce D. Perry, který knihu o traumatech psal s Oprah Winfrey, či kanadský filozof Nick Srnicek, jehož publikace Vynalézání budoucnosti vyšla i v češtině. Domácí hosty zastoupí antropoložka Marie Heřmanová.