Herci probouzejí línou Náves

  1:00aktualizováno  1:00
Premiérová sledovanost seriálu Náměstíčko činila 2,3 milionu diváků, i na reprízu se dívalo kolem milionu lidí.

Náves - epizoda Šťastná to žena - Snímek ze seriálu Náves - epizoda Šťastná to žena | foto: Česká televize

Snímky ze seriálu naleznete ve fotogalerii

To je slušná investice do začátku volně navazující Návsi, která dnes na ČT 1 startuje.
Jaká je? Soudě podle prvních tří dílů kupodivu o něco málo rušnější než předešlá série, přestože i tady uspává povšechně podkresová hudba a děj někdy putuje z pole k hospodě stejně šouravě jako z jedné strany Náměstíčka na druhou.

Nicméně na rozdíl od maloměsta, nevděčně neurčité půdy typu ani ryba, ani rak, si vesnice vybrala přímočařejší lidské typy. A třebaže jim hrozí klišé novodobých Našich furiantů – prostí, rázní, nezáludní, takříkajíc "sůl země",  ti nejlepší herci své hrdiny před škatulkami brání zuby nehty.

Třeba úvodní příběh Blonďák stojí na otřepané historce o svatbě hrozící ostudou, jenomže Simona Stašová a Eva Holubová coby případné "spolutchyně" jí vlastní osobitostí propůjčují jedinečnost.

Jsou skvělé po boku seriálových manželů a ještě nádhernější, když si navzájem vyhrožují "Já ti ji fláknu!" Mladší herci, s výjimkou Matěje Hádka v roli ženicha a poté jeho kamaráda v podání Marka Taclíka, ještě nemají tak přirozenou schopnost probudit Náves z líného bezčasí.

Což po dramaticky vydatnějším začátku potvrdí druhá, dějově oddechová epizoda Druhá liga, jež vlastně jen rozvíjí předešlý příběh neboli milostné trable Hádkova dojemného chasníka.

Její výplň tvoří zejména příjezdy, odjezdy a přesuny všeho druhu: traktorem kolem rybníka to pochopitelně trvá obzvláště dlouho, ale ani výlet autem do Prahy nedostane vyprávění zrovna do obrátek, kochá-li se kamera půvaby Václavského náměstí. Asi největší zásluhou "dvojky" je posila racionálního tábora energických hospodyň, kterou dostanou Stašová s Holubovou v postavě Gabriely Osvaldové.

Třetí část – Policejní symfonie – je naopak atypická, jako by si Míka dovolil malý truc vůči diktátu lidovosti. Dojde v ní na záhady umělecké inspirace, nadpřirozené jevy, dokonce na vraždu – a na spolehlivé manželské jiskření páru Abrhám–Šafránková.

Opět díky střízlivosti herců z historky příliš netrčí naroubované motivy o obětích minulé politiky či sedlácké oddanosti hlíně. Až ve čtvrté části vystoupí do popředí Alena Vránová a Blanka Bohdanová, zatím jen okrajové glosátorky místního dění, a pak na Náves zaskočí návštěvy z Náměstíčka. Snad sem nezanesou větší epidemii cukerínového hlazení po srsti a po duši.

NÁVES
Režie Jaroslav Hanuš, hrají Simona Stašová, Eva Holubová, Matěj Hádek, Josef Abrhám. Deset epizod, psáno na základě dílů 1–3.
Hodnocení: 6/10

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

Najdete na iDNES.cz