Zlaté glóby - nejlepší herec (drama): Daniel Day-Lewis

Zlaté glóby - nejlepší herec (drama): Daniel Day-Lewis - Los Angeles (13. ledna 2008) | foto: Reuters

Glóby smrdí, když za Česko hlasuje Američan

  • 9
Zlaté glóby. Nebýt letošní stávky scenáristů, viděli bychom nablýskaný ceremoniál, hvězdné úsměvy, zlatá ocenění. Jenže podhoubí Glóbů už delší dobu tak zdravé není. Co v něm zahnívá?

Sharon Waxmanová z deníku Los Angeles Times nazvala Glóby zasmrádlým hollywoodským podvodem. A to v souvislosti s tím, kdo o cenách rozhoduje.

"Nejméně polovina těchto žurnalistů píše nebo fotografuje pro obskurní plátky nebo on-line servery. Mnozí z nich mají reputaci spíše fanoušků ohromených hvězdami než seriózních reportérů, natož filmových kritiků," napsala novinářka.

Filmoví fanoušci mohou být opravdu překvapeni tím, že o cenách rozhoduje miniaturní počet lidí (tento rok jich je 82 oproti 6 000 členů Akademie, kteří volí Oscary). A co potom, když se na některé "novináře", kteří jako zástupci zemí ceny udělují, podíváme zblízka.

Třeba Českou a Slovenskou republiku zastupuje Američan z Utahu Max B. Miller. Příležitostný fotograf, který tu a tam prodává fotky herců agentuře. Díky tomu je podle stanov novinářem, jenž zastupuje (i když neoficiálně) bývalé Československo, a nikdo jiný z těchto států nesmí být bez jeho souhlasu do výběrové komise přijat. Tak to funguje i u dalších zemí.

Bangladéšský rodák Munawar Hosain reprezentuje Německo a předtím také chvíli Slovensko, Izraelec Yoram Kahana Litvu a "Čechoslovák" Miller si nedávno přibral Anglii. Asi proto hlasuje Angličanka Jean E. Cummingsová za Japonce…

Nikdo z korespondentů deníků jako Le Monde nebo The Guardian se proto na seznam Hollywoodské asociace zahraničních novinářů (HFPA), která Zlaté glóby pořádá, nedostane, zatímco stávajícím členům stačí publikovat třeba jenom čtyři články za rok.

Stát se jedním z nich je skoro nemožné. Kvalifikovaní novináři zastupující hlavní média jsou nežádoucí, protože by mohli ohrozit status dosavadních členů a svým tvůrčím úsilím by z nich udělali nezaměstnané.

"Vypadá to, jakoby císař neměl šaty," říká Vikram Jayanti, režisér a moderátor filmového dokumentu Zlaté globy: malé hollywoodské špinavé tajemství. V pět let starém snímku je v něm řada rozhovorů s odborníky ze zábavního průmyslu, kteří popíchují, že členové HFPA jsou jen příštipkáři a loutkami v rukou studií.

Bývala prezidentka Zlatých glóbů Mirjana Van Blaricom před dvanácti roky z HFPA odešla. Co víc, v Los Angeles založila novou organizaci zahraničních novinářů pracujících v zábavním průmyslu IPA (International Press Academy), která uděluje Zlaté satelity. Na dotaz, proč opustila HFPA, jen suše odpovídá: "Bolševické manýry jsem znala z Jugoslávie. A stejně jako tam jsem se jim nemínila podřizovat ani tady."

Přestože je podle statistik v Hollywoodu každoročně více než 500 slavnostních večerů, kromě Oscarů jsou Zlaté glóby jedinou akcí vysílanou celonárodní televizní stanicí NBC. Loni je sledovalo 20 milionů Američanů, z nichž většina věří, že tato cena je důležitá, prestižní a něco znamená.

"Jenže tomu tak není," tvrdí Waxmanová a pokračuje: "Proč se o Glóbech nedebatuje? Protože slouží zájmům každého. Studia totiž mají zadarmo reklamu k filmům, hvězdy se zviditelní a NBC získá miliony." Podle průzkumu TNS Media Inteligence to bylo jen loni 27 milionů dolarů za reklamu spjatou se Zlatými glóby.

Možná je letošní hvězdná odluka příležitostí, aby se asociace, jež se k situaci odmítá vyjádřit, problému konečně zbavila. "Buďto vyleštěte Zlaté glóby, nebo zrušte jejich vysílání. Třpytivý výroční ceremoniál, který obvykle na televizních obrazovkách sledují miliony lidí, je podvod na divácích. Letošní rozhodnutí ho zrušit je velikou příležitostí Glóby očistit," napsala Sharon Waxmanová.

Čeká tedy Zlaté glóby nejen roční přestávka, ale i celková generálka?