VE VARU S MIRKOU: Záhada atentátu, MeToo a hitu, který nikdo nezná

  • 27
Karlovarský festival je místo plné záhad, hodných Sherlocka Holmese. Stačilo čtyřiadvacet hodin, aby se potkaly záhada atentátu, záhada MeToo a záhada nejmilovanějšího filmu historie, který vlastně nikdo nikdy neviděl.

Záhada atentátu naštěstí skončila bez zranění, ostatně zdravotnické kuloáry zatím hlásí poměrný klid. Nicméně stalo se, že za veselé úvodní noci spadla z galerie nad sálem sklenka. Davy hostů jako zázrakem minula, tajemstvím však zůstává reakce přítomných. Nehledali pachatele atentátu, nesklízeli střepy - ale začali si je vášnivě fotit. S tímhle světem nebude něco v pořádku.

Což lze říci také o hollywoodském tisku. Ano, o Varech mocně informuje - ovšem hlavně o jednom motivu: co tu prohlásil herec a režisér Tim Robbins o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. A protože hvězda přehlídky mluví o vládci Bílého domu v jednom kuse, cituje se tu monstrum, tu podvodník. Ach ano, také už nám cizinci začali počítat podíl ženských režisérek.

Došlo i na MeToo, ovšem tady se aktivista Robbins projevil rozumně. A nebyla v tom zas tak velká záhada, protože obvinění ze sexuálního obtěžování padlo i na Morgana Freemana, jeho kolegu ve Vykoupení z věznice Shawshank. Host tudíž obecně pravil, že „je to problém, má se o něm mluvit a viníky stíhat, ale ne ničit kariéry jen kvůli nařčení bez důkazů a soudu“. Na což Robbins nepřišel zdaleka první, ale chválabohu, že to řekl nahlas.

Záhadu jiného druhu představují dva první soutěžní filmy, Mizející světlušky a Příběh lásky. Ač jeden přišel z Kanady a druhý ze Slovinska, oba popisují složité dospívání sedmnáctileté dívky, v němž figurují dva muži kolem její matky a hudba. Jestli to takhle půjde dál - a popisy snímků tomu nasvědčují, změní se Vary ve festival více či méně tíživých teenagerovských příběhů.

Poslední záhada se váže k Robbinsově slavnému filmu Vykoupení z věznice Shawshank. Z malého soukromého průzkumu zjišťujícího, jestli jej naši filmaři stejně jako fanoušci v internetovém hlasování pokládají za nejlepší dílo všech dob, překvapivě vyplynulo, že každý o něm slyšel, ale viděl jej málokdo. Noční projekce záhadného hitu v letním kině tak mohla sehrát roli pozdní osvěty.