Film Andělin popel míří do videopůjčoven

  11:10aktualizováno  11:10
Americkoirské drama Andělin popel bylo natočeno podle stejnojmenné novely, za kterou Frank McCourt získal v roce 1997 Pulitzerovu cenu v kategorii biografií. Vypráví příběh irské rodiny, jíž se nepodařilo začít nový život v USA a vrací se zpět do Irska třicátých let. Snímek režiséra Alana Parkera se stal nejoblíbenějším filmem návštěvníků 35. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a získal rovněž Diváckou cenu deníku MF DNES.

Blíží se druhá světová válka, v Irsku přetrvává nevraživost a předsudky mezi protestanty a katolíky a mezi Iry, kteří zůstali, a mezi těmi, kteří se vrátili z USA. Otec, který je alkoholik, ztratí každou práci, kterou najde. Jeho žena je stále těhotná a děti umírají jedno po druhém z nedostatku výživy. Nejstarší syn Frank se tedy rozhodne vzít svůj osud do vlastních rukou a má jen jeden cíl: vrátit se do Ameriky.

Alan Parker se narodil v roce 1944 v Londýně a nyní patří mezi anglické režiséry, kteří se prosadili i v Hollywoodu. V roce 1975 začal svou režisérskou kariéru televizním snímkem The Evacuees. Mezi jeho další filmy patří Půlnoční expres (1978), Pink-Floyd – The Wall (1982), Hořící Mississippi (1988) či Evita (1996). Alan Parker stojí v čele britské filmové organizace British Film Board.

Exkluzivní rozhovor, který poskytl MF DNES a iDNES jeden z hlavních hereckých představitelů filmu Andělin Popel Michael Legge, najdete ZDE. Recenzi na literární předlohu Franka McCourta najdete ZDE.

ANDĚLIN POPEL
(USA, Irsko, 1999)

režie Alan Parker
scénář Laura Jones
Alan Parker
kamera Michael Seresin
hudba John Williams
hrají Emily Watson
Robert Carlyle
Joe Breen
Clara Owens
Michael Legge
Andělin popel - premiéry
kina 7. září 2000
video -
půjčovny
3/2001
Recenze Mirky Spáčilové
Dospívání na periferii víc bolí


Během necelých tří hodin, do nichž režisér Alan Parker rozložil přepis úspěšné autobiografické prvotiny Franka McCourta Andělin popel, se z plátna téměř nepřetržitě line jen šeď, zmar, beznaděj, odevzdanost, smrt a také všudypřítomný chladný déšť, jenž jako by ponechával otisk vlhkosti i na divákově kůži. A přesto v oné pochmurné mizérii dětství a dospívání chudého irského chlapce líčené od půli třicátých do čtyřicátých let, kdy se hrdina už v trochu obehraném obrazu z paluby vystěhovaleckého parníku připlouvajícího k soše Svobody přiblíží svému americkému snu, probleskuje i stopa vlídnosti, dokonce humoru.

Vzpomínky, třebaže jsou vroubeny bolestnými okamžiky, v sobě vždy nesou tendenci smířlivé nostalgie, a právě tak proměna dítěte v mladíka má jistá věčná pravidla. První láska, první výplata, první kocovina jsou obecně srozumitelné, ať už se ono premiérové kalné ráno odehrálo po sektu v hotelovém apartmá, nebo po laciném pivu ve studeném brlohu, kde si mladí muži ráno ulevují u jediného oprýskaného kbelíku. Frankie poznal ten druhý případ a zpětně jej zprostředkovává s mírnou ironií i smyslem pro tichý půvab okamžiku, jež z McCourtovy knihy Andělin popel vydané u nás před dvěma lety učinily bestseller vyznamenaný Pulitzerovou cenou.

Stejnojmenný film působí poněkud odtažitěji; jako tradiční kronika-rodinná sága složená ze spousty střípků, v níž má hlavní slovo ubíjející, bezútěšná i bezvýchodná realita. Bohatství lidských emocí mají "zařídit" výlučně herci. V nich našel Parker naštěstí spolehlivé oponenty poněkud akademického vypravěčského stylu: Robert Carlyle, ač nezodpovědný a nepolepšitelný notorik věčně bez práce, jenž svou ženu i děti nechává živořit, vyzařuje kouzlo fanfaronské bezstarostnosti a zaryté hrdosti. Emily Watsonová coby jeho manželka nese svůj úděl mlčenlivě, střízlivě, vědoucně; každé další zemřelé dítě jako by jí přidalo jednu vrásku, současně v ní pulsuje vnitřní síla k přežití.

Skvělí jsou představitelé dětských rolí i Michael Legge coby už dospívající Frankie, odhodlávající se k útěku zpět do Ameriky, odkud se jeho rodina po kratičké epizodě vrátila domů k nevraživým irským příbuzným: touží po své vysněné zemi, kde - řečeno jeho slovy - každá žena má dobré zuby a vlastní záchod. A všichni pospolu pak nepřímo dávají najevo, že i v rodině, kde na podlaze věčně stojí kaluže, kde otec coby osamocený protestant proklínaný bigotní katolickou tchyní škemrá na ústředí IRA o peníze na skleničku a staví půllitry na rakvičku s vlastním potomkem, může vládnout určitý typ lásky, byť nevyřčené a neschopné spásy.

Retro obrušuje hrany, přesto lze z filmu vyčíst i vzkaz, že zvyk šíří nákazu zhoubné samozřejmosti. Dětem pak připadá zcela přirozené, ne-li dokonce zábavné chodit do školy deštěm bez bot, zvyknou si na učitelovo bití i na smrt - vždyť věčně pochovávají některého ze sourozenců. Nicméně Frankie hrůzu ze smrti při své první milostné zkušenosti přesto silně prožije a je to také Frankie, kdo odmítne trpně přijmout úděl své rodiny jako danou samozřejmost. Možná objevil jiný svět už te nkrát, kdy si četl jako kluk Shakespaera; v nemocnici na toaletě, celý šťastný, že má tuhle místnůstku sám pro sebe.

Právě tyto scény překlenou sociální obžalobu Andělina popela pokaždé, kdy film líčí s humorem dětské poznání: první přijímání s výjimečnou šancí obžerství a tristními následky, neboť zmatený kluk vyzvrátí "tělo Páně na dvorku", nebo návštěvy kina, kde se nadšeně dupe při westernu i týdeníku s Hitlerem. Ovšemže nechybějí ani naivně chlípné zpovědi, ani klukovské výpravy pod okna, za nimiž se svlékají dívky - vlastně žádný z motivů výprav do vlastní paměti. Dospívání na periferii jen víc bolí.

Diváckou cenu deníku MF DNES získal na 35. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary americkoirský snímek Andělin popel (Angela´s Ashes) režiséra Alana Parkera.

Diváckou cenu deníku MF DNES získal na 35. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary americkoirský snímek Andělin popel (Angela´s Ashes) režiséra Alana Parkera.

Diváckou cenu deníku MF DNES získal na 35. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary americkoirský snímek Andělin popel (Angela´s Ashes) režiséra Alana Parkera.

Diváckou cenu deníku MF DNES získal na 35. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary americkoirský snímek Andělin popel (Angela´s Ashes) režiséra Alana Parkera.

Diváckou cenu deníku MF DNES získal na 35. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary americkoirský snímek Andělin popel (Angela´s Ashes) režiséra Alana Parkera.

Autor:
  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zubař, šaman, profesor. V Božském hlasu líčí, jak je ovlivnil Karel Gott

Režisér Filip Remunda do připravovaného dokumentu Božský hlas hledá lidi z Česka a Slovenska, kterým hlas Karla Gotta...

VIDEO: Taková nevšední rodinka. Co ukázal deník Kučery s Chytilovou

Třiadvacátý festival dokumentů Ji.hlava zahájí ve čtvrtek premiéra filmu Jaroslav Kučera Deník, pocta kameramanu...

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

VIDEO: Zase to bude vichřice vášně, slibuje komedie Špindl 2

Dva roky po prvním Špindlu přijde 5. prosince do kin pokračování komedie ze zimních hor. Vyměnili se hrdinové, které...

Najdete na iDNES.cz