Destička ze sondy Pioneer 10

Destička ze sondy Pioneer 10, která se stala symbolem letošního FAMU festivalu. | foto: internet

Festival ocenil také známá jména

- I když studentští pořadatelé Festivalu FAMU 2000 omezili počet cen, neboť podle jejich názoru podporují soupeřivý individualismus namísto týmové práce, nakonec se závěrečný nedělní večer bez trofejí - většinou sponzorských - neobešel. "Upletli jste si tak na sebe bič," vzkázal studentům režisér Roman Vávra, člen poroty, která směla letos udělit jen hlavní ceny napříč obory. "Profesní úroveň je velmi vysoká, tak patnáct filmů pokládám za nadstandardní, od hodiny by je mohla vysílat Česká televize, i když by jich pro ni byla škoda, ale jak je hodnotit? Jsou navzájem nesrovnatelné," litoval Vávra.

Mezi vítěznými studenty se objevila jména známá už i mimo školní půdu. Cenu za scénář chystané rodinné road movie Rakovník - Stará Turá si tak odnesla Alice Nellis, jejíž debut Ene bene se úspěšně hraje v kinech. Dokument Deník babičky Němcové, jenž se stal absolventskou prací roku, natočil Jan Gogola pracující již pro ČT, jednu z dílčích trofejí dostala za dokument Standard Theodora Remundová, jejíž Kočky rovněž nedávno vysílala ČT. Bakalářským snímkem roku se staly Sladkosti od Jiřího Vejdělka, film Pavla Göbla Otevřená krajina svobodného muže vybojoval cenu Pavla Juráčka i cenu diváků, a konečně titul vůbec nejlepšího festivalového filmu připadl tříminutové barevné etudě Dům, jejíž autor Jan Šťastný získal i odměnu padesát tisíc korun. Zvlášť se hodnotily fotografie posluchačů a filmy zahraničních studentů.

OCENĚNÉ FILMY
CENA FILM AUTOR
Nejlepší film festivalu Dům Jan Šťastný
Nejúspěšnější divácký film Otevřená krajina svobodného muže Pavel Göbl
Nejlepší magisterský film Deník babičky Němcové Jan Gogola
Nejlepší bakalářský film Sladkosti Jiří Vejdělek
Cena Pavla Juráčka Otevřená krajina svobodného muže Pavel Göbl
Nejlepší scénář Rakovník-Stará Turá Alice Nellis
Producentka ČT Kateřina Krejčí chodí na festivaly FAMU tipovat pro příští spolupráci nová slibná jména tvůrců. "Kupovat pro běžné vysílání jednotlivé studentské práce není zpravidla možné, sebeskvělejší pětiminutovka v programu zapadne. Ale umím si představit pásmo, třeba celý komponovaný večer s animovaným filmem, kde by se o prostor půl na půl podělili mistři s mladými," plánuje Krejčí. S Vávrou se shodla na letošní vysoké kvalitě studentských prací i v jejich pestré škále. Režisér měl jedinou připomínku: "Některé snímky se možná až příliš zhlížejí v technicistní dokonalosti, zato jsou slabší ve stavbě a dramaturgii. Ale viděl jsem tu i filmy, které považuji za naprosto hotové a zralé," míní Roman Vávra.

V programu, který hostilo od čtvrtka do noci na včerejšek pražské Divadlo Archa, by našel i náhodný divák několik záchytných bodů. Jako producentský projekt tu soutěžil třeba Klimtův a Pošův animovaný Pád, ověnčený už řadou mimoškolních cen, promítaly se zde ukázky z cyklu Praha mizerná, jejž uvádí ČT 2, či z retrosérie Vzpomínáme, která se vyrábí rovněž pro Kavčí hory. Dokumentární esej Po cestě pustým lesem se zase vydala po stopách Vojnárova celovečerního hraného filmu Cesta pustým lesem. A leckterý pamětník by možná užasl, jak dobře se budoucí filmaři bavili při projekci legendárního rodinného seriálu Návštěvníci.