Dojatý Kajínek po projekci filmového Kajínka: Je to realističtější než reál

  19:01aktualizováno  19:01
Za asistence vězeňské stráže viděl doživotně odsouzený Jiří Kajínek svůj příběh. V podobě filmu, který nese jeho název, mu ho přímo za mříže přijel promítnout režisér Petr Jákl. "Bál jsem se, aby mi neřekl, že jsem natočil něco, co je úplně mimo, ale zareagoval opačně: Je to realističtější než skutečnost, prohlásil," popsal pro iDNES.cz Kajínkovu reakci Jákl.

Vězeň Jiří Kajínek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ten přijel do Karviné v doprovodu scenáristy filmu Marka Dobeše a fotografa s tím, že snad budou moci natočit celou akci pro film o filmu. "Do poslední chvíle nebylo úplně jasné, jestli nám to bude umožněno. Smlouva, kterou jsme měli po dobu natáčení filmu, už teď neplatí a nové pokyny se neustále měnily. Pro jistotu jsme si tedy techniku vzali, ale nakonec jsme neuspěli - musela zůstat venku," říká režisér.

Jinak prý ale byly podmínky setkání velmi uvolněné, možná nejuvolněnější za celou dobu, co se štáb s Kajínkem setkával. A to přesto, že ještě ráno bylo kolem chystané vězeňské projekce rušno a čekala se přísná bezpečnostní opatření.

Režisér Petr Jákl (vpravo) se připravuje na let vrtulníkem, v němž natočil poslední záběry k filmu Kajínek

Režisér Petr Jákl (vpravo) se připravuje na let vrtulníkem, v němž natočil poslední záběry k filmu Kajínek

Z filmu Kajínek

Z filmu Kajínek

"Nejvíc nás překvapilo, že Kajínek přišel bez takzvaného medvěda. Poprvé si tak se mnou mohl podat ruku jako člověk," říká Jákl, pro kterého byl už tento moment velkým zážitkem.

Samotný film pak sledovalo s Kajínkem i dalších patnáct vězňů, kteří "kino" dostali za odměnu. Sólové promítání vedení zavrhlo s tím, že by to byl příliš elitářský přístup k odsouzenému. Zatímco "řadoví" vězni se na film promítaný z DVD na obyčejnou obrazovku dívali klasicky ze židlí postavených do řad, Kajínek musel do své speciálně upravené "kóje".

"Vypadalo to jako potítko, od ostatních byl oddělený lavicemi. Nijak mu to ale nevadilo, prožil si to celé opravdu intenzivně," vypráví Jákl, kterého nejvíce dostalo ticho, které následovalo po projekci. "Špendlík byste slyšeli spadnout. Čekal jsem, že vězni budou dění na obrazovce hlasitě komentovat nebo že něco řeknou dozorci. Nic. Všichni mlčeli - včetně Kajínka, na kterém bylo vidět, že je dojatý."

Režisér se ho pak mohl na pár věcí zeptat, Kajínek však mohl odpovídat pouze za přítomnosti ostatních. "Mluvil klidně a vyrovnaně, snažil se udržet tvář. Emoce s ním ale pěkně mávaly, bylo znát, že ho to rozhodilo víc, než čekal. Dokonce se mu oči zalily slzami," popisuje Jákl první dojmy po projekci.

Plakát k filmu Kajínek

V diskuzi, kterou pak s Kajínkem vedl, se dozvěděl i jeho bezprostřední reakci: "Když jsem se ho ptal, jak realistický se mu ten film zdá, řekl mi, že je realističtější než reál. Že je to výstižné a přesné a že není nic, co by chtěl říct a ono to tam nebylo." Spokojený byl Kajínek dokonce i se svým filmovým ztvárnitelem hercem Konstantinem Lavroněnkem. "Lepšího herce jste vybrat nemohl," řekl prý Jáklovi, když se ho ptal na věrnost titulní postavy.

Rozehnal dokonce i největší obavu tvůrců, totiž jestli nepřestřelili v popisu prostředí a okolností. "Já se snažil, abych byl co nejvěrnější realitě, ale stejně jsem se bál, aby to nebylo takzvaně přes. Když Kajínek říkal, že je to naopak ještě hodně mírné, vyrazil mi tím dech," přiznává filmař.

Z natáčení filmu Kajínek - okno, kterým utekl z věznice Mírov

Z natáčení filmu Kajínek - okno, kterým utekl z věznice Mírov

Z natáčení filmu Kajínek - režisér Petr Jákl

Z natáčení filmu Kajínek - režisér Petr Jákl

Z Karviné odjížděl se smíšenými pocity. "Měl bych mít radost, že jsem nic nezkazil, ale jsem spíš rozpačitý. Hodně to na mě zapůsobilo. Když pouštíte ve vězení snímek o někom, kdo tam pořád je, a možná ne právem, neodchází se vám nejlíp," přemítá Jákl.

Toho prý situace natolik rozhodila, že se omylem vydal do útrob věznice místo ven. "Málem jsem tam zůstal," směje se. Skutečnost je však naopak taková, že se za Kajínkem jen tak nepodívá. "Časy, kdy se za ním mohlo s kamerou, jsou nenávratně pryč."

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Do filmu o svém otci Karlu Svobodovi stihl ještě natočit Karla Gotta

Režisér Petr Klein Svoboda dokončuje unikátní dokument o svém otci, hudebním skladateli Karlu Svobodovi, který začal...

TELEVIZIONÁŘ: Inspektor Banks, inspektor Fousek a krvavá opička Skippy

Obecně se napříč stanicemi vysílá totéž v bleděmodrém, ale někdy to přímo uhodí do očí. V sobotu na ČT 2 běží film...

VIDEO: V prázdném křesle někdo sedí. Znovu přízračný Neviditelný

Znovu bude děsit hororová sci-fi vyprávějící o lékaři, který stvořil sérum neviditelnosti. Nový přepis předlohy H. G....

RECENZE: Nejlepší film k výročí? Jak Fany a pes bourali železnou oponu

Animovaný film Fany a pes vstupuje do kin právě v sobotu 9. listopadu, přesně třicet let po pádu Berlínské zdi, o němž...

Najdete na iDNES.cz