Distributoři kritizují pravidla Českého lva

Unie filmových distributorů kritizuje rozhodnutí České filmové a televizní akademie, že počínaje letošním ročníkem může být Český lev za divácky nejúspěšnější film propůjčen pouze českému, nikoli i zahraničnímu snímku.

"Je politováníhodné, že se akademie ani nezeptala na náš názor a že se mění pravidla během hry zhruba měsíc před udílením cen," shrnuje stanovisko distributorů šéf Falconu Jan Bradáč.

"Hlavně však tato změna vyvolává dojem, že se tuzemští filmaři obávají - podle nás zcela zbytečně - světové konkurence. Soutěží-li pouze tuzemské filmy mezi sebou, prestiž té ceny se výrazně snižuje," podotkl Bradáč.

Ředitel akademie Petr Vachler uvedl, že změnu schválilo prezidium na řádném zasedání tajným hlasováním. "Ostatně v tom, že vůbec propůjčujeme cenu za statisticky nejvyšší návštěvnost, jsme výjimkou. Jiné evropské akademie to nedělají, drží se pouze odborných cen stanovených hlasováním členů," dodal.

Distributoři navrhli akademii dvě změny. Jednak přesunout udílení ceny za nejlepší zahraniční film, o němž hlasují sami akademici, z nominačního večera na hlavní finále a pozvat přímo tvůrce navržených děl. A za druhé přesunout spornou kategorii divácky nejúspěšnějšího filmu naopak do nominačního večera, kde by získaly plaketu nejnavštěvovanější film evropský, český a absolutní vítěz.

"Žádným změnám se nebráníme, pokud je akademie schválí," reagoval Vachler. "S udílením ceny zahraničnímu filmu v přímém přenosu souhlasím, je jen problém zařídit v tak krátké době, aby sem zahraniční tvůrci přijeli. Také návrh plaket jsme už dvakrát projednávali, ostatně distributoři mají v akademii své zástupce."

Vachler také upozorňuje, že statistické pořadí nejúspěšnějších filmů v kinech je známo dávno před udílením Českých lvů, takže sama Unie filmových distributorů může vítěze případně odměnit vlastními oborovými cenami.