RECENZE: Fondová, Keatonová. Škoda legend pro seniorský Sex ve městě

  6:57aktualizováno  6:57
Taková sestava zasloužilých hvězd – a takový smutek. Komedie Dámský klub, v níž Jane Fondová či Diane Keatonová objevují seniorský sex, vešla do kin s těžkým údělem. Mladé mine, starší otráví.

Producent Bill Holderman dal sice dohromady spolehlivou čtveřici zralých hereček, ale jako spoluscenárista a debutující režisér jim dělá medvědí službu. Komu naopak silně pomáhá, je erotická knižní trilogie Padesát odstínů; právě pod jejím vlivem, a to s důkladnými citacemi díl po dílu, se členky ženského čtenářského kroužku rozhodnou vzkřísit svůj milostný život.

Fotogalerie

Diane Keatonová hraje čerstvou vdovu, již dcery zahrnují přepjatou péčí. Hrdinka Jane Fondové úspěšně podniká, ale citům se brání, dokud se nevynoří její dávný milý. Federální soudkyně, kterou hraje Candice Bergenová, se vrhne na internetovou seznamku. A postava Mary Steenburgenové zkusí vnést vzrušení do svého letitého manželství.

Tu a tam Dámský klub nastolí trefné drobné situace: soudní líčení odročené kvůli synově telefonátu, příliš praktické dárky k výročí svatby, samotářská oddanost kočce, trapasy kvůli strachu z létání. Také dialogy občas zazvoní milým sarkasmem - „poslední rande měla za prezidenta Nixona“. 

Na druhou stranu však charakterům hrdinek neodpovídají dětinsky lechtivé dvojsmysly jako „zvadlá číča“ a pohledných, nezadaných, bohatých princů s prošedivělými skráněmi v čele s Andym Garcíou je i na pohádku moc.

Hraje se zkrátka Sex ve městě pro starší a pokročilé, ale bez akce, jiskry, nadsázky, navíc od základu pomýlený. Těžko uvěřit, že „porno pro mamky“, jak se přezdívá Padesáti odstínům, přestože podle internetových ohlasů ságu hltají spíše náctileté, natolik ohromí zrovna generaci hippies. Kromě toho scénář hrdinkám ve věku zkušeného nadhledu předepisuje pubertální chování uchazeček o ztrátu panenství.

Kletba legend

Naštěstí jim tvůrci povolují dvě úlitby: nechají je konzumovat značné množství vína a pojmenovat zásadní proměnu ve vývoji světa od prostých věcí ke složitým; včetně vztahů. Jak shrne jedna z pamětnic, za jejich mladých časů si šla žena zatancovat, vrátila se těhotná a začalo se mluvit o svatbě, kdežto dneska se při seznamování vynaloží strašlivá spousta úsilí, jenom aby pak přišel alespoň smajlík.

Dámský klub

USA, 2018, 103 min

Režie: Bill Holderman

Scénář: ,

Hrají: Diane Keaton, Jane Fonda, Candice Bergen, Mary Steenburgen, Andy Garcia, Craig T. Nelson, Don Johnson, Alicia Silverstone, Richard Dreyfuss, Ed Begley Jr., Wallace Shawn, Tommy Dewey, Katie Aselton, Mircea Monroe, Sabina Friedman-Seitz, Joey Stromberg, Lili Bordán, Matt Riedy

Hodnocení­: 40 %

Konverzační dýchánky čtveřice dávných kamarádek by dokázaly zaplnit deštivý večer u televize, v kině se však vyjímají jako z jiného vesmíru. Nadto všichni, kdo se třeba na pouhý okamžik objeví na plátně, jsou tak milí, starostliví a plní pochopení, že se to skoro nedá vydržet. A čím blíže je finále, tím více přibývá jednak moudrých pouček o lásce, která dává víc než sex, jednak plačtivých osobních zpovědí.

Škoda takových hereček pro tak nanicovatý projekt. Nicméně Dámský klub ukazuje, že Hollywood zjevně zažívá stejný začarovaný kruh jako naše kinematografie. Dříve narození do kin nechodí, tudíž se pro ně a o nich netočí, takže herecké legendy jsou nakonec vděčné za každou nabídku. Koneckonců nejsou to ony, kdo by ji zkazil. 


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

Vinnetou, Hospoda, Chalupáři. Letní televize mají stále stejné zbraně

Mahulena Bočanová, Josef Větrovec, Jiřina Bohdalová a Vladimír Menšík v seriálu...

Česká televize v létě opráší seriálové Chalupáře, Prima klasické indiánky s Vinnetouem, Nova své sitcomy Hospoda či...

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

Najdete na iDNES.cz