Avatar vadí už i Číně: lidem prý příliš připomíná nedostatky tamního politického sytému. | foto: Bontonfilm

Čína stahuje z kin dvojrozměrnou verzi Avataru, bojí se amerických jinotajů

  • 12
Úterý 19. ledna nebude v historii Avataru šťastné datum. Nejprve přišla zpráva o úmrtí související s účinky Cameronovy sci-fi, odpoledne pro změnu "jobovka" z asijského trhu. Čína totiž ohlásila, že stáhne z kin všechny běžné kopie Avataru a ponechá jen trojrozměrné.

Důvodem je údajně přílišná konkurence, kterou Cameronovo sci-fi představuje pro filmy z domácí produkce. Cenzorům prý také vadí, že film pojednává o vysídlení, které je Číně velmi citlivým politickým tématem.

Podle agentury AP stáhne ústřední čínský filmový distributor v sobotu běžnou verzi filmu, údajně na popud státní cenzury. Má tak být poskytnuto více prostoru filmům domácí produkce, mezi něž patří například výpravné drama o Konfuciovi, ve kterém čínského filozofa ztvárnil populární hongkongský herec Chow Yun-fat.

Z filmu AvatarZ filmu Avatar

Trojrozměrná verze Avataru by se měla v kinech promítat dál. "Na 90 procent zisků pochází z promítání 3D verze. Stažení běžné verze diváky příliš neovlivní a filmy jako Konfucius budou mít více prostoru," uvedla vrchní manažerka jednoho z pekingských multiplexů.

K čínskému publiku údajně promlouvá téma vysídlení, kterému musí čelit domorodci kmene Na'vi, původní obyvatelé planety Pandora. Příběh filmu se tak v mnohém podobá sporným momentům čínských dějin, kdy musely skupiny obyvatelstva často ustoupit chamtivosti státního průmyslu.

Co všechno už se dělo kolem Avataru

Cameronův Avatar může způsobit smrt 

Škodí film Jamese Camerona lidskému zdraví?

Rusové chtějí zatykač na Camerona

Vykrádá Avatar ruské klasiky?

Avatar je rasistická bajka o bílém spasiteli, tvrdí někteří diváci

Proč musí Pandoru zachránit běloch?

Avatar je na černé listině. Kvůli cigaretám Sigourney Weaverové

Černá plíce pro film, kde jedna z hrdinek otevřeně prahne po cigaretě.

Avatar způsobuje deprese, herečka Zoe Saldana z něj však těží

Divákům se nechce z planety Pandory zpátky do reality.

"Všechny násilné přesuny čínských starousedlíků z nás činí jediné pozemšťany, kteří mohou porozumět bolesti kmene Na'vi," uvedla ve svém sloupku na internetových stránkách deníku China Daily novinářka Chuang Chun.

Vyjádření zástupců čínské distribuční společnosti se agentuře AP nepodařilo získat. Film se měl původně promítat až do poloviny února.

,