Jiří Langmajer v sérii sKORO NA mizině, epizodě Zával | foto: Divadlo Mír

České seriály za pandemie posílily svou pozici, včetně internetových

  • 0
České seriály si za pandemie našly nové cesty. Komediální cyklus sKORO NA mizině, jehož první díl má už přes 1,8 milionů zhlédnutí, se stal internetovým fenoménem. A Svět pod hlavou se jako první tuzemský seriál objevil na Netflixu.

Ukazuje se, že pandemie seriálovou tvorbu nezastavila. Naopak hned po prvním lockdownu na jaře 2020, kdy filmaři dostali povolení, aby pod podmínkou testování na covid-19 mohli znovu natáčet, vznikla v tuzemsku řada úspěšných novinek.

Loni v květnu si výjimečná opatření mezi prvními zkusili tvůrci seriálu Kukačky, který v nedávné premiéře zaznamenal sledovanost kolem 1,7 milionu diváků a chystá druhou řadu. Testování, měření teploty, zakrývání dýchacích cest, dodržování rozestupů a omezení mimopracovních kontaktů se vyplatilo, za celou dobu zachytili jediný případ nákazy.

Kukačky odvysílala Česká televize, která kvůli tříměsíční pauze v natáčení musela omezit počet premiér na přelomu sezony 2020/2021. Doposud posunula termíny devíti projektů. Přesto od roku 2018 do letošního března uvedla celkem třicet premiérových seriálů a minisérií vlastní tvorby.

K nejsledovanějším vícedílným titulům patřily Zločiny Velké Prahy, jež vidělo v průměru na dva miliony lidí, rovněž krimi Hlava Medúzy a mezi komediemi Most!, který měl mimořádně vysokou odloženou sledovanost na internetu, jen za první týden přes čtvrt milionu.

Seriály ČT jsou úspěšné také v zahraničí – pětidílná Marie Terezie byla nominována na několik cen včetně Rose´d Or, osmidílný Lynč bodoval zejména u německých diváků, Princip slasti uspěl na arte, Zrádci získali garanci mezinárodního distributora. 

Také Prima registruje u vlastních seriálů stoupající sledovanost. „Nejvyšší nárůst vidíme v mladší cílové skupině 15-54 let. Zaznamenali jsme i posun v náladě diváka – v současnosti patří mezi nejoblíbenější rodinný seriál ze statku Slunečná, kraluje i videoarchivu,“ říká ředitel Primy Marek Singer.

Zajímavostí je obecně růst sledovanosti v online prostředí, kde se například u seriálu Polda mezi roky 2018 a 2020 zvýšil počet zhlédnutých videí dvojnásobně. Navíc roste zájem o koupi seriálových předpremiér ve videopůjčovně Primy.

Z internetových seriálů pak o sobě dal vědět příběh o kyberšikaně s názvem #martyisdead, který pro Česko získal historicky první mezinárodní cenu Emmy. Práce na jeho volném pokračování s názvem #annaismissing už započala.

Placená televize HBO Europe vyvíjí několik projektů a letos má oznámit start natáčení jednoho z nich. V roce bez hollywoodských hitů bodovala i tady domácí tvorba, špionážní seriál Bez vědomí se sledovaností takřka vyrovnal Černobylu, což značí dvojnásobek zájmu o běžné tituly HBO.