Diskuse k článku

Česká televize chystá dravou soutěž. A Nova také

Nova loni zakoupila licenci na soutěžní hru britské BBC Slabý článek, kterou začne vysílat od 3. února 2002 pod názvem Nejslabší! Máte padáka. Česká televize však přijde už 30. ledna 2002 s vlastním pořadem Gladiátor, založeným na příbuzném principu. V obou případech jde totiž o vědomostní soutěž, kdy se postupně vyřazují z kola ti soutěžící, kteří si vedou nejhůř či se prostě nelíbí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Miloš Šmíd

Soutěže pro negativní diváky ...
Tak se mi ani jedna ze soutěží nezalíbila natolik, abych se přinutil ji ještě jednou kdy shlédnout. Gladiátor - pravidla jsme si museli dedukcí domyslet. Občas mi chyběla správná odpověď za chybnou. Rozhodování pomocí SMS je interaktivní, ale vyhrává, kdo má větší fun club lidí ochotných SMSkovat rozhodujici jsou antipatie než vědomosti a to neni dobré. Totéž se dá říci o soutěži na Nově. Moderátorka (pokud je to ona) hraje výborně Biletářku v Řěznické, ale myslel jsem si, že představením to pro ní končí. Jsou dvě možnosti, když to vzala: tak buď si ji už strčili do krabičky a ona nechce odmítat (proslavit se člověk něčím musí - image nade vše) nebo bez toho už fakt nemůže být. Rozhodně bych se do této soutěže sado maso psycho nepřihlásil, i kdybych měl naději vyhrát milión. Jsem zastáncem toho, že špatné příklady z televize se dostávají lidem "pod kůži" a lidé nevědomě tyto příklady kopírují (násilí apod.): v tomto případě se obávám, že mnozí šéfové mnohé "praktiky" při leckdy bezdůvodném zbavování lidí zaměstnání okoukají přesně z těchto soutěží, myslím tím především tu drzost. Zbavit se nejslabšího, leckdy handicapovaného, nezaměstnat ho, abych si nekomplikoval situaci, označit ho tak, i když pravda to být nemusí, v tom je soutěž přesným odrazem současné situace. Nemělo by být působení masmédií právě opačné: být kladným příkladem, podporovat lidi z pozitivní stránky a motivovat je kladně, aby si odpočinuli od každodenního stresu ... Obě soutěže považuji za další sestup k vulgaritě našich televizí (co dělá neomylná Rada pro televizní vysílání?). Zlatý Milionář, sice je to až na ty otázky stále stejné (lék koukat se jen někdy), ale neživí alespoň v lidech nenávist a negativismus a naopak vyzdvihuje a finančně motivuje ty, kteří něco znají. Dobré je v něm také to, že jsou otázky přece jen odstupňovány. Bohužel se obávám, že sledovanost Gladiátora a Padáku možná i předčí Milionáře, a na to obě televize sází (reklama, člověk už je takový zvíře, že se mu líbí to ošklivé), nicméně doufám, že se najdou lidé, kteří chtějí zůstat kladně naladěni a budou mít sílu stisknout knoflík k přepnutí buď na jiný program nebo k úplnému vypnutí. O tom, že masmédium může působit i kladně, se můžete přesvdčit, když si naladíte nějaký Vám blízký pořad v Českém rozhlase, třeba na stanici Praha. Pravda - mnohým, pohodlnějším lidem k tomu budou chybět "ty obrázky".
0/0
4.2.2002 17:33

Jan Mazánek

Potěšení z vyřazení lepšího
Umožnit škodolibému člověku, aby vyřadil ze soutěže o finanční odměnu člověka s většími znalostmi než má on sám? Domníval jsem se, že poslání veřejnoprávní České televize je hlubší. Třeba jsem moc velký pesimista a soutěž nebude mít kvůli nízké sledovanosti dlouhé trvání. Nebo nebudou SMSkovat škodolibci;-) Nebo jsem prostě jen nepochopil podstatu soutěže...
0/0
8.1.2002 19:46

Najdete na iDNES.cz