Převrat na Emmy: Mad Men střídá Taková moderní rodinka a Costner

  8:51aktualizováno  8:51
Los Angeles (Od zpravodajky iDNES.cz) - Na 64. cenách Emmy se přepisovaly televizní dějiny. Tvůrci favorizovaných seriálů Mad Men a American Horror Story odešli téměř s prázdnou, radovala se Taková moderní rodinka a Vlast. Ta zazářila nečekaně v hlavní kategorii Nejlepší dramatický seriál. Cenu mají i Kevin Costner a Tom Hanks.

Emmy 2012 - Kevin Costner se soškou v hlavní mužské kategorii v minisérii Hatfields & McCoys | foto: Reuters

Průhledný zlatý glóbus si z losangeleského Nokia Theatre odnesly obě hlavní herecké hvězdy: Damian Lewis a Claire Danesová. Ti získali cenu Emmy pro nejlepšího herce a herečku v dramatickém seriálu.

Emmy 2012 - Herci Claire Danesová a Damian Lewis s trofejemi za Vlast

Emmy 2012 - Herci Claire Danesová a Damian Lewis s trofejemi za Vlast

Vlast sleduje příběh vojáka (Lewis) vracejícího se z iráckého zajetí, po němž pase agentka CIA (Danesová), která ho podezřívá ze spolupráce s teroristy.

Pro Lewise to byla první výhra s první nominací. "Vlastně nevěřím na posuzování umění, ale stavil jsem se jen tak, kdyby to náhodou vyšlo," zažertoval v úvodu své děkovné řeči. "Je pro mne velkou ctí být ve stejné kategorii se zlatými herci, kteří nastavují zlaté standardy ve zlaté éře televize. Díky vám," nechal zatleskat svým kolegům. Porazil totiž mimo jiné Stevea Buscemiho (Impérium - Mafie v Atlantic City, orig. Boardwalk Empire) nebo Michaela C. Halla, tedy Dextera.

Jako každý toho večera poděkoval své rodině: "Mé děti si myslí, že jsem nominován na cenu Emma. Takže Manon, Gullivere, táta právě vyhrál Emmu," rozloučil se s plným sálem.

Damian Lewis mezi novináři

Dotazy z celého světa

Jak byste chtěl slavit?
Rád bych s vámi odjel na opuštěný ostrov, ze kterého byste se vy vracela s malým zrzkem. Ale ne, vážně. Vyrazíme s přáteli do ulic. A hlavně s mojí ženou Helen McCrory, která za mnou kvůli tomuhle večeru narychlo přiletěla z Londýna.

V čem vidíte sílu seriálu Vlast?
Televize je skvělá demokratická platforma. Pustíte si zkrátka to, co chcete, a pak se o tom rádi bavíte s přáteli. Jestli je to tak v případě Vlasti, tím líp.

Jak vnímáte fakt, že se politika odráží v mnoha televizních produkcích?
Vaši zemi jsem měl vždy rád, protože tu máme hodně známých, a dokonce příbuzných. Je tu cítit politické napětí a především velké rozdíly mezi bohatými a chudými. Ale víte co? U nás (tj. ve Velké Británii) je to samé! Svět se po 11. září změnil. My na západě, tedy Amerika i Británie jsme přitvrdili, stali jsme se zlými hochy. A tak se pokoušíme vrátit se do doby před deseti lety. Nejrůznějšími způsoby...

Danesová jakkoli odměřeně, byť naprosto profesionálně zapůsobila na světová média, poděkovala celému štábu a především kolegovi Mandymu Patinkinovi, v Česku známému především z Myšlenek zločince. Ten jí to oplatil stejnou mincí později. "Setkání s Claire bylo naprosto výjimečné. Zíral jsem na ni jako prvňák ze základky, je zkrátka výjimečná," chválil držitelku trofeje.

V kategorii Nejlepší komediální seriál si loňské vítězství zopakovali tvůrci Takové moderní rodinky, i ta už je českému publiku známá. "Wow, to je zkrátka šokující. Nejprve bych rád poděkoval sám sobě za to, že jsem se najal na pozici režiséra, když to nikdo jiný dělat nemohl. Nikdy bych tu nestál, kdybych neměl víru v sebe sama," zažertoval režisér Steve Levitan. A pak už jen chválil. A opět kolegy a opět ženu. "Jsi mé nejlepší životní rozhodnutí," dodal.

Emmy 2012 - Herecký tým seriálu Taková moderní rodinka

Emmy 2012 - Herecký tým seriálu Taková moderní rodinka

Za Takovou moderní rodinku promluvili ještě Eric Stonestreet a Julie Bowenová, oba oceněni ve vedlejších hereckých kategoriích pod hlavičkou komedie. "Bůh vám žehnej. Má práce spočívá v tom, že se šklebím s namalovanou pusou a skrývám bradavky. A fakt, že tohle někdo převede do podoby tak krásné sošky, je jen důkazem pro tým, že si mě najal správně. Sofie, vím, že jsi mladší, ale až jednou budu velká, chtěla bych být jako ty," vzkázala Bowenová své kolegyni ze seriálu Sofii Vergara.

Emmy 2012

Cenu pro nejlepšího komediálního herce si odnesl Jon Cryer ze seriálu Dva a půl chlapa. Byl tak zaskočený, že v děkovačce plácal páté přes deváté. "Dobře, tady je něco úplně blbě. Tohle se totiž nikdy nemohlo stát. Jsem úžasný, tedy jsem v úžasné kategorii s úžasnými lidmi, které obdivuji a uctívám..." divil se. Julia Louisová-Dreyfusová pak brala cenu v ženské kategorii.

Na velké filmové tváře došlo v sekci Nejlepší minisérie/film. Herečkou roku je Julianne Mooreová s prvním "zářezem na televizní pažbě". Uznání poroty dostala za ztvárnění guvernérky Sarah Palinové ve filmu Prezidentské volby (Game Change).

"To je pocit zadostiučinění, protože Sarah mi dala jasně palec dolů," řekla herečka s tím, že děkuje především svým stylistům, vizážistům a jazykovému poradci, kteří s ní poctivě pracovali desítky hodin.

Emmy 2012 - Herečka Julianne Mooreová s cenou za nejlepší výkon v televizním...

Emmy 2012 - Herečka Julianne Mooreová s cenou za nejlepší výkon v televizním filmu Prezidentské volby

Podobně se radoval i Tom Hanks coby producent: "Minisérie a televizní filmy jsou, myslím, lepší než kdy jindy."

A do hvězdné party se připojil i Kevin Costner s cenou ve stejné kategorii, jen v mužských výkonech za roli v Hatfields & McCoys. Typicky americký příběh dvou rodin, jejichž nespory málem vyvolaly válku mezi Kentucky a Západní Virginií, natáčel v Rumunsku. A proto "osobní strážce" děkoval především bukurešťskému týmu. "Díky všem, i mé ženě, že podnikla tuhle cestu se mnou, a těm, kteří to neviděli. Bůh žehnej televizi a reprízám," dodal.

Vítězové prestižních ocenění americké Akademie televizních umění a věd (ATAS) byli vyhlášeni v noci na pondělí na galavečeru, který s velkým nadhledem a lehkostí uváděl americký komik Jimmy Kimmel.

64. ceny televizní ceny Emmy 2012
Název pořaduOcenění Creative ArtsOcenění v hlavním přenosuCelkem
Hra o trůny (Game of Thrones)6-6
Vlast (Homeland)246
Hatfields & McCoys325
Prezidentské volby (Game Change)145
Taková moderní rodinka (Modern Family)145

Celkovým prvenstvím se může pyšnit stanice HBO: ať už vítězstvím jednoho pořadu a zlatým místem v šesti individuálních kategoriích, tak šesti cenami v oblasti Creative Arts za Hru o trůny. Vítězové Creative Arts, tedy uměleckých oborů od kamery přes kostýmy a make-up k práci s obrazem a hudbou, byli vyhlášeni na samostatném ceremoniálu.

Nejvíce nominací, tedy sedmnáct, letos získaly seriály American Horror Story a Mad Men. První zmíněný má celkem dvě sošky, čtyřnásobný vítěz v hlavní kategorii letos vyšel na prázdno.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

RECENZE: Zakažte mým rodičům plodit děti, vydírá průhledné Kafarnaum

Z filmu Kafarnaum

Kafarnaum, podle evangelií působiště Ježíše Krista, je také jméno libanonského filmu, který si z festivalu v Cannes...

Proti okleštění Oscarů se postavili Clooney, Pitt, de Niro i režiséři

George Clooney dorazil se svou přítelkyní Stacy, která ve zlatých šatech zn.

Oscary se letos topí ve skandálech. Po odstoupení moderátora a zavržení nové ceny „popularity“ se zvedla vlna nevole i...

Najdete na iDNES.cz