Berlinale: v dobré společnosti filmů

Jestliže kuloárové hlasy před zahájením letošního Berlinale naznačovaly, že půjde spíše o průměrný ročník, pak dosavadní průběh festivalu signalizuje naopak mnohem příjemnější bilanci. Vidět byli i čeští filmaři, kteří letos do programu přispěli jen skromně.

Prodlužující se řadu čekatelů na berlínské Medvědy poněkud nečekaně rozšířil tvůrce teenagerovské komedie Prci, prci, prcičky Paul Weisz snímkem V dobré společnosti.

Příběh zkušeného harcovníka v časopisecké inzerci, jemuž začne šéfovat o polovinu mladší holobrádek a posléze i milenec jeho dcery, nepochybně ocení již diváci dubnového Febiofestu.

"Původně to měla být jakási klasická romantická komedie, pak se přidaly prvky sociální, ale i pohádkové," popisuje Weisz. Kvality snímku podepřely herecké výkony Dennise Quaida a mladého Tophera Grace, jemuž může tenhle snímek nastartovat hvězdnou kariéru.

Hlavní soutěž však mnohem více akcentuje příběhy vycházející ze skutečnosti či vnímající sociální konflikty. Osud mnichovské odbojové skupiny Bílá růže na konci II. světové války znovu po stejnojmenném filmu Michaela Verhoevena z 80. let zobrazil ve snímku Poslední dny Sophie Schollové režisér Marc Rothemund.

Vypjatý příběh osamělé bojovnice proti nacismu ani přesvědčivé herecké výkony nemohly překrýt poněkud matný dojem z příliš konvenčního zpracování, přesto však byl snímek spontánně přijat domácí veřejností.

Snímek režiséra Hanyho Abu-Assada nazvaný A nyní ráj zobrazuje osudy palestinských extremistů. Historka dvou islamistů, kteří jsou vybráni pro útok v Tel-Avivu, nepostrádá humor, překvapivé zvraty a výtečné dialogy.

Ozdobou nesoutěžního programu se stal Kevin Spacey, který coby herec, producent, scenárista, režisér a dokonce i zpěvák představil snímek Za mořem. Vznik filmu popisujícího osudy amerického hudebníka Bobbyho Darina nebyl jednoduchý.

"Projekt ležel více než 10 let u Warnerů. Studio říkalo: 'Hezký scénář, ale kdo zná Bobbyho Darina?' Já odpovídal: 'Kdo zná Forresta Gumpa?' Tak jsem to nakonec natočil v nezávislé produkci," řekl Spacey.

Českou scénu zastupoval na koprodukčním fóru projekt Tomáše Mašína Tři sezóny v pekle. Litovat nebude zřejmě ani herec Jan Budař, který se coby aktér akce pro nadějné evropské herce Shooting Stars setkal z několika desítkami castingových agentur.

A jistě nepřehlédnutelné byly i berlínské prezentace zlínského a zejména karlovarského festivalu, kde kromě osobností filmového průmyslu nechyběl ani herec Max Riemel, loňský laureát Karlových Varů.