ANKETA: O Oscarech je rozhodnuto, vyberte si vlastního vítěze

  14:08aktualizováno  14:08
Oscarové hlasování skončilo. Výsledky, které letos členové poroty mohli poprvé poslat on-line, v tuto chvíli již tradičně počítají ve firmě PricewaterhouseCoopers. Který film však nejvíce oslovil vás? Hlasujte v anketě, k níž přidáváme aktuální kurzy ze sázkové kanceláře.

Nominace na Oscara - nejlepší film | foto: Reuters

Více než 5 800 členů akademie hlasovalo ve 24 oscarových kategoriích. PricewaterhouseCoopers nyní na utajeném místě spočítá hlasy a dodá organizátorům obálky se jmény vítězů, které budou otevřeny při slavnostním ceremoniálu v neděli večer.

Výsledky a přenos

Rick Rosas a Brad Oltmanns jsou jediní muži, kteří znají kompletní výsledky Oscarů již dva dny před ceremoniálem. Do losangeleského divadla, kde se ceny předávají, jedou každý vlastním autem s tím, že si střeží svou aktovku se sadou obálek.

V průběhu galavečera pak stojí v zákulisí a dohlížejí na průběh vyhlašování. Pokud by se přece jen aktovky s výsledky ztratily, jména laureátů znají nazpaměť.

Tyto obálky budou do 27. února ukrývat jména vítězů Oscarů 2011.

Obálka s výsledky Film roku (ilustrační snímek)

Oscar 2010 - Rick Rosas a Brad Oltmanns ze společnosti PriceWaterhouseCoopers (PWC) jsou jediní, kdo znají výsledky soutěže

Rick Rosas a Brad Oltmanns

On-line reportáž z udílení cen sledujte v neděli od 1:00 na iDNES.cz. Přímý přenos uvede filmový kanál HBO, je možné jej sledovat i v sále pražského kina Světozor.

Podle zástupců této společnosti, která počítá hlasy pro americkou filmovou akademii už 79 let, ještě nikdy nedošlo k předčasnému prozrazení výsledků.

Možnosti hlasovat přes internet využila podle Ricka Rosase z PricewaterhouseCoopers více než polovina členů poroty. Někteří členové akademie, kterým je většinou přes 50 let, si však stěžovali na problémy s hesly a uživatelskými jmény a lhůta pro hlasování musela být o den prodloužena, napsala agentura Reuters. Podle akademie byla  účast na hlasování nakonec vysoká.

Vzhledem k tomu, že souboje o nejlepší film, režiséra a herečku jsou poměrně vyrovnané, filmová studia zaplavila noviny, rozhlas i televizi reklamami na své nominované snímky. Podle listu The Los Angeles Times studio Warner Brothers, které natočilo thriller Argo, i studio Walta Disney, které distribuuje historický film Lincoln, utratily na předoscarovou kampaň po deseti milionech dolarů (asi po 190 milionech korun).

Lincoln má nejvíc nominací, 12. Film Pí a jeho život režiséra Anga Leea jich má 11, muzikál Bídníci a komedie Terapie láskou po osmi a Argo sedm.

Který titul by podle vás měl získat Oscara v kategorii Nejlepší film roku 2012?

celkem hlasů: 2696

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. března 2013. Anketa je uzavřena.

Nespoutaný Django 1400
Argo 457
Bídníci 202
30 minut po půlnoci 175
Terapie láskou 115
Pí a jeho život 112
Lincoln 95
Láska 71
Divoká stvoření jižních krajin 69

Oscarová horečka dorazila i do Česka. Jen u sázkové kanceláře Tipsport se na výroční ceny americké filmové akademie, které se udílejí v neděli, k začátku týdne prosázely už dva miliony korun. Komu zákazníci věří?

"Nejvíce, přes tři čtvrtě milionu, se u nás sází na vítězství Daniela Day-Lewise, představitele hlavní role ve filmu Lincoln; kurz činí 1,02:1," potvrdil zástupce Tipsportu Michal Peterka.

Stejný kurz, tedy i vyhlídky má herečka Anne Hathawayová za svou roli ve filmové adaptaci muzikálu Bídníci. A bezmála šest tisíc vsazených tiketů nese jméno Stevena Spielberga, kterého za životopisné drama Lincoln považují za favorita sošky pro nejlepšího režiséra, konkrétně s kurzem 1,15:1.

Filmem roku se podle bookmakerů Tipsportu stane, rovněž s kurzem 1,15:1, americký špionážní thriller Argo. Pomyslná stříbrná příčka patří filmu Lincoln s kurzem 6:1, naopak na Tarantinův jižanský western Nespoutaný Django se u sázkařů příliš nespoléhá, má totiž poměrně vysoký kurz 80:1.

Nicméně bez šance nebude představitel Djangova průvodce Christopher Waltz, který v kategorii vedlejších rolí soupeří s Tommym Lee Jonesem. Waltz má kurz 2,4:1 a doma už jednu sošku za Hanebný parchanty, pro Jonesova hrdinu z Lincolna mluví kurz 2:1.

Nominace na Oscara - nejlepší herečka
Nominacemi na Oscara provázel americký herec Seth MacFarlane.
Nominace na Oscara - nejlepší herec

Americký herec Seth MacFarlane, sám nominovaný za filmovou píseň, uváděl již nominace. V neděli pak bude i u vyhlášení výsledků.

Kategorii neanglicky mluvených filmů kraluje s kurzem 1,03:1 Hanekeho drama Láska, které už vyhrálo Evropské filmové ceny. Ovšem Láska získala nominaci také v hlavní kategorii, odkud vzejde nejlepší film roku, a v ní s kurzem 100:1 patří k outsiderům. Vůbec nejméně se věří dílu Divoká stvoření jižních krajin.

Autoři: , ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

VIDEO: Když Havel vyhlásil Amnestii. Točí se největší vězeňská vzpoura

Trailer k filmu Amnestie

Aňa Geislerová, Roman Luknár, Filip Kaňkovský, Norbert Lichý nebo Marek Vašut se potkají v thrilleru Amnestie, který...

Přichází Yesterday. Líčí, jak Ed Sheeran pomáhal ukrást písně Beatles

Ed Sheeran ve filmu Yesterday

Jako byste slyšeli písně Beatles poprvé, popisují tvůrci britskou hudební komedii Yesterday, v níž se i popová hvězda...

RECENZE: Rave a nepřenosná extáze. Beats nesou to věčné kouzlo rebelie

Záběr ze snímku Beats

Píše se rok 1994, vláda vydává zákaz hudebních shromáždění „s opakujícími se údery“ a dva kluci ze skotského zapadákova...

Najdete na iDNES.cz