Radovan Lukavský | foto: Herbert Slavík

Zemřel herec Radovan Lukavský

  • 128
Ve věku 88 let zemřel Radovan Lukavský. Smrt herce, který poslední tři týdny ležel v pražské vinohradské nemocnici, potvrdil iDNES.cz mluvčí činohry Národního divadla Tomáš Staněk.

"Byl to skutečně velký mistr a velice cenný člověk. To profesionální mistrovství je samozřejmě neocenitelná kvalita, a ne častá, ale u něj se pojila ještě s nepominutelnou lidskou ryzostí. Dohromady to vytvářelo vzácnou symbiózu toho, čím byl pan Lukavský výjimečný a nenahraditelný," uvedl šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal.


Hercovo nemocné srdce

Radovan Lukavský byl hospitalizován v pražské vinohradské nemocnici 19. února kvůli srdečním potížím, které ho trápily již několik let. Jeho stav se zlepšoval; ještě před týdnem mluvčí nemocnice Jana Jelínková výhledově připustila možnost domácího léčení. Herec byl tehdy probuzen z umělého spánku, převezen z anesteziologicko-resuscitačního oddělení na kardiologii a lékaři čekali, jak jeho nemocné srdce situaci zvládne. Lukavský ovšem musel být znovu napojen na přístroje, z nichž byl podle deníku Blesk dnes dopoledne za přítomnosti členů rodiny odpojen.


Herec ze slavné generace
Radovan Lukavský byl jedním z posledních žijících herců generace, která vstoupila na jeviště ve 40. letech 20. století. Generace Rudolfa Hrušínského, Stelly Zázvorkové či Vlastimila Brodského.

Radovan LukavskýI přes svůj vysoký věk Lukavský stále hrál, třeba v inscenaci Cyrano de Bergerac v Národním divadle, kde po něm postavu D’Artagnana převezme Vladimír Brabec. S režisérem Janem Nebeským zkoušel Moliérova Dona Juana, jehož premiéra bude 13. března. V roli žebráka Lukavského nahradí Alois Švehlík.

"Velmi jsem si ho vážil, měl jsem ho rád a byl jsem pyšný na to, že měl rád mě. Spoustu věcí jsme si stačili říci, spoustu dalších už si nikdy neřekneme. Myslím si ale, že to patří k životu a že Radovan tady s námi zůstane navždy. Tím, že s námi zkoušel tuto inscenaci, mám o důvod víc, aby její premiéra byla zahrána dobře. Bude to moje poděkování právě jemu," řekl představitel role Dona Juana Miroslav Donutil.

Lukavský nedávno také přijal v alternaci s Iljou Rackem výraznou roli sluhy Firse v Čechovově Višňovém sadu, který v Divadle na Vinohradech režíruje Vladimír Morávek. Stihl ale odehrát jediné představení začátkem února.

Miroslav Donutil a Radovan Lukavský o divadle
 

Na veřejnosti se Radovan Lukavský objevil naposled při nominačním večeru Českých lvů 9. února v pražském kině Lucerna.

Pět dní před tím pronesl smuteční projev na pohřbu svého kolegy Gustava Heverleho, s nímž se na přelomu 50. a 60. let minulého století setkal v Městských divadlech pražských.

"Co pokládám v životě za nejdůležitější? Umřít s čistým svědomím. Doufám, že se mi to podaří, že to nezvorám," říkal herec, který přežil svou manželku Ludmilu i jediného syna Ondřeje. Těšil se z vnoučat Martina a Kláry, vnučka o něm napsala knihu Rozhovory s dědečkem.


Kdo byl Radovan Lukavský

Radovan Lukavský a Pavel Liška ve hře LucernaRadovan Lukavský, který se narodil 1. listopadu 1919 v Praze, nastoupil do Národního divadla v roce 1957 jako zkušený vyzrálý herec a angažmá na první scéně byl věrný půl století.

Jeho snad nejslavnější rolí v Národním divadle byl Hamlet v režii Jaromíra Pleskota, který v 60. letech svým netradičním pojetím vzbudil nevoli i potlesk a stal se symbolem nástupu oproštěného racionálního herectví.

V posledních letech se představil například jako Vodník Ivan v Lucerně. Donedávna mělo Národní divadlo na programu také hercovu benefici.

Radovan Lukavský v seriálu F. L. VěkTelevizní diváci znají Lukavského především v roli Václava Tháma ze seriálu F. L. Věk. Filmoví fanoušci si vybaví snímky Dědeček automobil (1956), Král Šumavy (1959) a Signum laudis (1980). Jeho hlas provázel i seriálem Cirkus Humberto (1988).

Studenti se s hercem mohli setkávat na půdě konzervatoře, DAMU i JAMU. Rozhlasoví posluchači ho obdivovali jako výtečného recitátora. V roce 1995 byl pražský rodák jmenován profesorem herectví, o rok později převzal Thálii za celoživotní přínos divadlu.

,