Skleněný zvěřinec a Astorka lákají do divadla

  12:51aktualizováno  12:51
Švandovo divadlo na Smíchově připravilo na březen pro své diváky dvě novinky. První z nich je premiéra inscenace hry Tennessee Williamse Skleněný zvěřinec, která měla premiéru ve Studiu divadla 7. března. Dalším lákadlem bude zahájení série pravidelného hostování slovenského Divadla Astorka Korzo´90.
Matka

Matka - Fotografie z představení Matka, které uvádí Divadlo Astorka Korzo´90 ve Švandově divadle v Praze. | foto: Švandovo divadlo

Celé setkání zahájí výstava „Fotky z Astorky“, jejíž vernisáž proběhne 20. března v 17 hodin ve Studiu Švandova divadla. Od 19.00 hod bude ve velkém sále uvedeno představení Ujo Váňa. A první slavnostní večer završí sólový koncert slovenské šansoniérky, členky Divadla Astorka, Szidi Tobiás, který začíná ve 21.30 hodin ve Studiu Švandova divadla.

V pátek  21. března 2003 v 19.00 hod se diváci mohou těšit na inscenaci Macocha, kterou slovenský spisovatel Rudo Sloboda napsal přímo na tělo pro představitelky hlavních rolí. V titulní úloze exceluje Zita Furková, která za ztvárnění postavy macochy Zity získala Výroční cenu Slovenského literárního fondu za rok 1996.

Astorka se s pražským publikem rozloučí v sobotu 22. března v 19.00 hod. inscenací Matka aneb „Buď zdráf starý brachu!“( J. A. Pitínský). Inscenaci Matka uvádí divadlo Astorka Korzo´90 od roku 1996 a stále patří mezi oblíbené tituly divadla.

Divadlo Astorka Korzo´90
Divadlo Korzo´90 bylo založeno v dubnu 1990 a od září 1990 se datuje první sezóna 1990/1991. V roku 1993 přijalo jméno Astorka Korzo´90 podle názvu bývalé kavárny Astória, která se nacházela v budově dnešního sídla divadla.

Divadlo Astorka Korzo´90 se hlásí k tradici Divadla Na korze (úředně zrušeného v čase normalizace), které se proslavilo objevnými dramaturgickými a režijními postupy - především ve vztahu k moderní světové klasice. V současnosti divadlo uvádí divácky atraktivní repertoár založený na osobnostech herecké plejády hvězd souboru.

Vedle už vzpomenutých interpretací světové klasiky věnuje divadlo soustavnou pozornost současným dramatickým textům; pozoruhodné inscenace vzešly především ze spolupráce se slovenským spisovatelem Rudolfem Slobodou.
 
Představení připravované kolektivem tvůrců jsou každoročně mimořádnou událostí na slovenské divadelní scéně a s úspěchem uváděné na slovenských, českých i zahraničních mezinárodních festivalech.

Jednotliví členové hereckého souboru jsou nositeli významných divadelních ocenění a samotné inscenace Divadla Astorka Korzo´90 získaly dvakrát po sobě prestižní cenu za nejlepší inscenaci sezóny a nominace na tuto cenu získává téměř každá inscenace. V roce 1998 udělil Peter Kresánek divadlu Cenu primátora hlavního města SR Bratislavy - rytíře Rolanda.

V roce 2002 získalo Divadlo Astorka Korzo´90 nové prostory na Náměstí SNP 33 a v současnosti hraje na obou scénách.

Divadlo Astorka Korzo´90 a Švandovo divadlo navázali v minulém roce dlouhodobou spolupráci, postavenou zatím především na vzájemné výměně inscenací. Myšlenku této konkrétní spolupráce inicioval režisér Vladimír Strnisko, který ve Švandově divadle režíroval inscenaci Vostrého Clavija.

Obě dvě divadla se opírají o kvalitní herecký soubor, spojuje je podobný způsob tragikomického až groteskního pohledu na svět, jako i komplexní nazírání na divadlo. Obě divadla mají také společné to, že se kromě kontinuální inscenační tvorby snaží vytvářet bohaté doprovodné aktivity (výstavy, prezentace nových knih, spolupráce s mladými umělci, promítání klubových filmů a podobně).

První krok vzájemné spolupráce proběhl v říjnu minulého roku. Tehdy hostovalo Švandovo divadlo v Bratislavě se třemi inscenacemi (Zabijákem Joem, Hadím klubkem a Tartuffem).

Snahou Švandova divadla je představit hostující soubor v co nejširším úhlu a umožnit tak pražským divákům ucelený pohled na práci Astorky. Malý festival této slovenské scény tak zahrnuje kromě tří představení také koncert členky souboru tohoto divadla a slovenské šansoniérky Szidi Tobiás, výstavu fotografií, či promítání již derniérovaných inscenací Astorky.

I v následujících sezónách by měla vzájemná spolupráce pokračovat. Obě strany projektu mají kromě výměny inscenací mnoho dalších nápadů. Nejpodstatnější jsou představy o vzájemných výměnách herců nebo režisérů, které by obohatily slovenský i český divadelní život. 

Skleněný zvěřinec
Již zmíněná inscenace hry Tennessee Williamse Skleněný zvěřinec bude mít premiéru ve Studiu divadla 7. března v 19 hodin.  V režii Vladimíra Strniska, který se Švandovým divadlem spolupracoval mimo jiné i na nedávno premiérované inscenaci Clavijo, se představí Věra Galatíková, Ivan Řezáč, Petra Špalková a Tomáš Pavelka.

Speciální přílohu iDNES
ke Švandovu divadlu
najdete ZDE.

Stejně jako hrdinové něžné a zároveň kruté hry Skleněný zvěřinec nedokázal se po celý život od své rodiny zcela odpoutat ani její autor Tennessee Williams. V nadmíru obyčejném malém domově žije nesnesitelná, milující matka Amanda (Věra Galatíková j.h.), bouřící se stárnoucí syn Tom (Ivan Řezáč) a hlavně jeho sestra, postižená dívka Laura (Petra Špalková j.h.).

Amanda nechtíc své děti zavaluje a neurotizuje svou nesnesitelnou mateřskou péčí. Tom, balancující mezi rolí syna - bratra - otce - manžela, se brání občasnými výbuchy vzteku, úniky do světa filmu a nakonec útěkem z domova. Laura se zdá na první pohled usměvavě smířená se svým osudem mrzáka. Závan zdánlivě normálnějšího světa přináší do rodiny potenciální ženich Jim (Tomáš Pavelka).

Tento příběh je poskládán z několika důležitých situací v Lauřině životě, z několika zastavení a otřesů v křehkém, uzavřeném světě, jemuž kraluje vitrína se skleněnými zvířecími figurkami.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Po stopách Marthy. Nultý bod letos přiveze hudbu i dosídlení Sudet

Ilustrace k jednomu z představení letošní nabídky festivalu Nultý bod

Do letních časů, kdy divadelní dění naplno ovládají produkce pod širým nebem, každoročně vstupuje festival Nultý bod...

Nestojí o to, abych jim psal scénář pro Streepovou, říká Peter Quilter

Britský dramatik Peter Quilter na návštěvě v Divadle Ungelt

Jeho jméno je spjato s populárními životopisnými hrami, podle kterých vznikly snímky s Meryl Streepovou i Renée...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Najdete na iDNES.cz