Pan Kaplan zkusil divadlo, stydět se nemusí

  4:47aktualizováno  4:47
Nic horšího si na sebe tvůrci vymyslet nemohli. Lze vůbec dramatizovat knihu, která je sledem epizod, jejichž tmelem jsou jen lingvistické vtipy? Řeč je o humoristickém románu Leo Rostena Pan Kaplan má třídu rád, na který si trouflo pražské divadlo ABC.

Z inscenace Pan Kaplan má stále třídu rád - Městská divadla pražská | foto: Alena Hrbková

Z inscenace Pan Kaplan má stále třídu rádRežisér, jinak též herec pražského Divadla v Dlouhé Miroslav Hanuš zvolil asi jedinou možnou formu: výstupy ze třídy rozbíjí jako v kabaretu především písničkami a choreografiemi, jednou dokonce klaunským číslem.

Přistěhovalci bojující se záludnostmi angličtiny (potažmo v překladu češtiny) se tak písněmi vracejí symbolicky do svých často navždy ztracených domovin a unikají do snění.

Děj přesunuli do 40. let

Dramatičnost adaptaci dodává mírný časový posun do čtyřicátých let. Hanuš tak dává nahlédnout do osudů žáků večerní školy nad rámec předlohy. Většina z emigrantů (často Židů) se do vlasti vrátit nemůže, snad jen Italka Clara ze "dvou zel" volí raději Mussoliniho než nezvladatelnou cizí řeč. Třída žáků je sama sobě rodinou společně prožívající například drama se svatbou slečny Micnikové.

Z inscenace Pan Kaplan má stále třídu rád

To je základ, ze kterého režisér a herci vytěžili, co šlo. Přesto je pan Kaplan hrou spíše solidní než nadprůměrnou. Předloha se většímu dramatickému zásahu vzpírá a rytmus inscenace určuje jen postupující školní rok, občas narušený větší událostí, třeba vstupem USA do války.

Z inscenace Pan Kaplan má stále třídu rádJinak jde o sled scének ze třídy, která se lopotí s nástrahami jazyka a často přivádí k zoufalství svého laskavého učitele. Výsledný tvar by unesl stopáž spíše poloviční.

Naštěstí je inscenace celkově uměřená: aranžmá se střeží estrádnosti, herci nedělají ze svých postav karikatury. Výraznější téma si však nese jen pár z nich. Především Oldřich Vízner jako Kaplan, jenž má za snaživostí a dobrou náladou ukrytý hluboký smutek, či vysloveně dojemné je francouzské bratrské duo.

Pan Kaplan je inscenace, jež jistě potěší starší generaci, která si ráda zopakuje oblíbené pasáže z knihy naživo. Zábavu nabízí kus kultivovanou, včetně řádných hereckých výkonů, navíc korunovaných obstojným zvládnutím hudebních nástrojů, zpěvu i tance. Je to málo, nebo dost?

Hodnocení MF DNES: 60 %


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

RECENZE: Z Francie dorazilo na Letní Letnou šestnáct divoženek a jeden kůň

Z představení Projet.PDF, které do Prahy přivezl soubor Portés de Femmes

Velký počet zahraničních hvězd nabízí letošní festival Letní Letná, který se překlápí do své druhé poloviny. Z Francie...

RECENZE: Břicho písecké velryby fascinuje, je v něm však trochu těsno

Záběr z premiéry inscenace V břiše velryby

Do opuštěného a vypuštěného areálu písecké vodárny situovalo jihočeské Divadlo Continuo svůj letošní letní projekt V...

Najdete na iDNES.cz