O Radokovu cenu se utkají pražská divadla

  13:46aktualizováno  13:46
Cena Afréda Radoka pro Divadlo roku zůstane v hlavním městě. Nominovány totiž byly Činoherní klub, Pražské komorní divadlo − Divadlo Komedie a Dejvické divadlo, které bude titul obhajovat.

Cena Alfréda Radoka | foto: archiv

Získat cenu za herectví mají šanci Kateřina Burianová, Helena Dvořáková, Kateřina Lojdová, Ivana Wojtylová, Martin Finger, Erik Pardus a Jaroslav Plesl.

Ceny budou předány 16. března v Divadle Kolowrat už posedmnácté. Půlhodinový dokument z předávání odvysílá 22. března Česká televize.

Nominované v osmi kategoriích za inscenační počiny v loňském roce v Praze odtajnil Nadační fond Cen Alfréda Radoka. Současně zveřejnil podrobnosti týkající se soutěže o nejlepší původní divadelní hru.

Na základě ankety časopisu Svět a divadlo (SAD), v níž hlasovalo 66 kritiků, mají naději na inscenaci roku Kafkův a Pařízkův Proces v produkci Pražského komorního divadla uvedený v Divadle Komedie, Merežkovského Smrt Pavla I. v nastudování Městského divadla Brno v režii Hany Burešové a Syngův Hrdina Západu v režii Ondřeje Sokola v pražském Činoherním klubu.

Českou hrou roku se může stát Goldflamův text Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně, Rudišova a Pýchova hra Strange Love, Uhdeho Zázrak v černém domě, odměněný loni cenou Divadelních novin, či Topolova Cesta do Bugulmy.

Šéfredaktor SAD Karel Král v této souvislosti prozradil, že mezi tipy kritiků se už objevilo "pár hlasů" pro Havlovo Odcházení, které zatím vyšlo jen knižně. Režisér David Radok má zkoušky prvního provedení zahájit v pražském Divadle Archa 7. dubna; premiéra má být 22. května.

Nominovanými za scénografii jsou Matěj Forman, Veronika Richterová a Martin Černý, Tomáš Rusín a Krystýna Täubelová, za hudbu Vladimír Franz, Michal Pavlíček a Miloš Orson Štědroň. V kategorii Talent roku se objevila jména herce Miloslava Königa a režisérů Viktorie Čermákové a Jiřího Havelky.

Podle Jitky Sloupové z divadelní a literární agentury Aura-pont bylo do 16. ročníku anonymní dramatické soutěže cen Alfréda Radoka přihlášeno 55 textů, což je zhruba o tři desítky méně než v minulých ročnících. Sedm přišlo ze Slovenska, tři jsou dílem autorských dvojic a 18 pochází od žen-autorek.

Dva členové poroty vybrali v prvním kole 11 finalistů, mezi nimiž kompletní jury rozhodne o držitelích první až třetí ceny. Ty by měl autorům osobně předat Václav Havel.

"I letos bude díky spolupráci s Divadelním ústavem, Českým centrem v Londýně a britským divadlem Royal Court Theatre vybrán mezi nominovanými dramatiky adept pro měsíční rezidenční pobyt v Londýně," uvedla Sloupová.

Novým partnerem soutěže je Knihovna Václava Havla. Aura-pont s ní připraví scénická čtení úspěšných soutěžních textů na festivalech v Plzni a Hradci Králové.

"S penězi jsme na tom stále hůř. Stále nevíme, zda dostaneme ministerský grant. Ale z minulosti jsme zvyklí, že se zadlužíme − a pak to nějak dopadne," podotkl zástupce nadačního fondu Radokových cen Jiří Stránský.

Tento stav označil za obraz vztahu ke kultuře a zdůraznil, že sehnat sponzory je stále těžší. "Hmotná chudoba by však neměla dopadnout na slávu oceněných či nominovaných," domnívá se Karel Král.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Romeo a Julie s Piškulou a Marečkovou cílí na mladé. Úspěšně

Tereza Marečková v představení Romeo a Julie

Beatbox, stand-up, graffiti, streetart, taneční párty. Záplavou moderních prvků opentlil Michal Dočekal svou režii...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Shakespeare asi zaslechl slovo Bohemia někde v hospodě, uvažuje Isteník

Praha, 25.2.2019, Za scénou, Idnes, Michal Isteník Dominika Býmová Foto: MAFRA...

Dvě hvězdy seriálu Most! se podělí o hlavní roli letošní premiéry shakespearovských slavností. V Zimní pohádce si vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz