Na Radokovu cenu čeká Budař i Nagano

  1:00aktualizováno  1:00
Po polemikách a rozporuplných ohlasech se dostalo hokejové opeře Nagano zadostiučinění. Je nominována na Cenu Alfréda Radoka za hru roku. V anketě časopisu Svět a divadlo hlasovalo o cenách za rok 2004 šestapadesát kritiků a publicistů.

V kategorii opera, která se letos omezila na původní české texty, budou soupeřit vedle Smolkova a Duškova Nagana ještě Goldflamova Ředitelská lóže a hra Karla Františka Tománka KFT/Sendviče reality.

Na titul Divadlo roku, jehož vítěz bude spolu s výherci dalších kategorií vyhlášen 22. března v pražském Stavovském divadle, nominovali divadelní novináři čtyři scény.

Patří k nim poprvé brněnské Divadlo Husa na provázku, pražské Divadlo Na zábradlí, královéhradecké Klicperovo divadlo, které trofej získalo již čtyřikrát, a Slovácké divadlo z Uherského Hradiště.

Na inscenaci roku byla navržena například představení Kníže Myškin je idiot v režii Vladimíra Morávka v Divadle Husa na provázku a Ibsenova Nora, kterou v brněnském Divadle v 7 a půl nastudoval Jan Antonín Pitínský – čtyřnásobný vítěz této kategorie.

Šance však dostaly i dvě inscenace pražského Divadla Na zábradlí: Jandlova hra Z cizoty v režii Jana Nebeského a Gazdina roba režiséra Jiřího Pokorného. Pátou nominovanou inscenací je Wagnerova opera Bludný Holanďan, již Jiří Heřman a dirigent Petr Kofroň připravili v Plzni.

Z hereček se o cenu utkají Vanda Hybnerová za roli ve hře Důkaz, Daniela Kolářová coby hrdinka hry U cíle a Dana Růžičková z Pitínského nastudování Nory. Mezi herci nasbírali nominace čerstvý nositel filmového Českého lva Jan Budař za roli Stavrogina v Běsech, Boris Rösner za Harpagona a Alois Švehlík za výkon v představení Z cizoty.

Vedle scénografů a hudebních skladatelů čeká na ocenění také pestrá skupina umělců nominovaných v kategorii Talent roku. Herečka Magdalena Borová je od loňska členkou Národního divadla v Praze, zpěvačka Kateřina Jalovcová se prosadila nejen v liberecké opeře, loutkář, herec a muzikant Matija Solce upoutal na festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem, herec David Švehlík našel domovskou scénu v Divadle Na zábradlí a pod jménem Skutr se skrývá režisérský tandem Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.

Součástí slavnostního udílení cen, jehož záznam uvede 23. března ČT 2, bude i vyhlášení vítězné hry soutěže původních divadelních textů psaných v češtině či ve slovenštině. Do finále se z osmapadesáti příspěvků dostalo jedenáct a jejich hrdinové jsou vskutku roztodivní: mimo jiné prezident, zaměstnanci rychlého občerstvení či hvězdy normalizační pop-music v koncentračním táboře.

Fotografie z inscenace opery Martina Smolky Nagano.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

Muzikálová Popelka je na mizině, ruší všechny reprízy. Renč doufá v obnovu

Záběr z muzikálu Tři oříšky pro Popelku

Jen něco málo přes dva měsíce vydržel na repertoáru pražského Kongresového centra muzikál připravený podle Vorlíčkovy...

RECENZE: O strašlivém lobbingu za pesticidy hrají s vtipem a nadsázkou

Záběr z představení Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských...

Europe Connexion: Evaluace kvality a etiky v evropských veřejných zakázkách. Název novinky pražského Divadla Letí bude...

RECENZE: Révai je hrdina, ale Slečně Julii by bez zpěvu bylo mnohem lépe

Záběr z představení Slečna Julie

Ani soustředěný výkon Jana Révaie nezachránil nejnovější inscenaci Strindbergovy klasiky Slečna Julie. Po elektrizující...

Najdete na iDNES.cz