V Českých Budějovicích spolu s primátorem Miroslavem Tetterem podepsal dodatek smlouvy, díky němuž může hlediště zůstat v českokrumlovské zámecké zahradě až do roku 2008.
Původně měly Budějovice jako vlastník této konstrukce, která vadí památkářům, letos točnu zlikvidovat. Odložením lhůty byl získán čas najít novou tvář hlediště, která by byla přijatelná pro všechny.
Budějovice se podpisem dodatku zavázaly, že letos nechají zpracovat studii proveditelnosti jiného typu točny na stávajícím místě v Českém Krumlově, která by vyhovovala požadavkům ministerstva kultury, památkářů, města coby investora
i Jihočeského divadla, které tam hraje.
Jandák řekl, že má nyní na stole už tři různé projekty, které považuje za zajímavé. "Myslím, že se to stává i jaksi prestižní záležitostí pro architekty, aby s tím stavem něco udělali a aby pomohli tomu, aby se divadlo v Krumlově hrálo ještě dalších 300
let - protože ono se tam už hraje 300 let v různých podobách," řekl novinářům.
Točna je v barokní zahradě, jež je společně s městem a zámkem zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Její existence vadí památkářům, odstranit ji doporučil i výbor UNESCO.
Naopak zástupci českobudějovické a českokrumlovské radnice chtějí otáčivé hlediště zachovat tam, kde má svoji tradici i neopakovatelnou atmosféru. Český Krumlov už si nechal zpracovat studii, která navrhuje do zahrady umístit lehkou konstrukci, která by sloužila necelé čtyři měsíce v roce a mimo sezonu byla složená.
Ministr i starostové obou měst dnes zdůraznili, že ze strany UNESCO nikdy nepřišel striktní požadavek na odstranění točny. "Všechny materiály od nich pouze podporují a doporučují požadavek naší instituce památkářů na odstranění točny," zdůraznil
českobudějovický primátor Miroslav Tetter.
Jandák řekl, že po dnešní dohodě napíše UNESCO dopis o svém rozhodnutí a průběžně ho bude informovat o jednáních o nové podobě točny. "Já si myslím, že si to vyřešíme sami, ale protože jsme kultivovaní představitelé české kultury a samosprávy, budeme samozřejmě jednat i s UNESCO a předestřeme jim naše návrhy. Ale poslední slovo budeme mít my," uvedl.
Kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko s točnou v zámecké zahradě nesouhlasí, ale rozhodnutí ministra respektuje. Zdůraznil, že to není situace nová, obdobně se podle něho odsouvá řešení existence této konstrukce už od roku 1995.
Dva roky Slavko považuje za dost prostoru na to, aby se zvážily všechny varianty
na téma moderna versus historická zahrada. Osobně trvá na názoru, že točna do barokní zahrady před Bellarii nepatří. "Z hlediska odborného na tom není co měnit, čas prověří, že většina novodobých zásahů se z podstatné části vždy ukázala jako
nešťastná," řekl.