Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: Kostková jako Jana z Arku je prostě jen „panna“

  8:02
Příběh Jany z Arku, upálené a později prohlášené za svatou, je oblíbeným a častým námětem. Pro výtvarníky, dramatiky i filmaře. Historické látky se nyní ujalo pražské Divadlo pod Palmovkou.
Z inscenace Svatá Jana - v hlavní roli T. Kostková

Z inscenace Svatá Jana - v hlavní roli T. Kostková | foto: Divadlo pod Palmovkou

Není divu. Život nevinné mladé dívky, která dokázala v temných dobách středověku přesvědčit nejen dauphina (a pozdějšího krále) Karla, ale i celý národ o tom, že si ji Bůh vyvolil, aby osvobodila Francii z područí Angličanů, je námětem, který nemá v dějinách obdoby.

Umění a Jana z Arku

Kromě J. B. Shawa napsali hru o svaté Janě například Friedrich Schiller (Panna orleánská) či Jean Anouilh (Skřivánek), na operních scénách zazněla Verdiho Jana z Arku nebo Čajkovského Panna orleánská.

Pokud jde o literaturu, asi nejznámější je Voltairova Panna, znevažující mystický kult Janina panenství, a Život Jany z Arku od Anatola France. Svou fantazii využil i Ferdinand Peroutka v románu Pozdější život Panny.

Z filmů připomeňme alespoň francouzské Dreyerovo Utrpení Panny orleánské, Johanku z Arku Luka Bessona či Johanku z Arku u kůlu, natočenou Italem Robertem Rossellinim.

Divadlo pod Palmovkou si zvolilo dramatizaci, kterou ve dvacátých letech minulého století pod názvem Svatá Jana vytvořil anglický dramatik a nositel Nobelovy ceny George Bernard Shaw. Do češtiny ji přeložil František Tetauer.

Režisér Petr Kracik se rozhodl látku pojmout tradičně, dobově a bez velkých inscenačních výstřelků. Na jevišti tak řinčí brnění, šustí kněžské taláry a hvízdají meče. Jenže to Kracikovo režijní pojetí se zdá být tradiční až příliš, působí místy až otrocky a někdy zbytečně doslovně.

Co přetrvává

George Bernard Shaw napsal Svatou Janu v roce 1923, tedy pouhé tři roky poté, co byla Johanka z Arku po téměř šesti stech let od svého upálení svatořečena. Přesto dramatik nepodlehl sentimentu a jeho hra má kromě nadčasového a stále aktuálního zachycení mocenských čachrů a intrik, vypočítavosti, krutosti a zbabělosti také mnoho vtipných momentů, které si střílejí z lidské povahy, jejíž podstata je, jak se ukazuje, i po mnoha staletích stále stejná.

To jsou momenty, které přenášejí inscenaci do jedenadvacátého století.

Svou hrdinku Shaw vykreslil jako bytost velmi lidskou, dokonce se smyslem pro humor: byť jde často o kouzlo nechtěného. Učinil z ní dívku, která ve své prostotě, jednoduchosti a víře vidí svět možná skutečněji než ti, kteří stojí nohama na zemi a hlasy svaté Markéty nebo svaté Kateřiny jim do ucha nešeptají svá poselství a rady.

Obrázek není k dispozici
Obrázek není k dispozici

V inscenaci Svatá Jana hraje Tereza Kostková se svým otcem (vlevo).

Jana je fascinující bytost, která si za svůj ortel smrti vlastně může sama. Hranici jí vynese její neschopnost cokoli hrát, taktizovat nebo domýšlet "za roh", což je ve spojení s bystrým úsudkem a prořízlou pusou životu nebezpečná kombinace, nejen ve středověku.

Jana prostě do tehdejšího světa nezapadá a nezapadne do něj dokonce ani po své smrti. Když po svém svatořečení nabízí v samém závěru inscenace lidem, že se na zem vrátí jako živá žena, všichni se k ní rozpačitě obracejí zády.

Role světice se v Kracikově inscenaci ujala Tereza Kostková (v alternaci s Marikou Procházkovou), která drží Janu v poloze dětské bezprostřednosti a stavu náboženského nadšení. Janina permanentní extatičnost je v podání Kostkové sice působivá, ale ve chvílích velkých gest působí přehnaně, zbytečně pateticky a někdy také trochu komicky.

Prostě "panna"

Kostková nedává záměrně Janě jako ženě příliš šanci, je to prostě "panna". Čistá bytost, která své ženství pečlivě ukrývá pod oblečením vojáka. Jako žena by ve své době ani uspět nemohla, a tak city rozpustila v lásce k Bohu. "Jsi zamilovaná do náboženství," říká jí biskup při prvním setkání.

Z inscenace Svatá Jana - v hlavní roli T. Kostková

Pouze v jeden moment dává "panna" své city najevo a ani tehdy je nedokáže pořádně pojmenovat, zřejmě proto, že o nich vůbec nepřemýšlí: "Chtěla bych, abys byl vesnické děťátko, abych se s tebou mohla pomazlit," říká svému kapitánovi.

Zatímco první část představení je někdy trochu zdlouhavá, druhá část je dynamičtější a divák konečně odhaluje Janu i jako člověka. Tehdy se dívka přestává skrývat za svou víru v Boha a místo velkých myšlenek vyplouvají na povrch ty obyčejné, lidské a nejniternější. Při Janině výslechu si možná divák vzpomene na brilantní němý snímek Carla Theodora Dreyera z roku 1928 Utrpení Panny orleánské, Dreyer měl však na rozdíl od Kracika k dispozici filmový střih a práci s kamerou, což dokáže napětí podpořit nebo naopak umírnit.

I přesto, že režisér ponechal jeviště téměř "nahé", středověkou atmosféru dotváří kostýmy a rekvizitami. Někdy až příliš, nadbytečně působí například dřevěné štíty, se kterými se rytíři "tahají" po jevišti.

I když příběh svaté Jany stále fascinuje, v Divadle pod Palmovkou ho pojednali trochu fádně. Neurazí, ale bohužel ani moc nenadchne.

G. B. Shaw: Svatá Jana
Divadlo pod Palmovkou Praha, režie P. Kracik, hrají T. Kostková, M. Procházková, R. Jelínek,MM. Preiss a další
Hodnocení MF DNES: 60 %

Herectví je sport. Smysl pro tumor nastavil laťku vysoko, říká Filip Březina

  • Nejčtenější

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46 let.

11. července 2024  8:05

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr, u nás se proslavil rolí ve sci-fi filmu Sexmise

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr, bylo mu 77 let. Čeští diváci ho znají především ze sci-fi komedie Sexmise. Výrazné byly také jeho role ve filmech Kingsajz, Tři barvy: Bílá nebo Kiler. Herectví se...

9. července 2024  11:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vary vyhrál Náhlý záblesk hlubších věcí. Trojan a Owen převzali čestné ceny

Vítězem letošního ročníku karlovarského filmového festivalu se stal britský snímek Náhlý záblesk hlubších věcí. Diváckou cenu si odnesly Mádlovy Vlny, český snímek Mord má Zvláštní ocenění. Čestné...

6. července 2024  15:30,  aktualizováno  20:03

Ubližovala jsem a chci, aby dcera film viděla, říká autorka Zápisníku alkoholičky

Premium

Autorka úspěšných knih Zápisník alkoholičky i Zápisník abstinentky Michaela Duffková už několik let abstinuje a pomáhá závislým na legálních drogách, podobně jako byla v době rodičovského volna tři a...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VE VARU S MIRKOU: Trojan zaspal, Vetchý prohrál a třetí Anděl Páně

Premium

Krásné gesto, traduje se o čtvrteční noci, kterou festival zasvětil hereckým bardům. Generaci Jaromíra Hanzlíka, Petra Kostky, Ivanky Deváté či Dany Syslové přivezl Bartoškův tým na soukromé setkání,...

6. července 2024

SÓLO PRO ŠPINAR: Jak komplikované může být randění u trans žen?

Premium

Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké scény pro kulturní rubriku iDNES.cz v rámci seriálu „Sólo pro“ své vlastní texty. Tento týden...

13. července 2024

TELEVIZIONÁŘ: Nic není vidět. Přesto se Zóna zájmu zaryje do paměti

Dva Oscary, pro nejlepší mezinárodní film a za nejlepší zvuk, získala Zóna zájmu, kterou uvádí nedělní HBO v tuzemské televizní premiéře.

13. července 2024  10:30

Moje souvislost s touto zemí trvá skrze kondomy. To se mi líbí, říká Američan

Premium

Lovestory o české zemi a jejím designu slibuje chystaný snímek Identita. Jeho průvodcem bude odhadce a dražebník Nicholas Lowry, Američan českého původů se silnými a vlastně i dost specifickými pouty...

13. července 2024

Deadpool a Wolverine vtipnou spásou Marvelu. Očekávaný hit ukázal 35 minut

Studio Marvel v rámci celosvětového propagačního turné odhalilo prvních 35 minut nového filmu Deadpool & Wolverine. Předpremiéry v Londýně se zúčastnili i herci Ryan Reynolds (Deadpool) a Hugh...

12. července 2024  20:24

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...