Metráže - honoráže. Jak Vodňanskému rýmoval přes oceán sám Voskovec

  16:57aktualizováno  16:57
O Jiřím Voskovcovi, vztahu k němu, společné korespondenci, jednom výjimečném setkání z roku 1976 a vlastně tak trochu i o své tvorbě vypráví Jan Vodňanský v knize Hledání ztraceného Voskovce.

Jiří Voskovec | foto: Supraphon

Začíná to s úsměvem. Ale nikoli idiota. V předsádce má kniha Hledání ztraceného Voskovce, kterou napsal Jan Vodňanský, citát z jednoho dopisů, jež si dvě osobnosti našeho moderního divadla vyměňovaly: „Pozdravujte pana Skoumala a mějte se velice fajn a buďte pilnej a zdráv a šťasten na té naší potrhlé planetě. Nic jinýho zatím není k mání, tak abysme ji brali tak, jak je, nebo ne?“ napsal Vodňanskému Voskovec.

Fotogalerie

Během 70. let totiž mezi oběma divadelníky panovala poměrně čilá korespondence. Vodňanský posílal Voskovcovi do Ameriky díla, na kterých spolupracoval s Petrem Skoumalem, Voskovec pak Vodňanského zpravoval o pracovních cestách po USA i jinde po světě.

„Dodělal jsem tu film biblický, značné metráže, jenž jako Bible dycky není docela faktický, za to praktický stran honoráže (sic),“ rýmoval Voskovec, když točil „někde ve Španělsku poblíž Malagy“.

Několik Voskovcových pohlednic plných podobných hříček doplňuje příloha knihy. Samo dílo však nevypovídá jen o dopisování. Vodňanský v Hledání ztraceného Voskovce vyjevuje svůj vztah k této personě.

Začíná už v mládí, kdy fascinován předválečnou tvorbou V+W chodil do Divadla ABC na pozdější Werichovy kusy a tajně si sám sebe představoval místo Horníčka. Probouzející se umělec, který místo na Filozofickou fakultu musel na ČVUT, tak měl polovinu slavného dua na dosah. Druhá polovina však dlela za oceánem. „Ten Voskovec je (...) svým způsobem záhadnější, jako by byl zároveň v té či oné situaci a současně zakotven někde mimo čas a prostor,“ popisuje Vodňanský sympatie, jež v něm herec vzbuzoval.

Jakoby mimochodem přitom rekapituluje celou svou uměleckou kariéru – od studentských pokusů přes první celovečerní průlom v Činoherním klubu z dubna 1969 a první zákazy v polovině sedmdesátých let. Zhruba tehdy také začíná korespondence s Voskovcem, která vrcholí návštěvou mistra přímo na Manhattanu.

Vodňanského překvapila střídmost hercova obydlí. „Slunná odpoledne jsme trávili na zahrádce za domem. (...) Tam jsme sedávali u mísy s oříšky a sklenkami bílého vína. Christine Voskovcová občas odběhla studovat novou roli a my jsme si povídali a stále bylo o čem,“ vzpomíná Vodňanský a zmiňuje i dilema, když mu Voskovec nabídl, aby už v USA se ženou zůstali. Knihu vydalo nakladatelství Galén.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

Operní odboráři hrozí stávkou, chtějí hlavu ředitele Národního divadla

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018)

Nespokojenost v operách Národního divadla se stupňuje. Odborové organizace vyhlásily stávkovou pohotovost, jejich...

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz