Dvořák může znovu řídit Národní divadlo. V Brně

  12:48aktualizováno  12:48
Vítězem výběrového řízení na ředitele Národního divadla v Brně je Daniel Dvořák, loni odvolaný ředitel pražské první scény.

Daniel Dvořák | foto: David VotrubaiDNES.cz

Výběrová komise Dvořákovi dala přednost před druhým a třetím v pořadí, Karlem Drgáčem a Karlem Staňkem. Jde ale pouze o doporučení kandidáta, konečné slovo při volbě nového ředitele bude mít městská rada, řekla náměstkyně primátora Barbora Javorová.

Hlasování komise bylo tajné. Členové komise se rozhodovali na základě předložených koncepcí rozvoje divadla, psychologických testů a osobních rozhovorů všech uchazečů, uvedla Javorová.

Připomněla, že jde jen o doporučení a rada může vybrat jakéhokoliv kandidáta, nebo nevybrat žádného. Rada bude o obsazení místa ředitele divadla jednat 16. července.

Dvořák svůj koncept založil na tom, že divadlo stojí nutně před změnou ve směrování divadla. Divadlo se podle něj potýká dlouhodobě s nedostatkem peněz.

"Město Brno dává na kulturu deset procent ročního rozpočtu a to je maximum. Další zdroje peněz pro divadlo jsou už minimální. Prostor je tak vymezen dvěma možnostmi: Buď zachovat status quo a dál hledat peníze a úspory v provozu divadla, nebo si vytknout určité priority, kterým může být jeden soubor nebo část programu, a zbytek produkce omezit," řekl Daniel Dvořák.

Rozhodnutí, kterým směrem se má divadlo v budoucnu ubírat, musí podle něj padnout v co nejkratším čase a mělo by se na něm podílet více subjektů.

"To nemůže rozhodnout jenom nový ředitel, ale také zástupci města jako zřizovatele a další zúčastněné strany," dodal bývalý ředitel Národního divadla v Praze. Změny vzešlé z této odborné diskuse by se podle něj měly projevit už v programu na sezonu 2008 - 2009.

Součástí Dvořákova konceptu je také požadavek na změnu v obsazení vedoucích postů divadla. Vedoucím činohry by se měl stát Zdeněk Plachý, balet by měla na starosti Lenka Dřímalová, šéfem opery by se stal Tomáš Hanus a do čela čtvrtého, nově vzniklého souboru v Redutě by se postavil Petr Štědroň.

Dvořák vedl Národní divadlo v Praze v letech 2002 až 2006. Z funkce jej loni v září odvolal tehdejší ministr kultury Martin Štěpánek kvůli údajným nesrovnalostem v hospodaření; konkrétní důvody však neuvedl.

Způsob odvolání vyvolal bouřlivé debaty mezi divadelníky, dalšími lidmi z kultury i mezi politiky. Dvořák své odvolání označil za bezprecedentní a účelové.

Soutěž na ředitele divadla vyhlásili brněnští radní v květnu. Nový ředitel by měl nastoupit nejpozději 1. září, případně v prvním srpnovém týdnu.

Nový ředitel nahradí ve funkci Zdeňka Prokeše, kterého radní po čtyřech letech ve funkci odvolali letos v dubnu. Neměl prý vizi, kam by se měla scéna se třemi soubory a třemi budovami ubírat. Prokeš kritiku odmítl.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Romeo, Julie a tma. V Dlouhé ožije největší protektorátní láska

Promofotografie k inscenaci Romeo, Julie a tma v Divadle v Dlouhé

Tragický příběh lásky studenta Pavla a židovské dívky Ester v temné atmosféře Prahy za heydrichiády. Novela Jana...

RECENZE: Proč Lachende Bestien mění Ibsenova lékaře v Čapkova pejska?

Záběr z představení Nepřítel lidu, které soubor Lachende Besten uvádí v Divadle...

Kočka leze dírou, pes oknem. Nebude-li sranda, nebude Ibsen. Zní to trochu bláznivě, ale to asi není nic, co by malý...

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz