Dvořák může znovu řídit Národní divadlo. V Brně

  12:48aktualizováno  12:48
Vítězem výběrového řízení na ředitele Národního divadla v Brně je Daniel Dvořák, loni odvolaný ředitel pražské první scény.

Daniel Dvořák | foto: David VotrubaiDNES.cz

Výběrová komise Dvořákovi dala přednost před druhým a třetím v pořadí, Karlem Drgáčem a Karlem Staňkem. Jde ale pouze o doporučení kandidáta, konečné slovo při volbě nového ředitele bude mít městská rada, řekla náměstkyně primátora Barbora Javorová.

Hlasování komise bylo tajné. Členové komise se rozhodovali na základě předložených koncepcí rozvoje divadla, psychologických testů a osobních rozhovorů všech uchazečů, uvedla Javorová.

Připomněla, že jde jen o doporučení a rada může vybrat jakéhokoliv kandidáta, nebo nevybrat žádného. Rada bude o obsazení místa ředitele divadla jednat 16. července.

Dvořák svůj koncept založil na tom, že divadlo stojí nutně před změnou ve směrování divadla. Divadlo se podle něj potýká dlouhodobě s nedostatkem peněz.

"Město Brno dává na kulturu deset procent ročního rozpočtu a to je maximum. Další zdroje peněz pro divadlo jsou už minimální. Prostor je tak vymezen dvěma možnostmi: Buď zachovat status quo a dál hledat peníze a úspory v provozu divadla, nebo si vytknout určité priority, kterým může být jeden soubor nebo část programu, a zbytek produkce omezit," řekl Daniel Dvořák.

Rozhodnutí, kterým směrem se má divadlo v budoucnu ubírat, musí podle něj padnout v co nejkratším čase a mělo by se na něm podílet více subjektů.

"To nemůže rozhodnout jenom nový ředitel, ale také zástupci města jako zřizovatele a další zúčastněné strany," dodal bývalý ředitel Národního divadla v Praze. Změny vzešlé z této odborné diskuse by se podle něj měly projevit už v programu na sezonu 2008 - 2009.

Součástí Dvořákova konceptu je také požadavek na změnu v obsazení vedoucích postů divadla. Vedoucím činohry by se měl stát Zdeněk Plachý, balet by měla na starosti Lenka Dřímalová, šéfem opery by se stal Tomáš Hanus a do čela čtvrtého, nově vzniklého souboru v Redutě by se postavil Petr Štědroň.

Dvořák vedl Národní divadlo v Praze v letech 2002 až 2006. Z funkce jej loni v září odvolal tehdejší ministr kultury Martin Štěpánek kvůli údajným nesrovnalostem v hospodaření; konkrétní důvody však neuvedl.

Způsob odvolání vyvolal bouřlivé debaty mezi divadelníky, dalšími lidmi z kultury i mezi politiky. Dvořák své odvolání označil za bezprecedentní a účelové.

Soutěž na ředitele divadla vyhlásili brněnští radní v květnu. Nový ředitel by měl nastoupit nejpozději 1. září, případně v prvním srpnovém týdnu.

Nový ředitel nahradí ve funkci Zdeňka Prokeše, kterého radní po čtyřech letech ve funkci odvolali letos v dubnu. Neměl prý vizi, kam by se měla scéna se třemi soubory a třemi budovami ubírat. Prokeš kritiku odmítl.

Autoři: ,

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Hanuš hraje Wericha v časech, když se nad básníkem Holanem tančilo a žralo

Luboš Veselý a Miroslav Hanuš si zahrají hlavní roli v novince Švandova divadla...

Hadry, kosti, kůže. Premiéra pražského Švandova divadla vypráví o soužití Vladimíra Holana a Jana Wericha. Toho druhého...

Burian destabilizuje Národní divadlo, míní odbory. Chtějí nový konkurz

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018)

Část odborářů Národního divadla zastupující operu chce výběrové řízení na ředitele první české scény. Stávajícího...

RECENZE: V muzikálu zní písně Elánu lépe než originál. Zabíjí jej však vata

Záběr z muzikálu Voda (a krev) nad vodou

Nový muzikál složený z hitů kapely Elán hudebně funguje, místy nabízí i lepší poslech než originál. V Kalichu si ale...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz