"Důvěra komise mě velmi potěšila, ale nerad bych předbíhal postup," řekl Töpfer MF DNES s tím, že počká až na konečné schválení. "Rád bych ale vrátil divadlo vinohradským divákům," dodal k nominaci. Výběr musí ještě potvrdit rada hlavního města. Jednat o tom bude v příštích týdnech.
Magistrátní komise složená ze zástupců města a divadelních odborníků v minulých dnech vybrala i nového ředitele Švandova divadla. Podle radního Václava Novotného na toto místo doporučila dosavadního šéfa Daniela Hrbka.
Z VinohradV čele vinohradské scény dvanáctou sezonu stojí Jindřich Gregorini, kterému je 72 let a již dříve prohlásil, že odejde do důchodu. Pokud prý Praha vybere jeho nástupce, funkci mu předá a odstoupí. |
Vedení Prahy loni na podzim slíbilo, že postupně vypíše výběrová řízení na ředitele všech deseti divadel. Tehdejší radní pro kulturu Lukáš Kaucký měl představu, že by každý rok na konci léta vypsal dvě až tři výběrová řízení.
Pořadí divadel měla stanovit studie, kterou si zadal zpracovat. V pravidelných výběrových řízeních by se měli obměnit i umělečtí šéfové divadel. S tímto postupem prý byli ředitelé seznámeni a souhlasili s ním.
Podle dřívějších informací ČTK se o místo ředitele Divadla na Vinohradech ucházelo sedm zájemců, mezi nimiž byl také současný umělecký šéf divadla Martin Stropnický či režisér Ivan Rajmont. Do výběrového řízení na ředitele Švandova divadla se přihlásili dva uchazeči.
Ředitelská vizitka
Tomáš Töpfer začal divadelní dráhu v Ostravě, na přelomu 70. a 80. let působil v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Do Prahy se vrátil v roce 1983 do Divadla E. F. Buriana, v letech 1988 až 1998 byl členem souboru Divadla na Vinohradech.
V roce 1995 stál společně s kolegyní Eliškou Balzerovou u zrodu Nadace Fidlovačka, díky níž bylo v roce 1998 po rozsáhlé rekonstrukci otevřeno Divadlo na Fidlovačce v pražských Nuslích. Předtím jeho budova dvě desítky let chátrala. V roce 2006 Töpfer vstoupil do politiky a stal se senátorem za ODS v senátním obvodu Praha 4. Senátorský mandát mu letos na podzim skončí.