Verdikt: Trest smrti

- Spousta lidí, převážně Evropanů, si myslí že trest smrti patří časům dávno minulým, přitom jsou každý rok na základě rozsudku na světě popraveny dva tisíce lidí. K největšímu počtu poprav dochází v Číně, Íránu, Saúdské Arábii a USA.

V současné době je více států, ve kterých byl trest smrti zrušen nebo se v praxi neprovádí. Tam, kde přetrvává nebo byl obnoven, se používají velmi různé metody poprav. V některých zemích jsou tresty smrti vykonávány ukamenováním, stětím, bičováním, pověšením, ale mnoho států se snaží využívat nejmodernějších praktik jako jsou elektrické křeslo, plynová komora nebo smrtící injekce. Některé národy připouštějí více technik poprav, kterými trestají odsouzené.

Nejdiskutabilnějším nástrojem smrti je elektrické křeslo, jehož použití už mnohokrát nezpůsobilo odsouzenému smrt. Poprava se buď musela opakovat nebo byl obviněný propuštěn. Vynalezl ho Harold Brown v roce 1888. Poprava elektrickým proudem trvá teoreticky dvě minuty a rozmezí puštěného proudu se pohybuje mezi 1900 až 2500 voltů. Popravy se smí účastnit ředitel věznice, vězeňský úředník, lékař, elektrikář, oficiální činitelé, novináři, právní zástupci a osoby, které může určit odsouzený. V roce 1982 byla státem New York uveřejněna studie, která uváděla, že soudní proces s odvolacím řízením vyjde průměrně na 1,8 milionu dolarů, což je dvakrát více než doživotní vězení.

Výkon trestu smrti byl zahrnut i v legislativě Československa, poslední poprava byla provedena 2. února 1989, kdy byl v pankrácké věznici pověšen pětinásobný vrah. V roce 1990 byl trest smrti zrušen. V současné době je v České republice možné dostat trest odnětí svobody nad patnáct až do dvaceti let a trest odnětí svobody na doživotí.

mat

Justiční omyly

Několik slavných matematiků 19. století, jako například Laplace, Cournot nebo Poisson, zkoušelo na základě počtu pravděpodobnosti vypočítat, jaký je poměr mezi justičními omyly a rozsudky, které byly vyneseny právem. Poisson se pak věnoval zejména kriminálním přpadům ve Francii. Matematická pravděpodobnost justičního omylu je podle věhlasného učence u hrdelních rozsudků 1:257. Američtí profesoři Hugo Bedau a Michael Radelet ukázali, že jen ve 20. století bylo v USA uznáno 349 lidí vinných za zločiny, jež nespáchali, a dostali trest smrti. Za stejné období bylo 23 nevinných také popraveno. Tato čísla zahrnují jen případy, kdy byl skutečný vrah odhalen, a kdy justiční orgány uznaly omyl. Americké sdružení pro občanské svobody odhaduje, že ve skutečnosti činí počet nevinně popravených 25 .

Z knihy Historie trestu smrti