V galerii vystavují umělci Visegrádu

O s t r a v a - Výstavu dvanácti výtvarníků čtyř zemí Visegrádské skupiny představuje expozice Quadrat v ostravském Domě umění. Umělci vystavují především instalace, videoinstalace, objekty a další práce určené novými médii a věnované tématu paměť. Expozice měla svou premiéru v pořádající polské galerii Bielska BWA v Bielsko-Biale, především její zásluhou se celý projekt Quadrat uskutečnil.
Výstava poputuje i na Slovensko
Po Ostravě poputuje  ještě do Kysúcké galerii v Čadci na Slovensku a do Szolnoku v Maďarsku, kde zabydlí dokonce prostor židovské synagogy.

Českou stranu zastupují tři výtvarníci - Jan Ambrůz, Vratislav Karel Novák a Margita Titlová-Ylovsky, které vybrala kurátorka Libuše Olšáková z Galerie Langův Dům ve Frýdku-Místku, která nahradila v projektu - v trienále Muzeum Beskyd.

"Přístup každého kurátora při výběru autorů byl samozřejmě jiný. V expozici nejde o to představit co nejvíc pohledů. Vybrala jsem významné solitéry, kteří by obstáli v konfrontaci se všemi zúčastněnými stranami," uvedla kurátorka.

Skleněné instalace a světelné kruhy
Jan Ambrůz, vedoucí ateliéru nefigurativního sochařství na brněnské Fakultně výtvarných umění, už do prostoru ostravského Domu umění vstoupil svými skleněnými instalacemi. V těchto postupech pokračuje i při své druhé výstavě, v nichž využívá bambusových stvolů.

Vratislav Karel Novák vystavil svůj objekt nazvaný Planetární stroboskopický stimulátor, objekt utvořený jako systém propojených otáčivých kol vytvářejících světelné kruhy střídavé intenzity v prostoru. "Objekt byl kdysi původně určen pro synagogu v pražské Libni," prozradila kurátorka Olšáková o autorovi, jenž je také znám svou velkou realizací - metronomem - v Praze.

Margita Titlová-Ylovsky, absolventka Akademie výtvarných umění patří k nejvýznamnějším představitelkám své generace. "Autorka pracuje s krystalem rozkládajícím světlo. Je známa svou instalací pod Plečnikovým schodištěm na Pražském hradě. Zajímá ji energie, kterou vyzařuje lidská aura," uvedla Olšáková v souvislosti s kresbou na plexiskle nazvané Ty, které potkáváme.

Fotografie dětí a video performance
Kurátorka Zuzana Sýkorová z Kysúcké galerie v Čadci vybrala trojici výrazných osobností výtvarného umění na Slovensku - Annu Daučíkovou, Vladimíra Kordoše a Vladimíra Popoviče. Daučíková zpracovává své černobílé fotografie dětí, do nichž ve zvětšeném formátu vytváří různé kresby. Performer Kordoš zase ukazuje na videu svou performanci nazvanou Hommage Franze Xaviera Messerschmidta.

Polskou část zastupuje mimo jiné avantgardní umělkyně Izabela Gustowská, která vystavuje videoinstalaci Den zatmění. "Myslím, že objekt aranžuje její zážitky, vzpomínky na babičku z dětství, které na ni mělo velký vliv," prozradil polský výtvarník Zbigniew Salaj, který sám vystavuje v galerii papírové objekty.

Téměř celý jeden sál Domu umění patří i maďarské sekci, v níž je zastoupen i Švýcar žijící již déle v usedlosti v Maďarsku - Heinrich Schorno. Autor vystavuje dřevěné sochy, jakési humorné hračky. Z dalších jsou představeni ještě Gábor Benö Pogány a Márkus Péter.