Smilková chystá hru o carské rodině

O s t r a v a - Poslední noc posledního cara, inscenaci podle hry ruského autora Edvarda Stanislavoviče Radzinského nastudovali herci Komorní scény Aréna v Ostravě. Režijního vedení má na starosti Oxana Smilková, která se tak po pětileté přestávce vrací na zdejší scénu. Do paměti ostravského publika se zapsala především novátorským výkladem her Antona Pavloviče Čechova Višňový sad a Strýček Váňa.
Příběh carské rodiny zaujme
"Myslím si, že příběh vraždy carské rodiny je nejen zajímavý pro Rusko, ale pro všechny lidi, " říká režisérka k obsahu hry, kterou Radzinský napsal před pěti léty.
Podle ní zde totiž nezobrazil jen problematiku týkající se samotné otázky zavraždění carské rodiny.

"Jednoduše řečeno, jde o příběh vraždy, kterou provedou lidé, nevědouce, co činí. Ty, které chtějí zabít,  jsou jiní lidé, to je hlavní téma hry, která se tak přirozeně dotýká každého z nás. Vždy totiž obtížněji tolerujeme druhé."

Podle Smilkové se příběh Radzinského hry adekvátně dotýká problematiky naší společnosti: "Je to přesně o vývoji mezilidských vztahů, které začínají od kontaktů dvou lidí. Stávají se však přirozeně součástí ovlivňující větší komunitu, přirozeně přechází k větší společnosti. Dokonce až na úroveň  samotného státu, tady někde se však může zrodit samotná revoluce."

Složitý text hry přeložila do češtiny
Text hry, kterou se režisérka rozhodla spolu s Terezou Pogodovou přeložit do češtiny, je poměrně složitý, ale i velmi poutavý. "Poslední noc posledního cara je zajímavá i pro mne osobně. Vlastně ani nevím, jestli se v Rusku hraje, přesto si myslím, že jde rozhodně o jednu z nejzajímavějších her, které v současnosti v Rusku vznikly a je důležité ji českému publiku představit."

Režisérka, která se do Arény vrací po delší pauze, hodnotí současný stav zdejšího souboru velmi kladně. "Aréna hodně vyrostla, zvláště co se týká hereckých výkonů, ale i dramaturgický repertoár je velmi zajímavý, "  říká Oxana Smilková.

V inscenaci vystupuje celkem šest postav. Důležité je soupeření dvou táborů: dvou členů z  carské rodiny a dvou příslušníků Státní bezpečnosti, kteří byli odpovědni za vykonání popravy. "Vystupují zde ještě dva lékaři, jsou to maličké postavy, ale symbolizují společnost Sovětského svazu, kdy lidé nemyslí ale jsou prostoduše naučeni vykonávat nařízení."

Na inscenaci se podílel výtvarník Kulikov
Na výtvarné podobě inscenace se podílí režisérčin stálý spolupracovník, výtvarník a sochař Jevgenij Kulikov, pracující v Německu. "Již několikrát do Arény specielně přijel, aby osobně dohlédl na aranžování osvětlení. Protože na tak malém jevišti, s nímž Aréna disponuje, je velmi složité aranžovat kulisy v několika pokojích," tvrdí Smilková.

"Navíc hrajeme ve třech časových rovinách, v době ukončení první světové války, v roce 1938 a v současnosti. Je složité vytvořit scénu tak, aby diváci získali iluzi o skutečných měřítcích této hry," vysvětluje Oxana Smilková, která se s Kulikovem také podílí na výběru hudby.

V inscenaci vystoupí Renáta Klemensová, Gabriela Wilčková, Marek Cisovský, Vladislav Georgiev, Dušan Škubal a René Šmotek.
,