Rodí se film Román pro ženy

aktualizováno 
Jakmile v sobotu režisér Filip Renč poprvé zavelel "Akce!", začal se knižní hit Michala Viewegha Román pro ženy měnit ve stejnojmenný film s hvězdným obsazením. "Vypráví o nevěře, o lásce, o trochu jiných Vánocích a milostném dopise v metru," shrnuje režisér.

"Nemáme vedlejší úmysly. Natočíme film, jenž bude bavit nás i diváky." Viewegh u toho nebude chybět. "Nevím, jestli stihnu první klapku, ale na natáčení budu chodit," říká spisovatel.

Na počátku stála ojedinělá reklamní akce s milostnými dopisy v metru, na níž se Viewegh autorsky podílel. Stala se odrazovým můstkem pro vznik jeho knihy a stejný motiv rámuje i filmový scénář příběhu o matce, dceři a muži, který obě miloval.

"Důvod, proč jsem obsadil do role matky Jany Simonu Stašovou, do postavy dcery Laury Zuzanu Kanoczovou a do úlohy Olivera Marka Vašuta, je prostý. Zapadali zcela přesně do charakteristik postav a byli nejlepší na hereckých zkouškách," vysvětluje Renč. Jeho obsazení schválila i televize Nova, která je tu poprvé hlavním producentem českého filmu pro kina.

Ústřední trojici doplní další zajímavá jména. Miroslav Donutil má prý "krásnou smutnou" roli souseda Žemly, který tajně miluje svou sousedku Janu. Prochází celým příběhem - ale téměř výhradně na balkoně sídlištního bytu. Vlaďka Něrgešová hraje kamarádku Laury Ingrid.

"Ale ne proto, že moderovala SuperStar nebo že by mi ji někdo z producentů nutil. Je to vystudovaná herečka a také prošla konkurzem na jedničku," tvrdí Renč. Mimořádně se těší na natáčení se Stellou Zázvorkovou.

Ambice Románu pro ženy jsou prý jasné - zachovat styl, humor, obsah i drobnokresbu vztahů z knihy a vytvořit nostalgickou komedii se šachově rozehranou partií milostného života hrdinů.

"Hovořím o Románu pro ženy jako o romantické komedii pro muže. Líbí se mi ta slovní hříčka i skutečnost, že nic není na světě jen pro ženy nebo pro muže. Naše světy jsou neoddělitelně propojeny," věří Renč.

Ačkoliv se mistrovství úsměvných romancí připisuje angloamerické tvorbě, režisér namítá, že česká filmová škola je založena právě na vynikajících komediích - ať se jim říká crazy, společenské či romantické.

"Humor by neměl chybět ani v takzvaně vážných filmech, je součástí života i kořením filmu. Navíc si nemyslím, že národní kinematografie mají žánrová specifika. Vznikají jen filmy dobré a špatné, chytré nebo hloupé. Kdekoliv na světě," uvažuje Renč.

Autoři: ,

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz