Tubus nalezený v Císařských lázních skrýval poselství příštím generacím

  15:40aktualizováno  15:40
Milou připomínku sedmdesátých let 20. století vydaly před svou rekonstrukcí karlovarské Císařské lázně. Nad jejich vchodem objevili tubus s fotografiemi, dobovým tiskem a dopisem.

Na tubus nedávno upozornil správce lázní Jaroslav Durdis. Když mu bylo šestnáct let, zúčastnil se coby učeň částečné opravy Císařských lázní v Karlových Varech. Parta restaurátorů tam tenkrát rekonstruovala Zanderův sál a zanechala po sobě neoficiální poselství dalším generacím. Tubus umístila do veduty nad dveřmi sálu.

„Musel jsem ho trochu přesvědčovat, že tam tubus opravdu je. Věděl jsem o něm celých dvaačtyřicet let. Dalo se do něj, co bylo zrovna tehdy po ruce. Kluci hodně hráli fotbal, proto je součástí i časopis Stadion,“ vyprávěl.

Fotogalerie

Kromě něj jsou součástí připomínky také tři fotografie a listina z roku 1973, která opravu popisuje. Podle pamětníka stálo v celém sále lešení, proto nebyl problém schovat tubus dvanáct metrů vysoko. Dokumenty, které obsahoval, jsou nyní součástí výstavy v Zanderově sále.

„Rádi bychom k nim v době rekonstrukce přidali ještě další záležitosti, které v budově objevíme, a udělali časový odkaz. Poté dáme hlavy dohromady a vytvoříme časovou schránku, kterou bychom uložili,“ uvedl Lukáš Siřínek, ředitel zájmového sdružení Císařské lázně.

Podle primátorova náměstka a archeologa Jiřího Klsáka sice objev není možné srovnávat s poselstvími, která se našla například v kostelech nebo jiných historických budovách, i tak ale tubus svoji hodnotu má - především tu pamětnickou.

„Nejcennějším nálezem, u kterého jsem zatím byl, byl tubus z karlovarského divadla. Uložen do něj byl při jeho otevření v roce 1878,“ řekl.

Na jeho existenci přitom upozornil tehdejší městský kronikář Vladislav Jáchymovský. Dozvěděl se o něm při pročítání dobového tisku. „Našli jsem v něm obdobné dokumenty jako tady v Císařských lázních. Byly v něm fotografie radních, tisk, mince a bankovky,“ popsal Jiří Klsák.

Není vyloučeno, že lázně skrývají i oficiální poselství

Když se divadlo po své rekonstrukci otevíralo lidem, nechali nálezci obsah tubusu okopírovat a společně s dalšími pak putovaly do nového tubusu. „Není vyloučeno, že je v Císařských lázních uloženo i něco oficiálního. Tyto věci se dělaly běžně,“ řekl náměstek.

Rekonstrukce Císařských lázní by měla vyjít na 600 milionů korun, přičemž 100 miliony přispěje i stát. Začít by mohla už v příštím roce. Majitelem památky je od roku 2008 kraj, kterému ji převedlo město.

Opravené Císařské lázně se mají stát zázemím Karlovarského symfonického orchestru, který by měl zároveň s ním dostat i nový koncertní sál. Místo v nich bude i pro výstavní prostory a Karlovarský kraj by tam měl mít své informační centrum.

Zanderův sál, jehož interiér je vyzdobený dřevěnými řezbami, by měl sloužit jako prostor reprezentativní. Část budovy by mohl využívat také Balneologický institut Karlovy Vary.

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Ztracený hoch s autismem spadl do řeky, vypátrali ho na poslední chvíli

Policista Petr Balog skočil pro chlapce do řeky Ohře.

Takřka na poslední chvíli se policii podařilo vypátrat autistického chlapce, který v neděli ujel rodičům ze zahrady na...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Další z rubriky

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

Sbírka pomůže zachránit Rudou věž smrti, symbol utrpení muklů

Prohlídka Rudé věži smrti, významné památky zapsané v UNESCO. (13. září 2019)

V moderní mezinárodní památník se vzdělávacím centrem a pravidelným kulturním programem se má v budoucnu proměnit Rudá...

Restaurátoři opraví vzácná kachlová kamna, jsou zalitá cementovou maltou

Restaurátor Michal Raušer u bohatě zdobených kamen regionálního sochaře a...

Restaurátoři si v Chebu převzali vzácná národopisná kamna Williho Russe a pustili se do jejich obnovy. Koncem loňského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz