Nové vedení Chebu předělá rozpočet, odvolaného starostu podporuje petice

  16:36aktualizováno  16:36
V Chebu začalo úřadovat nové vedení radnice v čele se starostou Zdeňkem Hrkalem (ANO). Hned na úvod chce přepracovat rozpočet, který stál za odvoláním starosty Antonína Jalovce (VPM) v minulém týdnu. Na internetu koluje ve prospěch bývalého vedení petice a mluví se o demonstraci.

Nové vedení chebské radnice u jednoho stolu. Zleva místostarostka Eva Horná, starosta Zdeněk Hrkal a místostarosta Michal Pospíšil. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přepracovaný rozpočet by mělo nové vedení města předložit zastupitelům 11. ledna. Pokud se to podaří, čekalo by Cheb rozpočtové provizorium jen přibližně první dva týdny nového roku.

Hospodařit s minimálními výdaji bude radnice muset poté, co minulý čtvrtek zastupitelé odmítli schválit připravený rozpočet a v reakci na to odvolali starostu Antonína Jalovce i místostarostku Gabrielu Lickovou (Koalice pro Cheb).

Jak řekl nový starosta Hrkal, důvodem změn ve vedení města byly také spory uvnitř tehdejší koalice. „Ta měla ve třicetičlenném zastupitelstvu 16 členů, takže rozhodování bylo občas na hraně. V některých chvílích byla atmosféra třaskavá,“ uvedl s tím, že rozhodující pro neschválení rozpočtu byl v první řadě nesouhlas finančního výboru s navrženou variantou.

„Při investicích přes 300 milionů korun bychom vyčerpali veškeré rezervy města, do rozpočtu přitom nebyly zahrnuty některé projekty, které jsou podle nás důležité,“ řekl. Na otázku, zda členové místního ANO rozbili koalici na popud krajského vedení, odpověděl, že o ničem takovém neví.

Odvolaný starosta Antonín Jalovec však míní, že neschválení rozpočtu bylo jen zástupným důvodem. „Je zajímavé, že po celou dobu ANO nemělo vůči rozpočtu jedinou výhradu. A také je s podivem, že nebyl odvolán tehdejší místostarosta Hrkal. Vždyť i ten na rozpočtu pracoval a v radě návrh podpořil,“ konstatoval Jalovec.

Strany chtějí být u prodeje pozemků, tvrdí odvolaný starosta

Nový starosta Hrkal svůj prvotní souhlas zdůvodnil tím, že s rozpočtem odborů, které měl jako místostarosta na starosti, byl až na výjimky spokojen. Podle Jalovce však vedení města udělalo chybu, když ponechalo zástupcům tehdejší opozice křesla ve výborech.

„Pak se nesouhlas finančního výboru s naším rozpočtem dal očekávat. Přece nás opozice nebude podporovat, to je logické,“ dodal. Argumentaci, že rozpočet nebyl řádně připraven, odmítl a za pravý důvod označil rostoucí popularitu bývalého vedení radnice.

„Tradiční strany včetně ANO si byly vědomy, že pokud ve vedení zůstaneme, tak mohou příští komunální volby prohrát. Přitom právě v dalším volebním období se budou rozprodávat pozemky z průmyslového parku Cheb ll. Může se jednat o částku až 700 milionů korun a ty strany rozhodně chtějí být u toho,“ řekl Jalovec.

Internetovou petici proti odvolání bývalého starosty už do dnešního dne podepsalo přes 900 lidí. Na podporu bývalého vedení se také chystá demonstrace, která se má uskutečnit 30. prosince na náměstí krále Jiřího z Poděbrad. 

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Další z rubriky

Každý má hluboko v sobě odpovědi na otázky, které si klade, říká koučka

Akreditovaná osobní koučka Alena Wendlerová

Mentální, osobnostní nebo prostě jen koučink. Slova, se kterými se v posledních letech setkáváme čím dál častěji....

Hygienici zkontrolují nejnavštěvovanější koupaliště v kraji každé dva týdny

léto, koupaliště Michal

Vesměs velice dobrá kvalita vody čeká v těchto dnech na každého, kdo zamíří na koupaliště a k rybníkům v Karlovarském...

Sokolovští policisté hledají seniorku, rodina ji neviděla dva týdny

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté pátrají po pohřešované 73leté Jaroslavě Graňákové z Horního Slavkova. Zmizení oznámila její...

Najdete na iDNES.cz