Začíná rok, ve kterém karlovarský filmový festival oslaví kulatiny

  18:43aktualizováno  18:43
Na lidi z Karlovarského kraje čeká mimořádný rok. Díky chebské průmyslové zóně bude víc práce. A díky kulatinám filmového festivalu se lze těšit i na výjimečné zážitky.

Největší kulturní událostí letošního roku bude 50. ročník mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pro lidi z regionu je významný i příslib dalších pracovních příležitostí, které s sebou nese masivně se rozrůstající průmyslová zóna v Chebu. Jen v tomto roce by měla nabídnout až tisícovku nových pracovních míst.

Vzhledem k poloze poblíž rychlostní silnice R6 je přitom pravděpodobné, že za prací budou do Chebu mířit lidé z celého kraje i z části Tachovska. Letos se také poprvé rozjedou automobily po novém, jihovýchodním obchvatu města Chebu. Stavba, proti které protestovali někteří obyvatelé čtvrtí Háje a Podhrad, by měla z centra odvést tranzitní dopravu směrem na hraniční přechod Svatý Kříž.

Filmový festival letos oslaví padesátiny

Kulturní událostí bude zcela jistě 50. ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Ačkoli přehlídka slaví kulatiny, nechtějí organizátoři zatím prozrazovat detaily. Stejně jako v předchozích ročnících si na ohlášení prvních jmen počkají příznivci filmových Varů do dubna.

„Bude se na co těšit. Mimořádnost tohoto ročníku chceme akcentovat,“ naznačila pouze mluvčí festivalu Uljana Donátová. Jisté je zatím jen to, že se hlavní festivalová trasa prodlouží.

Kromě festivalové Mekky, kterou je hotel Thermal, a Medíny, kterou je Pupp, se do filmového života zapojí i zrekonstruovaný Národní dům. Ten se lidem slavnostně otevře během letošního zahájení lázeňské sezony. V jeho sále se budou konat projekce, čímž ale spojení s festivalem neskončí.

„Bude to jen jedna ze součástí naší spolupráce,“ prozradil před časem Jan Motlík, generální ředitel karlovarské společnosti Axxos Hotel & Spa Management, jež bude Národní dům provozovat.

Změní se horní nádraží, největší bolest lázeňského města

Karlovarské patrioty, kteří se z opravy Národního domu radují, čeká během letošního roku ještě jedna velká radost. Přinese ji oprava horního nádraží, jehož stav řada lidí považuje za největší bolest lázeňského města. Měnit k lepšímu se začne v únoru a hotové bude v listopadu. Nová výpravní budova vychází z projektu architekta Petra Franty.

„Navrhovaná stavba je ve svažitém terénu. Centrálním prvkem je hala s prosklenou střechou, která přechází přes obě střechy a symetricky budovu rozděluje,“ popsal Jakub Ptačinský, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Vzkříšení čeká také českou část léta nevyužívané trati z Aše do bavorského Selbu. Provoz by se mohl obnovit v prosinci.

Už je jasné, kam poputují evropské miliony

Podobu kraje v letošním roce pozmění projekty, na které v posledních letech poslala peníze Evropská unie prostřednictvím ROP Severozápad. Takzvané programové období sice skončilo v roce 2013, počítalo však ještě se dvěma lety na vypořádání projektů.

„V případě Karlovarského kraje jich je obrovské množství. Jen v silnicích máme 1,3 miliardy korun,“ řekl hejtmanův náměstek Petr Navrátil.

K největším investicím patří obchvat Hroznětína a obchvat Chebu. Evropské miliony budou letos vidět i v nemocnicích, například v jejich přístrojovém vybavení. Jedním z míst dalších změn bude karlovarská městská část Tuhnice. Stavební firmy tam pracují hned na několika projektech, které ocení zejména sportovci.

„Karlovy Vary dostanou v první polovině roku několik dárků po sobě,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Přímo u KV Areny to bude venkovní bazén, hala pro míčové sporty a Centrum zdraví a bezpečí. Radnice dotáhne do konce úpravy meandru Ohře, kde vznikne parkoviště, příjezdová silnice a zvedací lávka.

„V roce 2015 se osobně nejvíc těším na padesátý ročník filmového festivalu a půlmaraton,“ řekl primátor. Závod, který se letos poběží centrem lázeňského města potřetí, získal stříbrnou známku Mezinárodní asociace atletických federací. Dostal se tak mezi TOP 50 světových běžeckých závodů, které ocenila.

V létě se rozhodne, zda Cheb získá šanci spolupořádat v roce 2016 krajinnou výstavu, která by mohla znamenat vylepšení další části chebského Poohří. Letos by také měla začít stavba chebské spalovny komunálních odpadů.

Dokončení se dočkají dvě části obchvatu Sokolova, ještě zbývá zahájit stavbu části třetí. Sokolováci se mohou těšit i na vylepšené koupaliště a nová sportoviště.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Pes bránil ženu před útočníkem, ten zvířeti zasadil smrtelné rány nožem

Smrtí psa skončil incident, který se odehrál v pátek večer v Kraslicích na Sokolovsku. Zvíře totiž bránilo ženu před...

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Fotbalisté Pardubic poprvé prohráli, v derby je udolal Hradec Králové

Až v 11. kole druhé nejvyšší fotbalové soutěže vyšli poprvé bodově naprázdno hráči Pardubic. Z východočeského derby v...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

Premium

Při útěku na Západ mu pes pokousal genitálie. Teď muže rehabilitoval soud

Téměř čtyři desetiletí čekal Jürgen Seifert na spravedlnost. Nyní se dnes osmašedesátiletý Němec dočkal. Okresní soud v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Mariánskolázeňský miniaturpark má další přírůstek, zmenšený zámek Lednice

Park Boheminium v Mariánských Lázních představil novou miniaturu. Tou je model zámku Lednice včetně skleníku, zmenšený...

Oprava Císařských lázní se prodraží, řešením je další dotace nebo úvěr

Oprava Císařských lázních v Karlových Varech bude pravděpodobně dražší, než původně předpokládaných 550 milionů korun....

Místo turniketů hlídají vstupy do školy živí lidé, služba se osvědčila

Zavedení systému takzvané dohledové služby na základních školách v Sokolově se radnici osvědčilo. V praxi to znamená,...

Okolo Nejdku vede nová naučná stezka. Zavede i k hornickým stopám v krajině

Novou naučnou stezku v sobotu slavnostně otevřeli u Nejdku. Vyrazilo na ni zhruba padesát zájemců. Okruh vede přes...

Najdete na iDNES.cz