Pro veřejnost se interaktivní expozice otevře v pátek. „Cílem je představit relikviář jako duchovní, historickou i uměleckou památku,“ uvedla při slavnostní předpremiéře nové instalace Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.
Příběh stěhování památky podle ní začal už v roce 2012, kdy památkový ústav vypsal architektonickou soutěž zaměřenou především na rekonstrukci Pluhovského paláce a hradního areálu.
Celková částka za novou expozici se vyšplhala na 170 milionů korun, největší část peněz stála rekonstrukce samotného paláce. Většinu platil stát prostřednictvím dotačních titulů ministerstva kultury, částí se podílel i Národní památkový ústav.
Součástí nové expozice jsou i dva krátké dokumenty režisérky Theodory Remundové. První zachycuje celý příběh relikviáře, který začíná ve třetím století, kdy byli umučeni svatý Jan Křtitel, svatý Maur a svatý Timotej, jejichž kosterní ostatky relikviář obsahuje.
„Do dokumentu jsem zakomponovala i dobrodružství z 80. let minulého století, kdy byla památka znovu objevena,“ řekla o svém příspěvku k expozici Theodora Remundová. Její druhé krátké dílo pak přibližuje restaurování památky. „Je to i pocta umu českých restaurátorů,“ uvedla režisérka.
Relikviář svatého Maura je po korunovačních klenotech nejcennější movitou památkou Česka. Znovuobjeven byl 5. listopadu 1985 týmem kriminalisty Františka Maryšky.
Hodnotě památky odpovídají i bezpečnostní opatření v expozici. Každý, kdo vstupuje k relikviáři, musí projít detekčním rámem. Samotný relikviář pak chrání tři a půl centimetru tlusté sklo, které má odolat i palbě z automatických zbraní.
Další expozice představí „tekutý poklad“
Podlaha hradní kaple však obsahovala ještě jeden poklad - lahve francouzských vín a koňaků. Zatím jsou bezpečně uložené v depozitáři.
„Tekutý poklad“ se dočká samostatné expozice. „Tu bychom chtěli veřejnosti zpřístupnit na konci příštího roku,“ uvedl kastelán bečovského hradu a zámku Tomáš Wizovský.
Tato část expozice ovšem nebude určená dětem. „Bude totiž spojená s degustací vín,“ vysvětlil kastelán. A to dokonce z vinic, které si oblíbili členové rodu Beaufort - Spontin. „To francouzské vinařství stále existuje,“ dodal kastelán.