Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Relikviář sv. Maura zdobí mytický ropuší kámen, ukázalo čištění

  9:09aktualizováno  12:22
Unikátní objev učinili odborníci při čištění relikviáře sv. Maura na zámku Bečov. Mezi ozdobami národní kulturní památky nesmírné hodnoty objevili i takzvaný ropuší kámen. Odborná expertiza potvrdila, že nejde o minerál, ale opravdu o objekt, který byl v raném středověku opředen řadou mýtů. Zároveň na zámku finišuje příprava prostor pro vystavení relikviáře.
Mezi kameny, které zdobí relikviář svatého Maura, objevili odborníci při...

Mezi kameny, které zdobí relikviář svatého Maura, objevili odborníci při čištění i takzvaný ropuší kámen. | foto: ČTK

Ropušího kamene si všimla Růžena Gregorová z Geologicko-paleontologického oddělení Moravského zemského muzea, která se ropušími kameny zabývá. Paleontologové až v novověku zjistili, že ve skutečnosti jde o zkamenělý zub druhohorní ryby.

Podle kastelána zámku a hradu Bečov Tomáše Wizovského byl objev dílem náhody.

Mezi kameny, které zdobí relikviář svatého Maura, objevili odborníci při čištění i takzvaný ropuší kámen.

„Paní Gregorová sledovala záběry v televizi z ukládání ostatků do relikviáře sv. Maura a všimla si jednoho z kamenů, který relikviář zdobí. Hned druhý den se s námi spojila. Její domněnka se pak potvrdila,“ popsal Wizovský.

Jak Gregorová uvedla, ve středověku, kdy ještě lidé neznali původ zkamenělin, nacházeli nejrůznější pozůstatky života z minulosti a hledali pro ně vysvětlení.

Zuby pravěké ryby Scheenstia mají kulovitý tvar, protože byly uzpůsobeny k drcení vápenných schránek vodních živočichů. Zřejmě ale lidem připomínaly boule na hlavě ropuchy, a tak se vžila představa, že vznikají v hlavách starých ropuch.

Ropušímu kameni se ve středověku připisovaly léčivé účinky, měl také nositele chránit před jedy, podle pověr uměl jed detekovat a neutralizovat. Proto se ropuší kameny používaly v prstenech panovníků.

Nález v Bečově je ale v mnoha ohledech významnější a podle Gregorové jde o senzaci. „V anglických sbírkách jsou zachovány prsteny, které obsahují ropuší kameny, ale nejstarší je ze 14. století a všechny ostatní jsou mladší, 16. nebo 17. století. V 18. století pak už tento mýtus odeznívá,“ popsala Gregorová. 

Dva ropuší kameny zjistila Gregorová i na koruně, kterou byl v roce 1349 korunován Karel IV. v německých Cáchách králem Svaté říše římské. Nález na relikviáři v Bečově, který pochází z první čtvrtiny 13. století, je ale zatím nejstarším potvrzeným nálezem ropušího kamene.

Relikviář sv. Maura nyní prochází odborným čištěním, které provádí restaurátor Andrej Šumbera. Ten také po upozornění, že by jeden z kamenů mohl být ropuším kamenem, asi centimetrový objekt z výzdoby vyndal, aby mohl být podroben detailnímu zkoumání. Po otočení bylo pod mikroskopem jasně vidět, že nejde o přírodní minerál, ale o zub, který je zvenku obalen sklovinou a uvnitř má výduť. Po potvrzení byl ropuší kámen vrácen zpět mezi ostatní drahokamy na relikviáři.

Na zámku už je vše připraveno

V Bečově právě vrcholí přípravy na opětovné zpřístupnění relikviáře sv. Maura. Jedna z nejvzácnějších movitých památek na českém území se přestěhuje do nových prostor v Pluhovských domech, kde vzniká také nová expozice.

„Relikviář bude v unikátní bezpečnostní vitríně. Veřejnosti by měla být památka zpřístupněna 24. listopadu,“ řekl kastelán zámku a hradu Bečov Tomáš Wizovský.

„Momentálně jsme ve velkém finále, připravují se přístupové komunikace, v expozici vrcholí práce a připravuje se kolaudace,“ uvedl Wizovský. 

Bezpečnostní vitrínu pro relikviář sv. Maura vytvořila podle něj společnost Lotech. „Je to etablovaná česká firma, která vytvořila momentálně nejbezpečnější vitrínu na českém území. Celá prostora je klimatizována, řízena a monitorována,“ popsal.

Trezorová vitrína váží několik tun a podlaha místnosti, ve které se nachází, musela být kvůli tomu speciálně zpevněna. Vitrína je protkaná moderní elektronikou, měla by zajistit maximální bezpečnost, ale také optimální podmínky pro relikviář. 

Relikviář, tedy obdélníková schránka na ostatky svatých, má rozměry 140 krát 42 centimetrů a je 65 centimetrů vysoká. Zdobí ji 12 reliéfů, pozlacených stříbrných sošek, drahokamy a polodrahokamy, filigrány. Jedná se o druhou nejvzácnější zlatnickou památku po korunovačních klenotech a nejvýznamnější románskou klenotnickou památku na českém území.

Ve vitríně bude schránku z počátku 13. století chránit masivní ocelová konstrukce a více než tři centimetry tlusté sklo.

Relikviář byl dosud umístěn v bečovském zámku. Nyní ho návštěvníci uvidí v takzvaných Pluhovských domech, jejichž přestavba v současné době vrcholí. Celkové náklady na zpřístupnění památky, zahrnující rekonstrukci renesančního paláce nebo přípravu expozic, jsou 250 milionů korun.

Relikviář svatého Maura však není jediným pokladem, který budou Pluhovské domy uchovávat. Součástí expozice bude i unikátní historická sbírka alkoholických nápojů z 19. století, která byla v 80. letech 20. století objevena společně s relikviářem. Sbírka je stále v dobré kondici a odborníci se shodují, že svojí cenou snese srovnání s lahvemi šampaňského vylovenými z Titaniku.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ašský fotograf zjistil, že zrzavé modelky si rády pospí, než se vydají posnídat

Už roky zachycuje amatérský fotograf Pavel Černý z Aše volně žijící zvířata v jejich přirozeném domově. Jakmile za...

Vyhazovače někdo zastřelil a spálil, trojici obžalovaných ale chybí motiv

Vyhazovač Antonín S. byl známou postavou karlovarských diskoték. Dvoumetrového hromotluka, který vážil 170 kilogramů, ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dívence se na krku zaseklo záchodové prkénko, vysvobodili ji až hasiči

Hasiči z Chodova si mohou do statistik připsat zásah, s nímž se dosud nesetkali. Malou dívenku museli zbavit...

Řidič skončil v paletě s minerálkami, vody vypadly z jedoucího náklaďáku

Že se na silnici potká s překážkou v podobě palety plné minerálních vod, to asi ani ve snu nenapadlo řidiče osobního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bezbariérovou poštu zruší, zůstane ta s dvěma schodišti, štve Mariánské Lázně

Šok a zklamání. Tak reagují starostové měst v Karlovarském kraji na zprávu České pošty o tom, které pobočky zruší....

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Slunce, štěpka či odpad. Cheb hledá možnosti alternativních zdrojů energie

Solární elektrárny, ohřev užitkové vody za pomoci slunce, tepelná čerpadla či vzkříšení projektu spalovny komunálních...

Na Doupově cvičili čeští i slovenští vojáci, trénovali boj proti dronům

Vojenský újezd Hradiště na Karlovarsku zažil další velké vojenské cvičení. Tentokrát se zde sešli čeští a slovenští...

Zdravotní handicap není překážkou, důkazem toho je sokolovský Pohárek

Největší a nejvýznamnější akce zdravotně znevýhodněných lidí v Karlovarském kraji, to je jubilejní 20. ročník para...

Jubilejní medaile i originální lahve. Mattoni muzeum rozšířilo expozici

Předměty z původního archivu firmy Heinricha Mattoniho doplní expozici muzea značky v Kyselce. Přesouvá se do něj část...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...