Lidská práva řešme mimo sport, hájil Zeman před studenty cestu do Soči

  15:19aktualizováno  15:19
Olympiáda má zůstat sportovní akcí a neměla by se do ní míchat politika. Porušování lidských práv by se tedy mělo probírat jen na politické úrovni a tato debata nesmí rušit sportovní soutěž. To řekl při úterní debatě se studenty ostrovského gymnázia prezident Miloš Zeman, který se do Soči chystá.

Prezident Miloš Zeman přijel na besedu se studenty ostrovského gymnázia. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O postoj hlavy státu k olympiádě v Rusku se zajímala studentka sexty Tereza Jandová. "Jaký je váš osobní názor na to, že někteří zahraniční politici odmítají svou účast na nadcházející olympiádě v Soči kvůli údajnému porušování lidských práv v Rusku?" otázala se.

Fotogalerie

"Já jedu do Soči na pozvání Českého olympijského výboru. Jedu tam proto, abych podpořil naše sportovce," odvětil Miloš Zeman a doplnil, že v Soči jej čeká ještě další program a sice setkání s bývalými olympioniky, kteří tam jsou čestnými hosty.

Olympiádu v Soči považuje prezident za sportovní, nikoli politický podnik. "Nedělejme z olympiády politickou záležitost. Snažme se, aby se výhrady vůči porušování lidských práv říkaly při politických jednáních a aby se těmito výhradami nerušila sportovní soutěž, která by měla být pokud možno apolitická," uvedl.

Někteří státníci do Ruska nepřijedou

Kvůli porušování lidských práv v Rusku odřekli účast na zimních olympijských hrách třeba německý prezident Joachim Gauck, eurokomisařka Viviane Redingová či francouzský prezident Francois Hollande.

Rusko dlouhodobě čelí kritice kvůli porušování lidských práv a šikanování opozice. Vlnu nevole také vyvolal letos schválený kontroverzní zákon, který zakazuje "propagaci homosexuality". Podle kritiků porušuje lidská práva sexuální menšiny (více čtěte zde).

"Chtěl bych varovat před už třetím opakováním nesmyslu, který se v historii olympiád stal. Kdy se jednou z politických důvodů nejelo na olympiádu v Los Angeles a čtyři roky potom se nejelo na olympiádu v Moskvě," řekl Miloš Zeman ostrovským studentům.

Studenty zajímala amnestie i globální oteplování

Na prezidentskou návštěvu čekalo v úterý v gymnaziální tělocvičně více než pět stovek studentů. "Odhadl bych, že devadesát procent z vás se přiklání k hodnotě individuálního úspěchu, který, kdyby nebyl, tak všichni zchudneme a všichni zblbneme a budeme rovnostářské stádo," slyšeli od něj hned v úvodu studenti, když přemítal o pravici a levici.

Prezident zažil ve škole přátelskou atmosféru a besedu, která se obešla bez kontroverzních otázek. Studenty zajímal kromě účasti na olympiádě třeba jeho pohled na víceletá gymnázia, proč se chtěl stát prezidentem, amnestie či názor na globální oteplování, které zpochybňoval jeho předchůdce Václav Klaus.

Autoři: ,

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Ztracený hoch s autismem spadl do řeky, vypátrali ho na poslední chvíli

Policista Petr Balog skočil pro chlapce do řeky Ohře.

Takřka na poslední chvíli se policii podařilo vypátrat autistického chlapce, který v neděli ujel rodičům ze zahrady na...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž pohlavně zneužíval děti svých známých a partnerek, říká žalobce

Jednapadesátiletý muž čelí obvinění ze znásilnění dětí. Obvinění od počátku...

Před plzeňským krajským soudem stanul jednapadesátiletý Ladislav P. obžalovaný z pohlavního zneužívání dětí na...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Další z rubriky

Nadšenci zachránili zchátralý kostel u Varů, teď v něm pořádají prohlídky

Kostel svaté Anny v Sedleci se kromě oprav zvětralé omítky a nového nátěru...

Svou původní podobu získal po čtrnáctiletém úsilí zpět kostel sv. Anny v Sedlci u Karlových Varů. Obnovuje jej sdružení...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Další zpřístupněné chodby dolu Jeroným přiblíží historii hornictví

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund kontroluje stropy v dole Jeroným.

Ještě atraktivnější by mohl být pro turisty důl Jeroným na Sokolovsku. Muzeum Sokolov a jeho partneři zkouší uspět s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz