Nové vedení Varů stoplo několik zakázek, chce o nich rozhodnout znovu

  8:24aktualizováno  8:24
Změnu několika rozhodnutí ze zhruba dvou desítek pozastavených zakázek navrhlo nové vedení Karlových Varů. Primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová je stopla hned po svém zvolení v polovině listopadu. Zastupitelé o nich rozhodnou příští týden.

Magistrát města Karlovy Vary. | foto: MAFRA

Za nejpalčivější projekt ze všech pozastavených zakázek vidí noví karlovarští radní plánované opravy patnácti městských budov takzvanou EPC formou, kterou mají zaplatit úspory na energiích. Proto jej chtějí zrušit.

„V případě EPC jde o 290 milionů, město na to může získat dotaci ve výši 26 milionů, ušetří pět milionů ročně. Z našeho pohledu je to neekonomická věc,“ uvedla náměstkyně pro majetek Hana Zemanová.

Podle ní to ale neznamená, že by radní o energetické úspory nestáli. „Naopak. Budeme hledat řešení, jak jich dosáhnout, ale v podstatě nám vadily finanční podmínky,“ řekla.

Bývalý primátor Petr Kulhánek ale uvedl, že netuší, kde se vzala informace, že EPC projekty bude z většiny financovat město a jen malá část bude z jiných zdrojů. „To by samozřejmě popíralo podstatu EPC projektu,“ upozornil.

Objem prací podle něj činí zhruba 290 milionů, ale větší část má krýt investice společnosti, která vyhrála výběrové řízení, ta si investici umořuje z budoucích úspor. Menší část pak kryje státní dotace.

„Je tam samozřejmě také spoluúčast města – ne zcela všechny práce lze zahrnout do skupiny, která povede k energetickým úsporám,“ doplnil.

Konkrétní části investice podle něj měla určovat smlouva, kterou měl navrhnout administrátor zakázky po vyhlášení vítěze výběrového řízení. Tu mělo schvalovat město.

Lesy dostanou dvoumilionovou finanční injekci

K rozhodnutí dospělo nové vedení radnice také v případě zakázek Lázeňských lesů. Společnost řeší potíže kvůli extrémnímu suchu a výhledové napadení smrků kůrovcem. Organizace proto požádala město o navýšení příspěvku s tím, že kvůli převisu nabídky kalamitního a kůrovcového dříví na českém i německém trhu došlo k drastickému propadu cen. Bývalí radní nechali rozhodnutí na svých nástupcích.

„Řešil jsem problematiku s panem ředitelem Lázeňských lesů a našli jsme malinko jinou cestu,“ uvedl náměstek pro investice Petr Bursík. Těžbu dřeva mají podle dohody provádět Lázeňské lesy vlastními silami, až se potvrdí kůrovcová kalamita. Existuje podle něj předpoklad, že už bude poměrně značná část českých lesů vytěžená a cena dřeva opět poroste.

„Věřím tomu, že by cena dřeva měla jít opět nahoru. Standard byl kolem 1 500 korun za kubík, teď cena klesla na 900 korun za kubík. Předpoklad je, že by se to v čase vrátilo zpátky na původní hodnotu,“ popsal Petr Bursík. Lázeňské lesy podle něj přijdou krátkodobě o zisky, s čímž jim město pomůže finanční injekcí. Ta by mohla činit asi dva miliony korun.

Původní rozhodnutí chtějí radní změnit také v případě budoucího nájmu zatím neexistujícího občerstvení Café Rolava. Zastupitelům doporučí, aby materiál zrušili. „Ve chvíli, kdy nevíme, jaký bude osud stavby, není diskuze o nájemci předmětná,“ řekla Hana Zemanová.

Namísto Café Rolava je nyní pouze staveniště, neboť společnost se zatím nedohodla s magistrátem na podmínkách. Podle Petra Bursíka ale město chce, aby občerstvení dokončila.

Vedení radnice pustilo i zakázku související s dostavbou domova pro seniory ve Staré Roli, podrobně však prověří projektovou dokumentaci. V případě některých akcí je už ale na zrušení příliš pozdě. Náměstkovi Tomáši Trtkovi se například příliš nezamlouvá takzvaná pasportizace městského majetku, tedy jeho zmapování za zhruba 17 milionů korun.

„Vadí nám obecně ten princip. Budeme muset udělat řadu dalších kroků, aby výnosnost programu vůbec byla,“ řekl.

  • Nejčtenější

Pes bránil ženu před útočníkem, ten zvířeti zasadil smrtelné rány nožem

Smrtí psa skončil incident, který se odehrál v pátek večer v Kraslicích na Sokolovsku. Zvíře totiž bránilo ženu před...

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Školy lákají žáky na nové obory, nově se v kraji budou učit pivovarníci

Ze širší nabídky oborů budou pro příští rok vybírat žáci devátých tříd v Karlovarském kraji. Přibudou na čtyřech...

Místo turniketů hlídají vstupy do školy živí lidé, služba se osvědčila

Zavedení systému takzvané dohledové služby na základních školách v Sokolově se radnici osvědčilo. V praxi to znamená,...

Oprava Císařských lázní se prodraží, řešením je další dotace nebo úvěr

Oprava Císařských lázních v Karlových Varech bude pravděpodobně dražší, než původně předpokládaných 550 milionů korun....

Natřou to Pístovu, dobrovolníci koupí barvy a opraví skautský tábor

Nadšenec Tomáš Richter zvolil netradiční formu pomoci pro skautský tábor z 30. let minulého století v Pístově u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz