Nové vedení Varů stoplo několik zakázek, chce o nich rozhodnout znovu

  8:24aktualizováno  8:24
Změnu několika rozhodnutí ze zhruba dvou desítek pozastavených zakázek navrhlo nové vedení Karlových Varů. Primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová je stopla hned po svém zvolení v polovině listopadu. Zastupitelé o nich rozhodnou příští týden.

Magistrát města Karlovy Vary. | foto: MAFRA

Za nejpalčivější projekt ze všech pozastavených zakázek vidí noví karlovarští radní plánované opravy patnácti městských budov takzvanou EPC formou, kterou mají zaplatit úspory na energiích. Proto jej chtějí zrušit.

„V případě EPC jde o 290 milionů, město na to může získat dotaci ve výši 26 milionů, ušetří pět milionů ročně. Z našeho pohledu je to neekonomická věc,“ uvedla náměstkyně pro majetek Hana Zemanová.

Podle ní to ale neznamená, že by radní o energetické úspory nestáli. „Naopak. Budeme hledat řešení, jak jich dosáhnout, ale v podstatě nám vadily finanční podmínky,“ řekla.

Bývalý primátor Petr Kulhánek ale uvedl, že netuší, kde se vzala informace, že EPC projekty bude z většiny financovat město a jen malá část bude z jiných zdrojů. „To by samozřejmě popíralo podstatu EPC projektu,“ upozornil.

Objem prací podle něj činí zhruba 290 milionů, ale větší část má krýt investice společnosti, která vyhrála výběrové řízení, ta si investici umořuje z budoucích úspor. Menší část pak kryje státní dotace.

„Je tam samozřejmě také spoluúčast města – ne zcela všechny práce lze zahrnout do skupiny, která povede k energetickým úsporám,“ doplnil.

Konkrétní části investice podle něj měla určovat smlouva, kterou měl navrhnout administrátor zakázky po vyhlášení vítěze výběrového řízení. Tu mělo schvalovat město.

Lesy dostanou dvoumilionovou finanční injekci

K rozhodnutí dospělo nové vedení radnice také v případě zakázek Lázeňských lesů. Společnost řeší potíže kvůli extrémnímu suchu a výhledové napadení smrků kůrovcem. Organizace proto požádala město o navýšení příspěvku s tím, že kvůli převisu nabídky kalamitního a kůrovcového dříví na českém i německém trhu došlo k drastickému propadu cen. Bývalí radní nechali rozhodnutí na svých nástupcích.

„Řešil jsem problematiku s panem ředitelem Lázeňských lesů a našli jsme malinko jinou cestu,“ uvedl náměstek pro investice Petr Bursík. Těžbu dřeva mají podle dohody provádět Lázeňské lesy vlastními silami, až se potvrdí kůrovcová kalamita. Existuje podle něj předpoklad, že už bude poměrně značná část českých lesů vytěžená a cena dřeva opět poroste.

„Věřím tomu, že by cena dřeva měla jít opět nahoru. Standard byl kolem 1 500 korun za kubík, teď cena klesla na 900 korun za kubík. Předpoklad je, že by se to v čase vrátilo zpátky na původní hodnotu,“ popsal Petr Bursík. Lázeňské lesy podle něj přijdou krátkodobě o zisky, s čímž jim město pomůže finanční injekcí. Ta by mohla činit asi dva miliony korun.

Původní rozhodnutí chtějí radní změnit také v případě budoucího nájmu zatím neexistujícího občerstvení Café Rolava. Zastupitelům doporučí, aby materiál zrušili. „Ve chvíli, kdy nevíme, jaký bude osud stavby, není diskuze o nájemci předmětná,“ řekla Hana Zemanová.

Namísto Café Rolava je nyní pouze staveniště, neboť společnost se zatím nedohodla s magistrátem na podmínkách. Podle Petra Bursíka ale město chce, aby občerstvení dokončila.

Vedení radnice pustilo i zakázku související s dostavbou domova pro seniory ve Staré Roli, podrobně však prověří projektovou dokumentaci. V případě některých akcí je už ale na zrušení příliš pozdě. Náměstkovi Tomáši Trtkovi se například příliš nezamlouvá takzvaná pasportizace městského majetku, tedy jeho zmapování za zhruba 17 milionů korun.

„Vadí nám obecně ten princip. Budeme muset udělat řadu dalších kroků, aby výnosnost programu vůbec byla,“ řekl.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Na řadě běžkařských tras v Krušných horách stále leží spadlé stromy

Magistrála u Bublavy. (17. 1. 2019)

S kontrolou běžkařských tras po víkendovém sněžení a větru začali rolbaři, revírníci a zástupci společnosti První...

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

Ilustrační snímek

Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle...

Pravoslavní očistili svou duši mrazivou koupelí u Svatošských skal

Pravoslavní věřící oslavili svátek Zjevení Páně očistnou koupelí v ledové vodě...

Ve sváteční náladě dorazilo během soboty několik desítek pravoslavných věřících do výletní restaurace Jan Svatoš ve...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz