Kraj už teď ví, že Císařské lázně budou po rekonstrukci ztrátové

  16:18aktualizováno  16:18
Kraj už zná základní provozní model Císařských lázní v Karlových Varech. Poté, co hejtmanství tuto národní kulturní památku opraví, měla by její každoroční celková bilance vykazovat bez krajského příspěvku minus dva miliony korun.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Výdajová stránka by měla činit 7,276 milionu korun, příjmová 6 milionů. První rok, kdy budeme mít pouze půlroční provoz, tak je tam rozdíl milion korun. Pokud přistoupíme k letům následujícím, tak první celý rok provozu by měly výdaje činit 14,5 milionu, příjmy pak 12,5 milionu korun,“ popsala vedoucí odboru řízení projektů krajského úřadu Květa Hryszová.

Příjmovou stránku mají podle předpokladů tvořit muzejní expozice, exkurze a nájemní jednotky. Ke kulturnímu využití by měla budova sloužit z 82 procent.

Jednou z hlavních výdajových položek Císařských lázní bude vytápění. Společnost Intar, která je podepsaná pod projektovou dokumentací obnovy, přinesla několik možností.

Podle hejtmančina prvního náměstka Martina Hurajčíka ale neprošly ty, které by mohly kvůli zásahu do podloží ohrozit prameny, či třeba varianty týkající se tepelných čerpadel.

Fotogalerie

„Jsou to varianty velmi neekonomické. Tepelná čerpadla by musela být někde na střeše, kde už není místo, takže se jako nejvhodnější jeví dálkové centrální vytápění,“ uvedl náměstek.

Zmínil rovněž, že se Císařské lázně v současné době nevytápějí. Jsou uzavřené a není zapotřebí v nich temperovat. Provozní náklady by měly kraj a Karlovy Vary platit půl na půl.

„Je uzavřené memorandum o spolupráci, které předpokládá dělení provozních nákladů v případě umístění sálu pro nějaké symfonické těleso,“ upřesnila Květa Hryszová.

Císařské lázně

Pseudorenesanční budova vznikla v letech 1893 až 1895 podle projektu  vídeňských architektů F. Fellnera a H. Helmera na pozemcích bývalého měšťanského pivovaru. Slavnostního otevření se dočkala 5. 5. 1895. Císařské lázně bývaly reprezentativním lázeňským zařízením s nejmodernějším provozem v tehdejší rakousko-uherské monarchii. Od roku 1994 byly uzavřené a chátraly. V roce bezplatně převedly Karlovy Vary 2008 budovu kraji.

O vestavbě sálu do zhruba 150 milionů korun, který bude vyhovovat Karlovarskému symfonickému orchestru, rozhodli městští zastupitelé v letošním roce. Jak se k investici postaví nové vedení Karlových Varů zatím není jasné. S penězi na opravu budovy ale počítá.

„Našemu závazku finanční spoluúčasti na rekonstrukci památky dostojíme. V návrhu rozpočtu na příští rok máme připraveno 50 milionů korun. Podle toho, kdy rekonstrukce začne, můžeme částku rozdělit,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová.

Do konce letošního roku mají krajští radní také rozhodnout o tom, jak naloží s výběrovým řízením na dodavatelskou firmu. To má za sebou již první kolo, jenomže jej vyhlásil už neexistující spolek Císařské lázně. „Advokátní kancelář nám zpracovala doporučení, které bude radě předkládat na následujícím jednání,“ uvedla Květa Hryszová.

Rekonstrukce Císařských lázní by měla začít zjara a potrvá několik let. „Nacházíme se ve finální fázi, máme připravenou veškerou dokumentaci,“ řekl Martin Hurajčík.

Náklady na rekonstrukci se vyšplhají na více než půl miliardy korun. Kromě kraje a města se na nich má 250 miliony podílet také stát.

Symfonici potřebují sál, ukazuje lidem videoklip

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Karlovy Vary prodaly rybník, jehož voda před časem vyplavila prodejnu

Hasiči odčerpávají vodu z rybníka v Rosnicích na Karlovarsku. Rybník je...

Nevyužívané vodní plochy se zbavily Karlovy Vary. Soukromému zájemci město prodalo rybník u odbočky ze čtvrti Stará...

Do štol pod Komorní hůrkou se lidé poprvé podívají snad už v srpnu

Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR umisťuje do  štoly v sopce...

Do Goethovy štoly pod Komorní hůrkou se co nevidět vrátí výzkumníci. Letos mají v plánu prokopat zbylou část chodby až...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Najdete na iDNES.cz