NPÚ vycházel z výsledků nedávno dokončeného výzkumu architektury ze 60. a 70. let minulého století. Do tohoto období spadá otevření aktuální prosklené železobetonové kolonády ve funkcionalistickém slohu.
Podnětem se bude zabývat ministerstvo kultury. V případě, že objekt kulturní památkou vyhlásí, bude demolice kolonády z jakéhokoliv důvodu velice obtížná, spíše nemožná.
Město referendum o kolonádě mařilo, zlobí se Karlovarští a chystají žalobu![]() |
„Garantem výzkumu architektury ze 60. a 70. let bylo metodické centrum moderní architektury Národního památkového ústavu v Brně. Loketské pracoviště ústavu na tomto výzkumném projektu pouze participovalo,“ uvedla za územní odborné pracoviště památkářů v Lokti Linda Sudová.
Samotný výběr budoucích možných kulturních památek, mezi které se dostala i Vřídelní kolonáda, pak měla na starosti odborná komise pražského generálního ředitelství NPÚ.
Ministerstvo zatím kolonádu neřeší
O tom, v jakém stádiu záměr nyní je, nechce Linda Sudová spekulovat. „Ministerstvo nás zpravidla neinformuje o jím vedených správních řízeních. Pouze o jejich výsledku,“ vysvětlila mluvčí loketského pracovitě památkářů.
Na ministerstvu tuto záležitost zatím neřeší. „Ministerstvo kultury nevede žádné řízení o prohlášení Vřídelní kolonády v Karlových Varech za kulturní památku,“ reagovala pouze na několik dotazů MF DNES Ivana Awwadová z tiskového odboru ministerstva.
„Podání návrhu a zahájení řízení jsou dvě různé věci,“ komentoval prohlášení ministerstva Jan Konůpek, vedoucí odboru péče o památkový fond loketského pracoviště NPÚ. Řízení o prohlášení sériové nominace vzešlé z výzkumu se však podle něj uskuteční. „Kdy, do toho však nemůžeme mluvit,“ doplnil Konůpek.
Demolice kulturní památky je nepřípustná
Při posuzování zařazení Vřídelní kolonády se budou muset ministerští úředníci popasovat i se žalobou, kterou na město kvůli údajně zmanipulovanému referendu podávají jeho iniciátoři.
„Na rozhodnutí o tom, jestli kolonáda bude nakonec památkou, nebo ne, by tato žaloba neměla mít vliv,“ domnívá se ovšem ředitelka loketského pracovitě NPÚ Romana Riegerová.
Pokud k zápisu dojde, budou už snahy o zbourání současné kolonády marné. „Podle platného památkového zákona je demolice kulturní památky právně nepřípustná,“ potvrdila mluvčí loketských památkářů Linda Sudová.
Referendum o kolonádě nerozhodlo
Letošní referendum dopadlo opět patem. I když většina z těch, kteří přišli volit, vhodila do urny hlas podporující vznik kopie kolonády vídeňských architektů Fellnera a Helmera z 19. století, celkově odevzdaných hlasů nebylo dost na to, aby bylo referendum pro město závazné. K tomu chybělo takřka 1500 hlasů.
Žalobou gradovalo referendum i před pěti lety, kdy u Krajského soudu v Plzni padly dokonce dvě. Jednu z nich podal právník Ronald Němec. I když se v té aktuální angažuje jen jako jakýsi supervizor, nejsou její autoři podle jeho odborného názoru bez šance.
„Vím, že existuje stanovisko ministerstva vnitra, podle kterého mají členové komisí automaticky nabídnout oba hlasovací archy. Jak volební, tak ten k referendu. Od důvěryhodných lidí ale vím, že tomu tak nyní vždy nebylo,“ naznačil Ronald Němec.