V karlovarském hotelu Thermal vrcholí přípravy na 53. ročník Mezinárodního...

V karlovarském hotelu Thermal vrcholí přípravy na 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu. | foto: Jana Plechatá, MF DNES

Festival táhne vzhůru ceny ve Varech, levné ubytování už je rozebrané

  • 0
Fanoušci, kteří míří do Karlových Varů na 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu, musejí počítat s tím, že už neseženou levnější ubytování. Připravit se navíc musejí na festivalové ceny ve městě, které jsou vyšší než obvykle.

Na levnější hotely či penziony už v den začátku festivalu mohou návštěvníci rovnou zapomenout. Pokud si je nezajistili s dostatečným předstihem, mají smůlu. Ale jsou tady ještě luxusnější hotely. I v nich se ovšem musí připravit na festivalové ceny.

Například v hotelu Sanssouci se nabízela noc ve dvoulůžkovém pokoji za 4333 korun. Týden po festivalu je ale podle téže internetové databáze hotelů cena 3374 korun.

Ani populární zprostředkované ubytování v soukromí není ve festivalových dnech tak výhodné jako jindy. Zatímco v běžné dny se lze dostati i pod tisíc korun za noc,po dobu festivalu mnohdy atakují ceny i třítisícovou hranici.

Šance sehnat pokoj za rozumnější peníze ale je. Existuje totiž systém last minute, kdy hotely spolupracující se štábem festivalu nabízejí neobsazené pokoje s padesátiprocentní slevou. Informace o této možnosti dostanou návštěvníci přímo v hotelu Thermal na přepážce Acommodation / Ubytování.

Hospodští z festivalu těží

Radost z festivalu mají především hospodští. „Tržby jdou po dobu festivalu nahoru,“ potvrzuje Kateřina Řežábková, majitelka restaurace Panoptikum v centru města. O tom, že by na týden zvedla ceny, ani neuvažuje. „To neudělá hospodský, ale zloděj,“ tvrdí.

Festivalový roh hojnosti je ovšem vykoupený prakticky non stop prací. „Moc si ten týden neodpočineme,“ připouští podnikatelka. „Ale stejně se každý rok těšíme,“ dodává.

Pro Karlovaráky ovšem festival přináší i trochu nepohodlí. Z nabídky většiny restaurací na týden mizí polední menu za výhodnou cenu, i u stánků s rychlým občerstvením často zaplatí víc, než na kolik jsou zvyklí v „běžné“ době.

Například v oblíbené kebabárně v Zeyerově ulici loni v době festivalu zdražili o třicet korun. Zjistit, jestli něco podobného chystají i pro letošní rok, je nemožné, obsluha totiž umí česky snad jen slovo prosím, s angličtinou je na tom podobně.

Samostatnou kapitolou jsou pak stížnosti na nejrůznější produkce v rámci doprovodného programu. Jejich počet každoročně enormně narůstá zejména v těch lokalitách, kde jsou noční podniky.

„V minulosti jsme zasahovali hlavně na třídě T. G. Masaryka, v Jaltské ulici či v pasáži,“ říká Robert Churáň, který má na městské policii na starosti vše, co se nějak dotýká festivalu. Proto také letos nasadí strážníci speciální hlídku, která bude řešit stížnosti obyvatel. Strážníky doplní i služební pes.

Nepohodlí vyvažuje velká útrata

Pár dní nepohodlí ovšem vyvažuje nepopiratelný finanční prospěch pro celé město. Jenom v loňském roce utratili organizátoři festivalu a jeho návštěvníci v Karlových varech rekordních více než 185 milionů korun.

„Celkové číslo úhrad a útraty s časem roste,“ pochvaluje si primátor Petr Kulhánek. „Je to jednak výborná známka pro festival, jednak významný ekonomický impuls pro místní podnikatele,“ doplňuje.

Značný podíl na celkovém obnosu má samotný organizátor, společnost Film Servis Karlovy Vary. Loni v lázních tým Jiřího Bartošky utratil téměř 66 milionů. „Největší část našeho rozpočtu tvoří platby za ubytování festivalových hostů,“ řekl prezident festivalu v rozhovoru.

Další miliony pak do festivalového koše přihazují návštěvníci. Podle statistik za loňský rok se útrata oficiálních hostů, diváků s akreditací i těch, kteří přijeli „jen tak“ blíží stu milionů.